Fotografka odtworzyła obrazy Gustawa Klimta na wspaniałych zdjęciach

Szukanie inspiracji przez fotografów w malarstwie jest bardzo popularne. Odtwarzając prace innych artystów można się wiele nauczyć na temat kompozycji, światła, czy chociaż abstrakcji w kreowaniu rzeczywistości. Inge Prader odrobiła swoje zadanie domowe nadzwyczaj dobrze.

© Inge Prader / www.prader.at

Austriacka fotografka Inge Prader znalazła źródło swojej inspiracji w abstrakcyjnym malarstwie Gustawa Klimta. Jej cykl fotograficzny opiera się na stworzeniu prac opartych na twórczości znanego malarza, a konkretnie na jego twórczości w latach 1899–1910, czyli złotym okresie. Fotografka do swoich prac wykorzystuje specjalnie stworzone stroje oraz odważnych modeli.

Złoty okres w twórczości Klimta był pełen przepychu. Malarz sięgał do ekstrawaganckich kompozycji, erotyki oraz wszechobecnego złota. Inge postanowiła jak najwierniej oddać nastrój dzieł malarza oraz dodać coś od siebie – jej styl i wrażliwość artystyczną.

Gustaw Klimt był malarzem z nurtu symbolizmu. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli austriackiej secesji oraz przywódcą wiedeńskiego modernizmu. Klimt wywodził się z rodziny o tradycjach rzemieślniczo-artystycznych. Jego ojciec był złotnikiem-grawerem, natomiast jego bracia zajmowali się malarstwem historycznym, dekoracyjnym oraz cyzelowaniem.

Wykształcenie, które odebrał artysta również dotyczyło rodzinnych tradycji. Studiował w Szkole Sztuki Stosowanej. Prace dekoracyjne, które wykonywał jako początkujący artysta-rzemieślnik, znalazły swoje miejsce w jego dojrzałej twórczości. W 1897 roku założył z innymi artystami Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, w której czynnie udzielał się do 1905 roku.

Za punkt artystycznego honoru, Gustaw Klimt postawił sobie stworzenie dzieła absolutnego. Rozumiał przez to wyzwolenie z konwencji oraz ograniczeń akademickich. W swoich obrazach starał się porzucić jakiekolwiek kanony, uznane przez uczelnie artystyczne oraz pozwolić sobie na absolutną swobodę twórczą, inicjując w ten sposób nowoczesną sztukę.

Więcej o pracach Inge Prader znajdziecie na jej stronie internetowej. Twórczość Klimta możecie podziwiać na stronie, poświęconej jego dziełom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Słynne plakaty filmowe w nowym kontekście Oto dowody, że tanim aparatem też można zrobić świetne zdjęcia Nie możesz robić sesji na żywo? Zrób ją przez wideorozmowę! Zadziwiająca planeta Ziemia - zobacz laureatów 2012 National Geographic Photography Contest Sentymentalna podróż do przeszłości. Artystka odwiedziła miejsca ze zdjeć ojca Marcel Sternberger - mistrz fotografii portretowej Uliczne rozmowy: Paweł Jędrusik Wielka Brytania, nocne krajobrazy i zorze polarne. Piękny film poklatkowy czytelnika Olympus Pen E-P1 - Mikro Cztery Trzecie w stylu retro Zdjęcie jak z filmu science fiction. Trudno uwierzyć, że jest prawdziwe Ponad 20 000 mil i 158 miejsc w USA, aby sfotografować parkingi przy autostradach Analogi na cyfrowo - 6000 zdjęć metodą poklatkową [video]

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie robi wrażenie. Tłumy Amerykanów na koncercie Polaka Tata krokodyl dorobił się setki dzieci. Urządził im przejażdżkę na grzbiecie Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem Babcia "Balenciaga" wymiata. Supermodelki mogą zbierać szczęki z podłogi Miliardy świetlików rozświetliły noc. Cały las jarzył się na żółto-zielono Genialne wynalazki Tesli. Naukowiec miał wkład w fotografię Miał robić zdjęcia paszportowe Ukraińcom. Fotograf świadomie podjął inną decyzję Srebrny Glob zakwitł na czerwono. Oto krwawe zaćmienie Księżyca Kwiatowego All About Photo 2022. Poruszający portret wojenny zdobywa I miejsce Fotograf polował na zorzę polarną. Uchwycił trzy zjawiska za jednym zamachem Świat filmu z klocków LEGO. Artysta odtworzył kultowe sceny przy użyciu figurek Byli naukowcami Hitlera. Po wojnie pracowali dla USA