Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć

Adobe wymusiło abonament na użytkownikach Lightrooma, mamiąc nas nową wersją Lightrooma CC w chmurze. Jenak konkurencja nie śpi, Macphun zapowiada nową aplikację do zarządzania zdjęciami, która będzie darmowym dodatkiem do Luminara, czyli ich programu do RAW-ów.

Digital Asset Management od Macphun

Digital Asset Management od Macphun

Wczorajsza premiera Adobe kładzie większy nacisk na usługi w abonamencie i w chmurze co zmusza użytkowników Lightrooma do poszukiwania alternatywy do obróbki RAW-ów. W kolejce czekają już takie firmy jak Affinity i Macphun, które bardzo chętnie przejmą klientów Adobe, którzy chcą obrabiać RAW-y, korzystać z bibliotek także w chmurze, ale nie chcą płacić abonamentu.

Macphun po premierze Adobe znalazł się pod ogniem pytań użytkowników. Użytkownicy chcą wiedzieć jakie są plany Macphun-a. W tym czasie Macphun pokazał filmik zapowiadający nową aplikację do zarządzania zdjęciami — Digital Asset Management (DAM). Aplikacja ma działać w połączeniu z programem do obróbki RAW-ów Luminar i będzie do niego darmowym dodatkiem od wersji Luminar 2018.

Macphun

Najciekawiej zapowiada się jednak możliwość zarządzania zbiorami zarówno na dysku jak i w chmurze. Co więcej Macphun zapowiada, że DAM będzie można uruchomić razem z biblioteką Lightrooma i wybrać, które rozwiązanie bardziej nam pasuje. Jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich fotografów, którzy chcą obrabiać RAW-y i zarządzać swoimi zdjęciami, bez konieczności płacenia abonamentu.

Sam mam abonament i wczoraj pobawiłem się nowymi aplikacjami Adobe. Szczerze mówiąc nie widzę, aż takiej rewolucji. Lightroom CC to Lightroom Mobile w trochę innej odsłonie, który nawet oferuje trochę mniej funkcji, np. brakuje kilku presetów, z których często korzystam, a które były w wersji Mobile.

Adobe Lightroom CC - wyszukiwanie zdjęć

Całkiem ciekawie działa sztuczna inteligencja do wyszukiwania zdjęć po słowach kluczowych, które przypisuje oprogramowanie, jednak to właściwie jedyna ciekawa nowinka. Lightroom Classic to po prostu nowa wersja Lightrooma na desktop, więc może rzeczywiście czas na zmianę…

Zobacz również: Adobe Photoshop Elements 12 - tańsza alternatywa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Weź zakupy pod lupę! iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8. Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Flitry Hoya HD - czterokrotnie wytrzymalsze Jak wyglądać dobrze na zdjęciach? 6 kamer GoPro, rollercoaster i planeta z filmu Nowe prawo UE dotyczące dronów. Będą rejestrowane Richard Avedon Najlepsze zdjęcia sportowe tygodnia Netflix pozwany za bezprawne użycie zdjęcia w serialu "Stranger Things" Pełnoklatkowy bezulsterkowec Nikona, Samsunga i bliższa współpraca między koncernami?

Popularne w tym tygodniu:

Zmarł Robert Freeman. Autor słynnych okładek albumów Beatlesów Powódź w Wenecji: Historyczne miasto na wodzie tonie, lecz wygląda przy tym pięknie Darktable 3.0: darmowy konkurent Lightrooma ma nowy interfejs David Burnett fotografował wielkim formatem przesłuchanie w sprawie Trumpa Kobieta prawie zginęła robiąc zdjęcia w Wielkim Kanionie Fujifilm Neopan Acros 100 II w dwóch formatach. Dostawy już w listopadzie Kostaryka: #stopanimalselfies, czyli nie rób selfie z dzikimi zwierzętami Skylum Luminar 4 już jest. Więcej sztucznej inteligencji i łatwy retusz portretów Adobe MAX 2019: Nowe projekty wykryją manipulacje, zmienią światło i więcej Kodak odnotował wzrost sprzedaży o 21 proc., lecz ciągle jest na minusie Victoria Beckham na okładce Vogue Polska. Zdjęcia zrobił fotograf książęcej pary VueScan sprawdziło 6000 skanerów, by działały na macOS Catalina