Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC?

Adobe definitywnie kończy z pudełkowym Lightroomem, jednak jak dalej będzie się rozwijać Lightroom Classic CC, czyli wersja na desktopowej? Czy nie wyprze go Lightroom CC, który w całości działa w chmurze?

Adobe swoją ostatnią premierą Lightrooma CC i Lightrooma Classic CC zakończyło sprzedaż wersji pudełkowej Lightrooma 6. Abonament, który został wprowadzony w 2013 roku wyparł wersje pudełkowe oprogramowania. Czy zwrot w stronę usług w chmurze oznacza, że Adobe chce, żebyśmy całkiem zrezygnowali z wersji desktopowej Lightrooma i przenieśli się z obróbką RAW-ów do chmury, na której będzie dodatkowo zarabiać? Nawet 1 TB przestrzeni w chmurze to niedużo na przechowywanie i obrabianie RAW-ów z aparatów z dużą rozdzielczością. Więc wcześniej czy później musielibysmy skorzystać z dodatkowej, płatnej przestrzeni w chmurze.

Oczywiście większość użytkowników Ligtrooma 6 od razu nie przesiądzie się na subskrypcję i dopóki ich wersja programu obrabia RAW-y z ich aparatu nie ma większego problemu. Jednak Adobe nie będzie go już wspierać i problem może wystąpić, gdy zaopatrzymy się w nowy aparat, z którego RAW-y będą już wspierały tylko najnowsze, abonamentowe wersje oprogramowania.

Pudełkowego Lightrooma zastąpił Lightroom Classic CC, który nadal jest dostępny w wersji na desktop. Obok pojawił się nowy Lightroom CC, który działa w chmurze i jest właściwie nową wersją Lightrooma Mobile. Szczegóły nowych planów abonamentowych znajdziecie tutaj.

Co dale z Lightroomem Classic CC?

Pytanie jakie nasuwa się użytkownikom Lightrooma Classic CC to czy przypadkiem Adobe nie ma dalszych planów uśmiercenia wersji na desktop na rzecz wersji w chmurze?

Na swoim blogu Adobe odpowiada na pytania użytkowników i Tom Hogarty zapewnia nas, że Adobe nadal będzie rozwijać Lightrooma Classic CC:

“Nie wycofujemy się z Lightrooma Classic i nadal będziemy inwestować w rozwój Lightrooma Classic w przyszłości. Wiemy, że dla wielu z was Lightroom Classic jest narzędziem, które znacie i kochacie więc ma przed sobą wiele ekscytujących ulepszeń w przyszłości. Potrzebujemy jednak informacji zwrotnej w najbliższych miesiącach, czy nasze aktualizacje spełniają oczekiwania klientów.”

Tom Hogarty

Szerszą rozmowę o przyszłości Lightrooma znajdziecie na filmiku poniżej, na którym Dan Watson Z Learning Cameras zrobił wywiad z Tomem Hogarty oraz Sharad Mangalickiem z Adobe.

Alternatywy

Usunięcie Lightrooma w wersji na desktop byłoby ryzykownym ruchem ze strony Adobe, na którym mogłaby skorzystać konkurencja. Nie wiadomo czy już tak się nie stanie w związku z zakończeniem sprzedaży ostatniej pudełkowej wersji Lightrooma 6. W kolejce ustawiają się inne firmy jak Capture One, Affinity Photo, Macphun, czy DxO OptocsPro, które oferują coraz lepsze programy do RAW-ów. Swoją drogą to pamiętam jeszcze czasy, gdy najlepszym programem do RAW-ów był RAW Shooter i nie był to program Adobe, więc nikt nie ma monopolu na dobre oprogramowanie do cyfrowej ciemni.

Źródło: blogs.adobe.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Wrocławską Renomę wypełniły prace młodego pokolenia fotografów mody Instagram ukryje "nieodpowiednie treści" w wynikach wyszukiwania Fotograf pobił pana młodego na ślubie, bo ten chciał ożenić się z 15-latką Nie chcesz, aby Twoja sesja ślubna się tak skończyła... Fujifilm rezygnuje z pracy z Tatsuo Suzukim przez kontrowersje wokół jego osoby Photoshopowe wpadki miesiąca - grudzień [galeria] Top Photographer - rusza nowy, fotograficzny talent show na YouTube 25 lat więzienia dla fotografa za nadużycia seksualne Manfrotto Windsor to nowa, elegancka linia toreb fotograficznych „Sól Ziemi” - do kin wchodzi film o ikonie fotografii Sebastiao Salgado Już niedługo zobaczymy najlepsze zdjęcia koncertowe w warszawskiej Progresja Cafe Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu „Wakacyjne transformacje”

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf ZAKAZAŁ modelce jeść, by schudła. Ta rozpętała potężną burzę Aligator chwycił drona, bo wziął go za ptaka. To nigdy nie powinno było się wydarzyć Dzieci chcą się zabić przez Instagram. Portal o tym wie i nic nie robi Astronautka uchwyciła huragan Larry z kosmosu. Zdaje się zakrywać całą Ziemię Dobro dzieci jest najważniejsze. Senatorowie USA występują przeciwko Facebookowi Matrix: Zmartwychwstania - fani naprawili zwiastun. Tak prezentuje się w zieleni