Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO - moje pierwsze zdjęcia przykładowe + wideo

Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO - moje pierwsze zdjęcia przykładowe + wideo

Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO - moje pierwsze zdjęcia przykładowe + wideo
Jakub Kaźmierczyk
05.11.2017 23:12, aktualizacja: 06.11.2017 00:12

Firma Olympus poszerzyła swoją ofertę o dwa profesjonalne obiektywy stałoogniskowe o jasności f/1.2. W moje ręce trafił obiektyw Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.2 PRO, który w przeliczeniu daje ekwiwalent ogniskowej typowo portretowej w aparatach Mikro Cztery Trzecie. Miałem kilka godzin, żeby przetestować obiektyw w warunkach, do których został stworzony, czyli w sesji portretowej.

Nowe obiektywy Olympusa przeznaczone są przede wszystkim dla osób, którym brakuje małej głębi ostrości i światła. Nie ma co ukrywać, że w porównaniu do aparatów z większymi matrycami, w aparatach Mikro Cztery Trzecie trzeba użyć znacznie bardziej otwartej przysłony, aby osiągnąć porównywalną, płytką głębię ostrości. Pierwszym obiektywem serii jest dwudziestkapiątka, z której korzystam bardzo często. Teraz, do rodziny dołączyły obiektywy 17 i 45 mm, które dają kąt widzenia odpowiadający obiektywom 34 i 90 mm na małym obrazku.

Z głową w chmurach - Sesja w SkyTower - Olympus 45 mm f/1.2 Pro

W moje ręce wpadł ten dłuższy, czyli . Niestety tylko na kilka godzin, ale za to miałem możliwość pracowania nim jeszcze przed premierą. Cała rodzina nowych stałek firmy Olympus wygląda niemal tak samo - są wykonane z metalu, mają szeroki, perforowany pierścień zmiany ostrości, który działa również jako przełącznik AF/MF. Wszystkie obiektywy serii - 17, 25 i 45 mm mają prawie takie same wymiary i wagę. Różnice są kosmetyczne. Z jednej strony to dobrze, bo mając je wszystkie, całość wygląda elegancko i spójnie. Z drugiej jednak strony, za każdym razem trzeba spojrzeć na przednią soczewkę lub oznaczenie, żeby wybrać odpowiedni obiektyw.

Zdjęcia robiłem we wrocławkim SkyTowerze na 33. piętrze, w apartamencie. Pogoda, jak to jesienią bywa mocno kapryśna, więc nawet nie myślałem o sesji w plenerze, choć na pewno podczas dłuższych testów, zrobię dużo zdjęć na zewnątrz, aby dobrze pokazać bokeh. Do zdjęć pozowała Klaudia, którą mogliście poznać w wielu moich materiałach.

45 mm, 1/200 s, f/1.2, ISO 400
45 mm, 1/200 s, f/1.2, ISO 400

Sam obiektyw robi naprawdę świetne wrażenie - autofokus jest bardzo szybki i celny, szczególnie w połączeniu z wykrywaniem twarzy i oka. Niemal wszystkie zdjęcia robiłem przy przysłonie f/1.2 - 1.4, tak aby wykorzystać maksimum jego możliwości. Nie mam zastrzeżeń do ostrości nawet na f/1.2. Winietowanie jest również dobrze skorygowane. Jedyne, co zauważyłem to lekkie problemy z aberracją chromatyczną na kontrastowych krawędziach. Tu jednak warto wspomnieć, że Capture One nie wykrywało tego obiektywu i nie korygowało tej wady programowo. Obrazek jest naprawdę przyjemny dla oka, bokeh jest miękki, gładki i odrywa uwagi od zdjęcia.

45 mm, 1/40 s, f/1.2, ISO 200
45 mm, 1/40 s, f/1.2, ISO 200© fot. Jakub Kaźmierczyk, mod. Klaudia Gogol

Obecnie czekam na kolejny egzemplarz, który zostanie u mnie na dłużej, żebym mógł go dokładniej dla Was przetestować. Jednak pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne - Mikro Cztery Trzecie też potrafi narysować ładny obrazek.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Do artykułu dodałem zdjęcia po szybkiej edycji w Capture One i Photoshopie, ale często prosicie o pliki RAW, więc przygotowałem dla was taką paczkę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)