"Spojrzenie” na człowieka w różnych relacjach kulturowych. Rusza 7. Opolski Festiwal Fotografii

7. Opolski Festiwal Fotografii "Spojrzenie” to wydarzenie dla wszystkich, którzy interesują się różnym spojrzeniem na fotografię dokumentalną i portretową. Do dyspozycji zwiedzających będą liczne wystawy oraz ciekawe warsztaty.

© Dominika Gęsicka

Organizowany od 2011 r. Opolski Festiwal Fotografii to cykliczna impreza fotograficzna, której głównym założeniem jest prezentacja najważniejszych polskich twórców zajmujących się fotografią oraz promocja młodych artystów. Pomysłodawcami festiwalu są opolscy fotografowie: Sławoj Dubiel, Michał Grocholski i Sławomir Mielnik, założyciele Fundacji 2.8.

Piotr Dmochowski

Tegoroczna już 7 edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii została zorganizowana wokół hasła "Spojrzenie".

"Naszym zamierzeniem jest pokazać człowieka w różnych relacjach kulturowych w kontekście fotograficznego dokumentu. Dokumentu na którym zapisani zostali ludzie ich twarze tworzące zbiorowe portrety – zapis epoki. Spojrzenie na ludzi w różnych kontekstach kulturowych ich podróże przez czas, dialog z tymi zjawiskami, jak daleko sięgają fundamenty współczesnej cywilizacji. Jednocześnie interesuje nas postawa fotografa, swoboda jego wyborów na ile jest to zapis osobisty a na ile praca na zlecenie w kontekście niezależnej twórczości. Istotą kolejnego (podobnie jak poprzednich) OFFu jest pokazywanie fotografii w jej dokumentalnym ujęciu, pozwalającej widzowi na poszukiwanie własnego „spojrzenia” na człowieka w szerokim kontekście czasu i kultury. Zależało nam aby każda prezentacja stanowiła zamkniętą całość a festiwal pokazał różnorodność postaw w odniesieniu do tematu głównego."

Sławoj Dubiel

Na tegorocznej edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii zobaczymy między innymi wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego, Piotra Zbierskiego, Tymona Markowskiego, czy Dominiki Gęsickiej. Poza wystawami organizatorzy zadbali także o ciekawe warsztaty jak np. "Mokry kolodion", "Fotografia kompozytowa", czy zajęcia dla bardziej początkujących jak "Podstawy fotografii".

Tadeusz Brzozowski

Z pewnością najważniejszą częścią Festiwalu jest wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego. „Ring Gierałtowskiego” to wyjątkowe spojrzenie na portret, na człowieka przed aparatem. Wymyślone przez fotografa sceny, układy, skojarzenia wszystkie w ciekawej formie, nieczęsto zaskakującej graficznie czy kompozycyjnie. Wielokrotnie to portrety, po których trudno byłoby rozpoznać fotografowaną osobę. Nie o identyfikację tu chodzi. Zawsze można zerknąć do podpisu, dowiedzieć się kto jest na zdjęciu. Ważniejsza jest ta kreacja fotografa, jego spojrzenie. Patrząc na portret, przeczuwamy co mógł widzieć i kojarzyć autor. Dziś, to już klasyczne portrety, zapisane w historii polskiej fotografii, rozpoznawalne dzieła. Wtedy, w latach 1975–85 zaskakujące, obrazoburcze, łamiące zasady, nowatorskie i odważne.

Joanna Kinowska

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Więcej informacji i pełny program wydarzenia, które zaczyna się już 4 października i trwa przez miesiąc znajdziecie na stronie offoto.pl/program.

Źródło: offoto.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Nowości QNAP na targach CES - NASy z Thunderbolt 3 i nagrywarką Blu-ray Przerażajace zdjęcia pokazują ogrom zniszczeń w wyniku pożarów w Kalifornii Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć? Panasonic Lumix S1H – kup go teraz, a dostaniesz rabat na obiektyw Taylor Swift zaprojektowała Instaxa Square SQ6 specjalnie dla swoich fanów Rząd Stanów Zjednoczonych prosi podróżnych o podawanie swojego loginu do Instagrama Film z kosmosu? Wystarczy kompakt i balon meteorologiczny! [wideo] Modelka plus-size pozwie twórców aplikacji za wyszczuplenie jej bez zgody Adobe przeprasza za błędy w nowej wersji Lightrooma. Poprawki już dostępne Barack Obama na zdjęciach The Big Picture (boston.com) Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.10. - 15.11.2015 Zamiast Photoshopa: InPaint 2.3 za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf podpalił zamieszkany dom. Chciał zrobić zdjęcia z ogniem Praca fotografa ślubnego jest ciężka. Tylko 4 proc. czasu to robienie zdjęć Fotograf gwałcił, podglądał i wystawiał oceny. Prowadził agencję modelek Odszedł Zbigniew Staszyszyn. Był docenionym fotografem oraz podróżnikiem Adobe wydaje ważną aktualizację Photoshopa na 30-lecie programu Sony ma prawie połowę udziałów na rynku matryc światłoczułych Jeden z oddziałów Fujifilm deklaruje pomoc w walce z koronawirusem Grand Press Photo 2020: Pieter Ten Hoopen przewodniczącym jury Hilary Duff i ostracyzm na fotografie, który robił zdjęcia jej syna na boisku