Wypalone matryce, stopione przysłony i wiele innych – to skutki niewłaściwego fotografowania zaćmienia

Na portalu Lens Rentals pojawiły się niepokojące zdjęcia aparatów i obiektywów, które konkretnie ucierpiały podczas nieudolnego fotografowania zaćmienia Słońca. Skoncentrowane promienie zdecydowanie nie są przyjaciółmi optyki i narzędzi do rejestrowania.

Po tegorocznym zaćmieniu słońca do wypożyczalni wrócił sprzęt niezwykle mocno uszkodzony. Były to obiektywy oraz aparaty. Spektrum zniszczeń jest ogromne – stopione przysłony, wypalone dziury w matrycy, dziury w lamelkach migawki a nawet ugotowane lustra w komorze. Aż dziw, że nikt nie pomyślał o skutkach, jakie niesie za sobą fotografowanie Słońca.

Zach Sutton z Lens Rentals wrzucił post na stronę wypożyczalni, z góry zaznaczając, że jest on dla rozrywki czytelników. Zamieścił w nim zdjęcia, które mrożą krew w żyłach każdego fotografa. Widocznie użytkownicy nie pomyśleli, że skoncentrowane promienie słoneczne (czyt. światło) działają po prostu jak laser. Jeśli pamiętacie zabawy ze szkłem powiększającym, to wyobraźcie sobie to samo zjawisko, lecz kilkunastokrotnie mocniejsze – w obiektywach mamy wiele soczewek.

Z drugiej strony – jeśli wypożyczający chcieli uniknąć jakichkolwiek strat związanych z fotografowaniem zaćmienia Słońca – mogli odmówić. Z resztą na pewno sprzęt był ubezpieczony, wystarczy tylko uzupełnić stan magazynów. Tak czy siak – widok doszczętnie zniszczonych rzeczy naprawdę boli.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Lens Rentals.

Zobacz również: Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom?

Źródło: Lens Rentals

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Muzycy również mają swoich pupili. Te rzadkie zdjęcia ukazują, jak bardzo je kochają Tak wyglądało zaćmienie słońca - w 4K i w dużym zbliżeniu DJI daje nawet 30 tys. dolarów za wskazanie błędów w oprogramowaniu Oto Polaroid, który robi natychmiastowe... GIFy! Miałeś gorszy tydzień? Zobacz zdjęcia kotów, na których możesz położyć dosłownie wszystko Piorun uderzył obok niego podczas kręcenia burzy. Kilka metrów dalej i mogłoby się to źle skończyć Rodzice chcieli zrobić zdjęcie z dzieckiem w muzeum. Zniszczyli 800-letnią trumnę Macron pozywa fotografa. Nie chce, by ktoś robił mu zdjęcia z ukrycia. Najstarsze zdjęcie prezydenta w historii USA zostało odnalezione. Ma 174 lata! Google opracowało algorytm, który bez problemu usunie znak wodny ze zdjęcia Kochasz piłkę i koty? Na pewno spodoba ci się ten projekt Szkło Leiki za 46 tysięcy roztrzaskane w pył. To boli! Zdjęcie autorstwa Pete'a Souzy z Barackiem Obamą stało się najpopularniejszym tweetem na świecie Nikon KeyMission 360 – kamerka, która przetrwa nawet atak tygrysa Zobacz, co się dzieje, gdy poprosisz kumpla o edytowanie waszych zdjęć z wakacji Łazik Curiosity wykonał interesujące zdjęcia chmur na Marsie Niewidomy fotograf i sesja zdjęciowa najnowszej limuzyny Volkswagena Twoje zdjęcia mogą trafić na oficjalnego Instagrama Apple. Sposób jest banalny Kolekcja sprzętu Johna S. Payne’a jest warta około 150 tysięcy dolarów "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla istniała naprawdę! Ta aplikacja wyretuszuje zdjęcia, zanim jeszcze je zrobisz Obliczeniowy zoom NVIDIA pozwoli na zmianę ogniskowej oraz perspektywy już po zrobieniu zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie