Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC?

Adobe definitywnie kończy z pudełkowym Lightroomem, jednak jak dalej będzie się rozwijać Lightroom Classic CC, czyli wersja na desktopowej? Czy nie wyprze go Lightroom CC, który w całości działa w chmurze?

Adobe swoją ostatnią premierą Lightrooma CC i Lightrooma Classic CC zakończyło sprzedaż wersji pudełkowej Lightrooma 6. Abonament, który został wprowadzony w 2013 roku wyparł wersje pudełkowe oprogramowania. Czy zwrot w stronę usług w chmurze oznacza, że Adobe chce, żebyśmy całkiem zrezygnowali z wersji desktopowej Lightrooma i przenieśli się z obróbką RAW-ów do chmury, na której będzie dodatkowo zarabiać? Nawet 1 TB przestrzeni w chmurze to niedużo na przechowywanie i obrabianie RAW-ów z aparatów z dużą rozdzielczością. Więc wcześniej czy później musielibysmy skorzystać z dodatkowej, płatnej przestrzeni w chmurze.

Oczywiście większość użytkowników Ligtrooma 6 od razu nie przesiądzie się na subskrypcję i dopóki ich wersja programu obrabia RAW-y z ich aparatu nie ma większego problemu. Jednak Adobe nie będzie go już wspierać i problem może wystąpić, gdy zaopatrzymy się w nowy aparat, z którego RAW-y będą już wspierały tylko najnowsze, abonamentowe wersje oprogramowania.

Pudełkowego Lightrooma zastąpił Lightroom Classic CC, który nadal jest dostępny w wersji na desktop. Obok pojawił się nowy Lightroom CC, który działa w chmurze i jest właściwie nową wersją Lightrooma Mobile. Szczegóły nowych planów abonamentowych znajdziecie tutaj.

Co dale z Lightroomem Classic CC?

Pytanie jakie nasuwa się użytkownikom Lightrooma Classic CC to czy przypadkiem Adobe nie ma dalszych planów uśmiercenia wersji na desktop na rzecz wersji w chmurze?

Na swoim blogu Adobe odpowiada na pytania użytkowników i Tom Hogarty zapewnia nas, że Adobe nadal będzie rozwijać Lightrooma Classic CC:

“Nie wycofujemy się z Lightrooma Classic i nadal będziemy inwestować w rozwój Lightrooma Classic w przyszłości. Wiemy, że dla wielu z was Lightroom Classic jest narzędziem, które znacie i kochacie więc ma przed sobą wiele ekscytujących ulepszeń w przyszłości. Potrzebujemy jednak informacji zwrotnej w najbliższych miesiącach, czy nasze aktualizacje spełniają oczekiwania klientów.”

Tom Hogarty

Zobacz również: Skalowanie z uwzględnieniem zawartości w Adobe Photoshop

Szerszą rozmowę o przyszłości Lightrooma znajdziecie na filmiku poniżej, na którym Dan Watson Z Learning Cameras zrobił wywiad z Tomem Hogarty oraz Sharad Mangalickiem z Adobe.

Alternatywy

Usunięcie Lightrooma w wersji na desktop byłoby ryzykownym ruchem ze strony Adobe, na którym mogłaby skorzystać konkurencja. Nie wiadomo czy już tak się nie stanie w związku z zakończeniem sprzedaży ostatniej pudełkowej wersji Lightrooma 6. W kolejce ustawiają się inne firmy jak Capture One, Affinity Photo, Macphun, czy DxO OptocsPro, które oferują coraz lepsze programy do RAW-ów. Swoją drogą to pamiętam jeszcze czasy, gdy najlepszym programem do RAW-ów był RAW Shooter i nie był to program Adobe, więc nikt nie ma monopolu na dobre oprogramowanie do cyfrowej ciemni.

Źródło: blogs.adobe.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy konkurs World Press Photo dla „kreatywnych dokumentalistów“ Muzeum Selfie to miejsce, w którym zrobisz sobie idealne zdjęcie na Instagrama Program Akademicki Adobe, czyli jak zdobyć 90% rabatu na Photoshopa Odszedł Człowiek, a z nim wielki Artysta - nie żyje Andrzej Bersz Fotograf pozwany o 28 milionów dolarów odpiera zarzuty Todd Hido - nocne pejzaże Artyści zrzeszyli się we Wrocławiu, tworząc kalendarz charytatywny dla potrzebujących zwierząt Split Strap, czyli noszenie aparatu nigdy wcześniej nie było tak wygodne Tygodnik Fotoblogia 02 Phil Collins prezentuje odświeżone wersje swoich klasycznych albumów Chrobak, Stuart i Stepanenko opowiedzą streecie w UK Lexar Professional x3500 CFast 2.0 512 GB - pół terabajta danych na jednej karcie

Popularne w tym tygodniu:

Lekarze i pielęgniarki po dyżurach. Te selfie pokazują twarze prawdziwych bohaterów Koronawirus na Świecie: Darmowy pakiet domowy Adobe CC dla studentów z miejsc objętych kwarantanną Adobe CC za darmo przez 2 miesiące. Sprawdź, czy się załapiesz Fujifilm notuje 15 proc. zysk, dzięki lekowi pomagającemu w leczeniu koronawirusa Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią