Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo

Edo Zollo przemierza ulice stolicy Wielkiej Brytanii ciemnymi nocami. Nie zobaczycie u niego kolejnych kolorowych zdjęć Wielkiego Bena ani innych charakterystycznych miejsc. Wszystko osadzone jest w mrocznym klimacie filmów kryminalnych i futurystycznych wizji miasta przyszłości.

Uwielbiam koncepcję film noir – mrocznych powieści kryminalnych, gdzie wszystko jest cięte charakterystycznym światłem punktowym. Zdjęcia Edo Zollo są świetnym przykładem przełożenia tej koncepcji na współczesny świat. Tym bardzie, że mówimy tu o jednym z bardziej ruchliwych i zatłoczonych miast świata – Londynie.

Edo mieszkał w Londynie przez 15 lat. W trakcie tego czasu zdążył poznać miasto od podszewki. Nauczył się również postrzegać je w kompletnie inny sposób, niż ten, który znamy. Niczym detektyw, szukający poszlak, przemierza puste ulice metropolii w poszukiwaniu niecodziennych kadrów.

Fotograf pewnego razu poczuł, że budzi się do życia dopiero po północy, gdy miasto zapada w letarg. Gdy wyszedł na ulice zaczął dostrzegać to, czego inni nie widza – pojedynczych bohaterów, puste ulice i liczne odbicia. Kim są ci ludzie? Czy na kogoś czekają? Dokąd idą? Jakie jest ich życie? Na te, i wiele innych pytań nie potrafi odpowiedzieć nawet sam twórca materiału.

Miłość do fotografii zrodziła się w Edo dzięki jego ojcu, który godzinami siedział w ciemni. Jako młody chłopak, fotograf widział jak na pustych kartkach pojawiają się tajemnicze obrazy za sprawą ”magicznej wody”. Mimo tego, że 15 lat mieszkania w jednym miejscu to długi czas, Edo nie popadł w nudę. Szukał nowego spojrzenia na miasto. Wspomina, że jest tam wszystko – rozrywka, jedzenie, przejawy różnych kultur. Wszystko to stymuluje wyobraźnię Zollo w tworzeniu kolejnych kreacji.

Jak każde miasto – Londyn również zmienia się nocą. Pojawiają się inne obrazy, liczne neony, punktowe światła, inne dźwięki, zapachy oraz ludzie. To właśnie te charakterystyczne elementy budują nastrój grozy i niepewności. Idąc dalej tym tokiem myślenia – Londyn po zmroku staje się nowoczesną kolebką groteskowych filmów kryminalnych, w których odnalazłby się na pewno niejeden miłośnik twórczości Marka Krajewskiego.

Edo Zollo fotografuje przy użyciu lustrzanki Canona i obiektywu 50 mm. Oczywiście, by nie psuć nastroju – robi zdjęcia bez lampy błyskowej. Fotograf mówi, że to wszystko, czego mu potrzeba. Oczywiście oprócz czasu i wygodnych butów.

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Grand Press Photo 2010 - galerie zwycięzców "Redyk" Bartłomiej Jureckiego doceniony w SIPA 2018 Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Legendarny Polaroid SX-70 wskrzeszony, jako aparat cyfrowy Poznaj ludzkie twarze Photoshopa [wideo] British Wildlife Photography Awards 2017 – najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody z Wielkiej Brytanii. Zobaczcie ich historie Marcin Walko podróżuje po świecie i zbiera fotograficzne pamiątki swoich przygód 76-letni fotograf wygrał konkurs Photographer of the Year po raz drugi W jaki sposób tani Canon 550D może nagrywać filmy z prędkością 4000 kl./s? Latające przepisy według Nory Luther i Pavla Beckera Akcja pod pomnikiem Jana Pawła II. Wiemy, jak ją zorganizowano 6 kontynentów, motocykl i GoPro - czyli męska podróż Marka Wallace'a

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie robi wrażenie. Tłumy Amerykanów na koncercie Polaka Tata krokodyl dorobił się setki dzieci. Urządził im przejażdżkę na grzbiecie Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem Babcia "Balenciaga" wymiata. Supermodelki mogą zbierać szczęki z podłogi Miliardy świetlików rozświetliły noc. Cały las jarzył się na żółto-zielono Genialne wynalazki Tesli. Naukowiec miał wkład w fotografię Miał robić zdjęcia paszportowe Ukraińcom. Fotograf świadomie podjął inną decyzję Srebrny Glob zakwitł na czerwono. Oto krwawe zaćmienie Księżyca Kwiatowego All About Photo 2022. Poruszający portret wojenny zdobywa I miejsce Byli naukowcami Hitlera. Po wojnie pracowali dla USA Fotograf polował na zorzę polarną. Uchwycił trzy zjawiska za jednym zamachem Świat filmu z klocków LEGO. Artysta odtworzył kultowe sceny przy użyciu figurek