"Ciało otwiera się wolno aż do serca“ wystawa fotografii Ilony Szwarc w Galerii Instytutu Fotografii Fort

Galeria Instytutu Fotografii Fort zaprasza na wystawę fotografii Ilony Szwarc - "Ciało otwiera się wolno, aż do serca" oraz panel "Obraz ma zawsze ostatnie słowo – fotografia i wynalazek płci".

© Ilona Szwarc

Ilona Szwarc to polska artystka mieszkająca w Los Angeles w USA. Ukończyła studia na kierunku fotografia na Uniwersytecie Yale oraz obroniła z wyróżnieniem dyplom w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W swoich pracach bada modele konstruowania kobiecej tożsamości w kontekście współczesnej kultury. Jest autorką takich cykli zdjęć jak "American Girls”, "Rodeo Girls”, "I am a woman and I feast on memory” - pierwszy z nich został nagrodzony w konkursie World Press Photo w 2013. Jej nowy cykl zdjęć "You are now entering the human heart / Ciało otwiera się wolno aż do serca” będzie miał premierę w Instytucie Fotografii Fort już 22 września.

Już 24 września odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz panel poświęcony sposobowi przedstawiania płci w fotografii. W jaki sposób obraz wpływa na nasze rozumienie i postrzeganie tego, co nazywamy płcią? Jak ten obraz zmieniał się w czasie i jak zmieniały się postawy wobec płci i towarzyszących jej zjawisk? W panelu udział wezmą udział Ilona Szwarc, Marta Konarzewska, Krzysztof Miękus, Michał Suchora.

Na samej wystawie poza fotografiami Ilony zaprezentowane zostaną także kolaże, które stworzyły fotografowane kobiety – ich zadaniem było pokazać, jak wyobrażają sobie kobiecość. W efekcie – bardzo ciekawy projekt o tożsamości, czuciu własnego ciała, definicji kobiecości oraz roli obrazu/wizerunku.

Podczas panelu "Obraz ma zawsze ostatnie słowo – fotografia i wynalazek płci" będziemy się przyglądać temu, w jaki sposób płeć jest przedstawiana w fotografii – w jaki sposób obraz ten wpływa na nasze rozumienie i postrzeganie tego, co nazywamy płcią. Jak ten obraz zmieniał się w czasie i jak zmieniały się postawy wobec płci i towarzyszących jej zjawisk.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

"Ciało otwiera się wolno aż do serca“

Wernisaż 22 września godz. 16.00
Galeria Instytutu Fotografii Fort
ul. Racławicka 99, budynek 06
02–634 Warszawa


Godziny otwarcia w trakcie Warsaw Gallery Weekend:

  • 22.09 16.00–22.00
  • 23–24.09 12.00–20.00
Wystawa jest czynna do 26 listopada w godzinach:
  • środa-piątek 14.00–18.00
  • sobota-niedziela 12.00–18.00

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt Pixel-lapse, nowa sztuka robienia zdjęć Wakacyjna promocja Quadralite. Kup lampy Stroboss 36, 60 i 50 EVO w niższej cenie 11 kl./s i wielki bałagan - kulisy sesji Reprezentacji Polski w Rugby Znamy zwycięzców Getty Images Instagram Grants Sony znów notuje niższą sprzedaż aparatów. Co przyniesie ten spadek? Zdjęcie zdjęcia Nadava Kandera trafiło na okładkę. Spryt czy głupota wydawcy? Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Samsung Galaxy Tab S okiem fotografa Flickr: Subiektywny przegląd zdjęć tygodnia: 19 Rabat na średnioformatowe bezlusterkowce Fujifilm GFX 50R i GFX 50S oraz obiektywy GF Digimarc: oznakuj swoje zdjęcia

Popularne w tym tygodniu:

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera Sony: 100 mln dolarów na walkę ze skutkami pandemii. Również dla artystów Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Ilford wstrzymuje produkcję materiałów światłoczułych. Rób zapasy, póki są Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią