Kiedyś zamiast robić selfie, ludzie korzystali z budek fotograficznych. Zobacz historyczne zdjęcia znanych osób

Zanim świat opanowały smartfony z przednim aparatem i selfiesticki, bardzo popularne były budki fotograficzne, gdzie za kilka monet można było zrobić sobie zdjęcie. Prezentujemy wam kolekcję starych zdjęć, na których pojawiają się znane osoby. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Elvis Presley

Elvis Presley

Pierwsza budka fotograficzna powstała podobno dzięki Anatolowi Josepho, imigrantowi z Syberii, który pojawił się w Ameryce. Budka była dostępna do użytku publicznego na nowojorskim Broadwayu. Każdy, kto wszedł do środka mógł zapisać swoje wspomnienia na zdjęciu za jedyne 25 centów.

Rene Magritte

Cena obejmowała jeden arkusz, na którym było 8 zdjęć. Ten wynalazek pozwalał na zrezygnowanie z usług fotografów. Można powiedzieć, że swojego czasu była to alternatywa względem chodzenia do zakładu, pozowania i dyskomfortu związanego z tym. Do dzisiaj zresztą jest tak, że niechętnie chodzimy robić oficjalne zdjęcia do dokumentów.

12-letnia Marilyn Monroe

Niedługo po wynalezieniu, budki fotograficzne zaczęły podbijać całe Stany Zjednoczone, a nawet trafiły do Europy. Urządzenie stało się fenomenem na skalę światową i zrewolucjonizowało obrazowanie – każdy chciał mieć zdjęcie z przyjacielem lub swój portret od ręki, bez potrzeby długiego czekania na efekt. Doprowadziło to również do wyspecjalizowania studiów fotograficznych w konkretnych dziedzinach.

Młody Miles Davis

Zdjęcia, które oglądacie pochodzą z czasów, gdy budki fotograficzne były ekstremalnie popularne, czyli właściwie przez pierwsze 50 lat od ich wynalezienia. Z czasem pojawiły się aparaty natychmiastowe Polaroid, które skutecznie wyparły budki.

Andy Warhol

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

18-letni James Dean
Mel Ferrer, Audrey Hepburn, Truman Capote
Marguerite Duras
Andre Breton
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością MonoVisions Photography Awards 2017. Polacy nagrodzeni wśród mistrzów fotografii czarno-białej Pierwszy na świecie film poklatkowy 8K nagrany Nikonem D850 3 fotografów, 1 modelka i 1 lampa błyskowa – poznaj kreatywne podejście różnych artystów Zrób coś dobrego – sfotografuj psiaka w schronisku! O wpływie fotografii na adopcję zwierząt Zrobił zdjęcia ludziom z różnymi odcieniami skóry, by pokazać różnorodność na świecie Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Na tym festiwalu nie można normalnie fotografować. Oto najlepsze zdjęcia z Burning Man Oto najlepsze zdjęcia ptaków w konkursie Bird Photographer of the Year 2017 Fotografowie puścili ogłoszenie na serwisie Craigslist. Zrobili zdjęcia wybranym z nich Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! Smartfonowe zombie - sfotografował ludzi żyjących w kilku światach na raz – na ulicach i w smartfonach W latach 40. XX wieku panowała moda na dopasowanie butów i spódnic. Wszystko to znalazło się w magazynie LIFE

Popularne w tym tygodniu:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Fotograf, który zdobył 1 milion obserwujących na Instagramie. Zobaczcie jego zdjęcia, a zrozumiecie Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017 Pokazała 17 lat różnicy między portretami tych samych osób