Czy autofokus w Nikonie D850 działa równie dobrze, jak we flagowym Nikonie D5?

Nikon twierdzi, że autofokus w modelu D850 to ta sama konstrukcja co w D5, jednak jak radzą sobie oba aparaty ze śledzeniem obiektów w praktyce?

Sprawdził to fotograf Matt Granger, który poddał oba aparaty identycznym testom, fotografując w tych samych warunkach modelkę, która poruszała się w bardzo podobny sposób. Matt nakręcił nawet widok przez wizjer dzięki czemu możemy zobaczyć jak rzeczywiście działa śledzenie w obu aparatach.

Nikon D850 to najbardziej kompletna lustrzanka na rynku. Nasze pierwsze wrażenia z premiery

Nikon D850 to bezpośredni następca udanego D810. Producent zapewnia o znaczących zmianach i mówi o nim "bestia“. Czy jednak huczne zapowiedzi znajdą…

Pierwszy test Matt przeprowadził w słabym oświetleniu fotografując obracająca i kopiącą modelkę. Oba aparaty miały dwa podejścia do zadania. Podczas gdy D5 zdołał śledzić modelkę w obu przypadkach, D850 raz nie nadążył ze śledzeniem.

Kolejny test fotograf zrobił w warunkach naturalnych, w parku. Śledząc modelkę biegnącą wprost na aparat D850 trafił około 60% zdjęć reszta była delikatnie nietrafiona. D5 jednak poradził sobie z tym zadaniem lepiej trafiając 80–90% zdjęć.

Następnie Matt fotografował trzymając aparat w ręku i podążając za modelką, która biegała zmieniając kierunki. D5 jak można się było spodziewać trafił prawie wszystkie klatki, nawet te wykonane z bliska. D850 stracił modelkę bardzo szybko z pola ostrości i nie dał rady jej już odnaleźć. Krótko mówiąc D5 poradził sobie w tej części znacznie lepiej.

Mnie zastanawia tylko czy fotografowie, którzy korzystają z ciągłego trybu autofokusu nie używają raczej jednego punktu AF, a nie funkcji Tracking, czyli aktywnego śledzenia, kiedy to aparat decyduje jaki punkt AF wybrać.

Nikon D850 jako 45-megapikselowy skaner filmów

Nikon D850 to nie tylko profesjonalna, pełnoklatkowa lustrzanka. D850 może też służyć jako 45,7-megapikselowy skaner do materiałów analogowych.

Ja jeżeli fotografuję lustrzanką i chcę mieć trafione jak najwięcej zdjęć w serii właśnie tak fotografuję — tryb ciągły autofokusu plus jeden punkt AF (ewentualnie z sąsiadującymi), a jakie są wasze doświadczenia? W takim teście myślę, że D850 powinien wypaść trochę lepiej, nie ulega jednak wątpliwości, że ze śledzeniem obiektów lepiej radzi sobie Nikon D5.

Źródło: petapixel.com/

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zwierzątka o kocich pyszczkach. To zbyt urocze, żeby było prawdziwe! Mgła na Marsie: NASA publikuje interesujące zdjęcia z Curiosity London Fashion Week: Blogerzy oszukali miłośników mody stylizując babcię Różowe słoniątko urodziło się w Kenii. Zobacz to niecodzienne zjawisko Kreatywna wizytówka z Instaxów to nowy trend wśród fotografów Autor zdjęcia sprzedanego za milion euro powraca w akcji charytatywnej Czy odróżnicie zdjęcia z aparatów Nikon, Canon i Sony? "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla istniała naprawdę! Twarze ludzi, którzy nie istnieją. Zostały stworzone przez sztuczną inteligencję Światowe wystawy fotograficzne w Polsce - marzenie ściętej głowy? "Gear guy" to fotograficzna odpowiedź na przebój Billie Eilish Altek T8680 - wynalazek "komórkofotograficzny"

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie dnia: Szokujący materiał z hiszpańskiej hodowli trzody Transpłciowa modelka została Miss Nowej Zelandii 2020 Tym potężnym aparatem robiono zdjęcia lotnicze podczas II wojny światowej Zdjęcie dnia. Odważna okładka "Vogue Polska" z Anją Rubik Historyczne zdjęcia ras psów. Tak wyglądały 150 lat temu Na zdjęciach wygląda jak Emma Watson. Zaczyna podbijać internet "Z dzieckiem wszystko w porządku?" Zobacz genialne zdjęcia, które wysyła ojciec Tak zaczynali giganci. Zobacz historyczne zdjęcia początków znanych firm To może być najstarszy aparat, jaki trafił do sprzedaży. Pochodzi z około 1840 roku! Kamerzysta BBC znokautowany przez barana ciosem prosto w klejnoty Pierwsze selfie zrobione w kosmosie jest na sprzedaż Zdjęcie dnia. Pokaz forsowania przeszkody wodnej podczas ćwiczeń TUMAK-20