Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć

Adobe wymusiło abonament na użytkownikach Lightrooma, mamiąc nas nową wersją Lightrooma CC w chmurze. Jenak konkurencja nie śpi, Macphun zapowiada nową aplikację do zarządzania zdjęciami, która będzie darmowym dodatkiem do Luminara, czyli ich programu do RAW-ów.

Digital Asset Management od Macphun

Digital Asset Management od Macphun

Wczorajsza premiera Adobe kładzie większy nacisk na usługi w abonamencie i w chmurze co zmusza użytkowników Lightrooma do poszukiwania alternatywy do obróbki RAW-ów. W kolejce czekają już takie firmy jak Affinity i Macphun, które bardzo chętnie przejmą klientów Adobe, którzy chcą obrabiać RAW-y, korzystać z bibliotek także w chmurze, ale nie chcą płacić abonamentu.

Macphun po premierze Adobe znalazł się pod ogniem pytań użytkowników. Użytkownicy chcą wiedzieć jakie są plany Macphun-a. W tym czasie Macphun pokazał filmik zapowiadający nową aplikację do zarządzania zdjęciami — Digital Asset Management (DAM). Aplikacja ma działać w połączeniu z programem do obróbki RAW-ów Luminar i będzie do niego darmowym dodatkiem od wersji Luminar 2018.

Macphun

Najciekawiej zapowiada się jednak możliwość zarządzania zbiorami zarówno na dysku jak i w chmurze. Co więcej Macphun zapowiada, że DAM będzie można uruchomić razem z biblioteką Lightrooma i wybrać, które rozwiązanie bardziej nam pasuje. Jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich fotografów, którzy chcą obrabiać RAW-y i zarządzać swoimi zdjęciami, bez konieczności płacenia abonamentu.

Sam mam abonament i wczoraj pobawiłem się nowymi aplikacjami Adobe. Szczerze mówiąc nie widzę, aż takiej rewolucji. Lightroom CC to Lightroom Mobile w trochę innej odsłonie, który nawet oferuje trochę mniej funkcji, np. brakuje kilku presetów, z których często korzystam, a które były w wersji Mobile.

Adobe Lightroom CC - wyszukiwanie zdjęć

Całkiem ciekawie działa sztuczna inteligencja do wyszukiwania zdjęć po słowach kluczowych, które przypisuje oprogramowanie, jednak to właściwie jedyna ciekawa nowinka. Lightroom Classic to po prostu nowa wersja Lightrooma na desktop, więc może rzeczywiście czas na zmianę…

Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Huawei znów przyłapany na reklamowej wpadce - zdjęcia nie były robione smartfonem DJI kontra rząd USA. Chiński producent odpiera zarzuty o szpiegostwo Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem Nowa lampa Indra 500LC jest kierowana do systemu Canon Pracownicy DJI zdefraudowali 150 mln dolarów. Zwolniono 29 pracowników Możecie pomóc dokończyć niezwykły projekt dokumentalny Filipa Skrónca DxO PhotoLab 3: konkurent Lightrooma dostał koło chromatyczne SNAPSHOOT, czyli fotografia bez fotografii Z okazji Świąt Bożego Narodzenia... Apple Aperture 2.1 i jego wtyczki

Popularne w tym tygodniu:

Fotografowie i dziennikarze atakowani przez policję w USA. Są poszkodowani Protesty po śmierci George'a Floyda. Ulice USA płoną Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję