"Ciało otwiera się wolno aż do serca“ wystawa fotografii Ilony Szwarc w Galerii Instytutu Fotografii Fort

Galeria Instytutu Fotografii Fort zaprasza na wystawę fotografii Ilony Szwarc - "Ciało otwiera się wolno, aż do serca" oraz panel "Obraz ma zawsze ostatnie słowo – fotografia i wynalazek płci".

© Ilona Szwarc

Ilona Szwarc to polska artystka mieszkająca w Los Angeles w USA. Ukończyła studia na kierunku fotografia na Uniwersytecie Yale oraz obroniła z wyróżnieniem dyplom w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W swoich pracach bada modele konstruowania kobiecej tożsamości w kontekście współczesnej kultury. Jest autorką takich cykli zdjęć jak "American Girls”, "Rodeo Girls”, "I am a woman and I feast on memory” - pierwszy z nich został nagrodzony w konkursie World Press Photo w 2013. Jej nowy cykl zdjęć "You are now entering the human heart / Ciało otwiera się wolno aż do serca” będzie miał premierę w Instytucie Fotografii Fort już 22 września.

Już 24 września odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz panel poświęcony sposobowi przedstawiania płci w fotografii. W jaki sposób obraz wpływa na nasze rozumienie i postrzeganie tego, co nazywamy płcią? Jak ten obraz zmieniał się w czasie i jak zmieniały się postawy wobec płci i towarzyszących jej zjawisk? W panelu udział wezmą udział Ilona Szwarc, Marta Konarzewska, Krzysztof Miękus, Michał Suchora.

Na samej wystawie poza fotografiami Ilony zaprezentowane zostaną także kolaże, które stworzyły fotografowane kobiety – ich zadaniem było pokazać, jak wyobrażają sobie kobiecość. W efekcie – bardzo ciekawy projekt o tożsamości, czuciu własnego ciała, definicji kobiecości oraz roli obrazu/wizerunku.

Podczas panelu "Obraz ma zawsze ostatnie słowo – fotografia i wynalazek płci" będziemy się przyglądać temu, w jaki sposób płeć jest przedstawiana w fotografii – w jaki sposób obraz ten wpływa na nasze rozumienie i postrzeganie tego, co nazywamy płcią. Jak ten obraz zmieniał się w czasie i jak zmieniały się postawy wobec płci i towarzyszących jej zjawisk.

"Ciało otwiera się wolno aż do serca“

Wernisaż 22 września godz. 16.00
Galeria Instytutu Fotografii Fort
ul. Racławicka 99, budynek 06
02–634 Warszawa


Godziny otwarcia w trakcie Warsaw Gallery Weekend:

  • 22.09 16.00–22.00
  • 23–24.09 12.00–20.00
Wystawa jest czynna do 26 listopada w godzinach:
  • środa-piątek 14.00–18.00
  • sobota-niedziela 12.00–18.00

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Flickr: subiektywny przegląd zdjęć tygodnia 08 Meero: 230 milionów dolarów na platformę dla fotografów Nowe nakładki fotograficzne Olloclip do iPhone'a 7 i 7 Plus Zdjęcie dnia. Słynny pub przyozdobiony setką świątecznych choinek Adobe Summit nie obędzie się z powodu epidemii koronawirusa Charytatywny album World Street Photography, czyli jak nieść pomoc przez fotografię Troje dzieci zmarło przez wyzwanie na TikToku. Uważaj na swoją pociechę Piraci z Somalii okiem The Big Picture Śmieszki heheszki Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015. Co ciekawego zobaczymy w tym roku? Content-Aware Crop - nowa funkcja, dzięki której Photoshop dorobi kawałek tła za nas Lightroom Mobile obsługuje pliki RAW, sprawdzamy jak to działa

Popularne w tym tygodniu:

Skandal na festiwalu fotografii w Mediolanie. Wystawiono plagiat! Ojciec trzymający syna na rękach. Oszałamiające zdjęcie zdobyło prestiżową nagrodę Toem: Gra wideo dla fotografów na jesienne wieczory Konkurs Ministra Klimatu i Środowiska „Geologia w obiektywie 2021” Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?