Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik]

Czasem jedno zdjęcie chcemy obrobić na kilka sposobów. Jak to zrobić nie tracąc przy tym poprzednich ustawień? Pomogą snapshoty i wirtualne kopie. W dzisiejszym poradniku pokazuję, jak wykorzystać je w codziennej pracy w Lightroomie.

Czasem zdarza się, że jedno zdjęcie chcemy obrobić na kilka sposobów, lub nie możemy się zdecydować na jedną, konkretną obróbkę. Niejednokrotnie klienci proszą nas o zdjęcia w kolorze i czerni i bieli. Do tego przydadzą nam się dwa narzędzia w Adobe Lightroom - "Snapshot" i "Wirtualna kopia". Prowadząc ostatnio warsztaty w Opolu o funkcji Snapshot przypomniał mi jeden z uczestników. Wykorzystywałem ją bardzo sporadycznie, ale w wielu wypadkach może nam się bardzo przydać.

Dzięki tytułowym funkcjom możemy przełączać między kolejnymi wersjami zdjęcia i eksportować je. To niesamowicie wygodne narzędzia kiedy nie chcemy utracić poprzednich ustawień. Nie warto zapisywać różnych presetów, bo w przypadku obróbki jednego zdjęcia, zrobimy duży bałagan w bibliotece ustawień predefiniowanych. Ja co prawda rzadko z tego korzystam, ale wynika to ze specyfikacji mojej pracy. A Wy, korzystacie z tych możliwości Lightrooma?

Zobacz również: Dodawanie smug świetlnych do zdjęć

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Przepis na zdjęcie - pół na pół Zdjęcia ze smakiem, czyli domowa fotografia kulinarna [poradnik] Nie bój się Lightrooma, czyli jak bezboleśnie opuścić Bridge i Camera RAW Błyskawiczna poprawa kolorystyki skóry [wideoporadnik] Obiektyw tilt-shift do miniatur za 100 zł, czyli fotograficzny recykling Fotografia produktowa - jak zacząć? Organizujemy domowe studio [poradnik] Frymografia: Poskramiać i podsycać Jak cię widzą, tak cię piszą - przegląd szablonów Wordpress na portfolio fotografa Mój przepis na zdjęcie - papuga Zaznaczanie nieostrości w Adobe Photoshop CC 2014 - jak sprawdza się nowe narzędzie? [wideoporadnik] Włączamy lampy i robimy zdjęcia! Kilka sposobów na oświetlenie portretowe w studio 7 niedrogich obiektywów, które warto mieć Idealny aparat na wyjazd. Subiektywnie o sprzęcie po powrocie z Dubaju Kompletujemy sprzęt studyjny - od czego zacząć, żeby nie stracić fortuny? Mój przepis na zdjęcie - księżyc z wielokrotną ekspozycją Fotografowie opowiadają, jak się reklamować, aby zdobywać klientów Stypendia i granty, czyli jak sfinansować swój projekt fotograficzny Podstawy światła błyskowego. Jakiego typu lampy wybrać? Frymografia: Trzeba zapłacić Jak zrobić własny film hyperlapse bez tony drogiego sprzętu? Świat jak na dłoni, czyli tworzenie małej planety z panoramy 360 stopni [wideoporadnik] Droga Mleczna sfotografowana w mieście? Dzięki ETTR to możliwe!