"Spojrzenie” na człowieka w różnych relacjach kulturowych. Rusza 7. Opolski Festiwal Fotografii

"Spojrzenie” na człowieka w różnych relacjach kulturowych. Rusza 7. Opolski Festiwal Fotografii

"Spojrzenie” na człowieka  w różnych relacjach kulturowych. Rusza 7. Opolski Festiwal Fotografii
Źródło zdjęć: © © Dominika Gęsicka
Marcin Falana
21.09.2017 09:05, aktualizacja: 26.07.2022 18:20
  1. Opolski Festiwal Fotografii "Spojrzenie” to wydarzenie dla wszystkich, którzy interesują się różnym spojrzeniem na fotografię dokumentalną i portretową. Do dyspozycji zwiedzających będą liczne wystawy oraz ciekawe warsztaty.

Organizowany od 2011 r. Opolski Festiwal Fotografii to cykliczna impreza fotograficzna, której głównym założeniem jest prezentacja najważniejszych polskich twórców zajmujących się fotografią oraz promocja młodych artystów. Pomysłodawcami festiwalu są opolscy fotografowie: Sławoj Dubiel, Michał Grocholski i Sławomir Mielnik, założyciele Fundacji 2.8.

Piotr Dmochowski
Piotr Dmochowski© © Krzysztof Gieraltowski

Tegoroczna już 7 edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii została zorganizowana wokół hasła "Spojrzenie".

"Naszym zamierzeniem jest pokazać człowieka w różnych relacjach kulturowych w kontekście fotograficznego dokumentu. Dokumentu na którym zapisani zostali ludzie ich twarze tworzące zbiorowe portrety – zapis epoki. Spojrzenie na ludzi w różnych kontekstach kulturowych ich podróże przez czas, dialog z tymi zjawiskami, jak daleko sięgają fundamenty współczesnej cywilizacji.Jednocześnie interesuje nas postawa fotografa, swoboda jego wyborów na ile jest to zapis osobisty a na ile praca na zlecenie w kontekście niezależnej twórczości.Istotą kolejnego (podobnie jak poprzednich) OFFu jest pokazywanie fotografii w jej dokumentalnym ujęciu, pozwalającej widzowi na poszukiwanie własnego „spojrzenia” na człowieka w szerokim kontekście czasu i kultury.Zależało nam aby każda prezentacja stanowiła zamkniętą całość a festiwal pokazał różnorodność postaw w odniesieniu do tematu głównego."

Na tegorocznej edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii zobaczymy między innymi wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego, Piotra Zbierskiego, Tymona Markowskiego, czy Dominiki Gęsickiej. Poza wystawami organizatorzy zadbali także o ciekawe warsztaty jak np. "Mokry kolodion", "Fotografia kompozytowa", czy zajęcia dla bardziej początkujących jak "Podstawy fotografii".

Tadeusz Brzozowski
Tadeusz Brzozowski© © Krzysztof Gierałtowski
Z pewnością najważniejszą częścią Festiwalu jest wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego. „Ring Gierałtowskiego” to wyjątkowe spojrzenie na portret, na człowieka przed aparatem. Wymyślone przez fotografa sceny, układy, skojarzenia wszystkie w ciekawej formie, nieczęsto zaskakującej graficznie czy kompozycyjnie. Wielokrotnie to portrety, po których trudno byłoby rozpoznać fotografowaną osobę. Nie o identyfikację tu chodzi. Zawsze można zerknąć do podpisu, dowiedzieć się kto jest na zdjęciu. Ważniejsza jest ta kreacja fotografa, jego spojrzenie. Patrząc na portret, przeczuwamy co mógł widzieć i kojarzyć autor. Dziś, to już klasyczne portrety, zapisane w historii polskiej fotografii, rozpoznawalne dzieła. Wtedy, w latach 1975-85 zaskakujące, obrazoburcze, łamiące zasady, nowatorskie i odważne.
Obraz
© © Tymon Markowski

Więcej informacji i pełny program wydarzenia, które zaczyna się już 4 października i trwa przez miesiąc znajdziecie na stronie offoto.pl/program.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)