Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 - powrót na rynek obiektywu, który daje bajkowe rozmycie

Leica Thambar-M 90 mm f/2.2 to nowa wersja obiektywu z 1935 roku, który daje miękki, bajkowy obraz z aurą wokół fotografowanych postaci. Efekt "soft focus" jest na pewno znany starym wyjadaczom fotografii.

Thambar-M 90 mm f/2.2

Thambar-M 90 mm f/2.2

Leica podobnie jak Meyer Optik zaczyna przywracać do produkcji legendarne szkła sprzed lat. Niemiecki producent ogłosił właśnie, że do produkcji wraca obiektyw Thambar-M 90 mm f/2.2 z 1935 roku. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowa aberracja sferyczna, która daje bardzo miękki obraz.

Leica Thambar-M 90 mm f/2.2

Nowa wersja obiektywu Thambar-M 90 mm f/2.2 będzie dokładną reprodukcją oryginalnego szkła, z dwoma zmianami, pierwsza dotyczy mocowania, nowa wersja będzie oferować bagnet M, druga to powłoka, którą zostały pokryte soczewki. Zabezpiecza ona przed wpływem środowiska i degradacją powierzchni soczewek.

Leica Thambar-M 90 mm f/2.2

Obiektyw oferuje, aż 20-listkową przysłonę, która zapewnia ładne rozmycie tła. Konstrukcja optyczna Thambar-M 90 mm f/2.2 jest bardzo prosta i składa się z 4 elementów w 3 grupach. Obiektyw daje miękki obraz, poza tym tworzy coś w rodzaju "aury" wokół fotografowanych postaci i obiektów. Efekt "soft focus" możemy zmieniać przymykając i otwierając przysłonę.

Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowy filtr (w zestawie z obiektywem), który zasłania część obrazu na środku. Dzięki takiemu rozwiązaniu bajkowy efekt rozmycia obrazu jest jeszcze bardziej widoczny. Po przysłonięciu środka, większa część obrazu pochodzi z obszarów obiektywu, w którym aberracja jest najsilniejsza.

Leica Thambar 90 mm f/2.2

Oryginalny obiektyw Thambar 90mm f/2.2 został wyprodukowany w limitowanej liczbie i obecnie jest bardzo rzadki. Używane egzemplarze kosztują od 5000 do 6000 dolarów i podobną cenę będzie miała nowa wersja - 6495 dolarów, czyli grubo ponad 20 000 zł . Dla bardziej oszczędnych fotografów proponuję patent z posmarowaniem filtra UV cienką warstwą wazeliny, która przy odrobinie wprawy powinna dać podobnie rozmyty obraz. Ewentualnie możecie na obiektyw naciągnąć pończochę.

Thambar-M 90 mm f/2.2

Źródło: blog.leica-camera.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Canon obiecuje rozwiązać problem czarnych punktów w modelach 5D Mark II Czy warto kupić domowy zestaw do fotografii mikroskopowej? Nikon D6: Dostawy opóźnione z powodu epidemii koronawirusa Samsung NX300 i pierwszy na świecie jednoobiektywowy system 3D GoPro zwolni ponad 20 proc. pracowników przez kryzys spowodowany koronawirusem Laowa 7.5 mm f/2 - super szerokokątny obiektyw do systemu Mikro Cztery Trzecie Panasonic Lumix GH1 - najlepszy z Mikro Cztery Trzecie Sony E PZ 18-110 mm f/4 G OSS - obiektyw filmowy z elektryczną regulacją ogniskowej Adobe Lightroom 6 - kiedy premiera? Nikon 1 AW1 – najlepszy wodoodporny kompakt na rynku czy zbyt drogi bezlusterkowiec? 20 % zniżki na adapter Novoflex Pentax K3 II - nowa flagowa lustrzanka od Ricoha