Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro!

Poznański dokumentalista Marek Lapis przez dziewięć lat realizował swój projekt ”Biało-czerwona”. Wziął na warsztat polskie barwy, by ukazać przemiany, jakie zaszły w kraju. Otwarcie wystawy odbędzie się 7 listopada 2017 roku na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznań o godzinie 11:00.

Marek Lapis

Marek Lapis – (ur. 1968) Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ( członek Zarządu Okręgu Wielkopolskiego) i członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną .

Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych. Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.

Wykładał Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015, pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu.

Do 1996 roku pracował jako fotoreporter tygodnika WPROST, później we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane ze społeczeństwa. Interesuję go przede wszystkim ludzie i ich emocje. Fotografując innych, poznaje coraz bardziej siebie. Fotografia to dla niego pasja i zawód.

”Biało-czerwona” to tytuł wieloletniego projektu poznańskiego fotografa Marka Lapisa. W swoim cyklu dotyka tematu barw białej i czerwonej, będących składowymi jednego z najważniejszych symboli narodowych – polskiej flagi. Według dokumentalisty, te kolory nabierają szczególnego znaczenia we współczesności – czasie intensywnych przemian społecznych, politycznych i kulturowych.

Marek Lapis występuje w roli cichego obserwatora, który stara się uchwycić w ułamku sekundy to, co dla niego najważniejsze – symbolizm oraz zastaną sytuację. Są to chwile codzienne – ważne i mniej ważne, lecz w oczach autora zyskują one na wyrazie, dzięki bardzo jasnemu akcentowaniu kolorystyki i kontekstu.

Miejsce: Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznań, pl. Kolegiacki 17, Poznań

7. listopada, godz. 11:00 – Oficjalnie otwarcie wystawy z uczestnictwem Prezydenta Miasta
7. listopada, godz. 15:30 – Oprowadzanie autorskie
11. listopada, godz. 12:30 – Oprowadzanie autorskie z okazji Święta Niepodległości
19 listopada, godz. 12:30 – Finisaż wystawy

Ekspozycja będzie dostępna w dniach 6–20 listopada 2017 roku.

Każdy naród ma swoje barwy, które czci. Niekoniecznie wszyscy odnoszą się do nich z szacunkiem, ale znajdują inne formy obnoszenia się nimi. Biel jest symbolem niewinności, czerwień krwi. Te barwy nam towarzyszą każdego dnia. Zadaję pytanie odbiorcy – czy zwracamy na nie uwagę na co dzień? Czy patriotyzm istnieje w narodzie? Ten projekt nie jest o fladze, lecz o poczuciu koloru – jego rozumieniu i interpretacji przez każdego nas. Te barwy przejawiają się wokół nas – trzeba patrzeć i widzieć. Chciałbym odkodować te sytuacje i poddać pod dyskurs, by każdy odbiorca mógł znaleźć odpowiedź na to jak je postrzega. Kolor w fotografii jest agresywny i zaburza percepcję, odciąga od treści zdjęcia. 90 proc. moich zdjęć to obrazy czarno-białe, lecz w ten projekt nie mógłby istnieć bez bieli i czerwieni.

Marek Lapis

Dokumentowanie procesów zachodzących zmian jest niezwykle istotne z punktu widzenia społecznego i historycznego, a osadzenie tematu w ramach wyrazu artystycznego dodatkowo wzmaga jego przekaz. Marek Lapis realizował projekt w latach 2009 – 2017. Został w tym wsparty stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, natomiast samą wystawę dofinansował Urząd Miasta Poznania.

Na wystawie zobaczymy 31 zdjęć w formacie 100 x 150 cm, które w grudniu ruszą w trasę po Polsce, a w roku 2018 zawitają do Stanów Zjednoczonych. Marek Lapis wspomina również, że to dopiero początek. Autor planuje w przyszłym roku wydać album fotograficzny, w którym znajdzie się około 100 zdjęć, gdzie każde z nich będzie zadawało odbiorcy pytanie: "Czym dla ciebie jest kolor?".

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Są cztery i są identyczne. Piękna zdjęcia czworaczek z Kanady Aktorzy pokazują dwie twarze na intymnych portretach Andrew Walkera Oto najlepsze fotografie 2016 roku według magazynu National Geographic Sztuka surferska - zobacz podwójne ekspozycje Aarona Checkwooda Sony World Photography Awards 2020 - znamy finalistów Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie "The last 3 minutes" - kolejny making of Świetne filmy poklatkowe wykonane przez satelitę pogodowego Polacy zdominowali konkurs International Photography Awards 2016 Łapaszanka to magiczne miejsce, do którego często wracam Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotografująca mama dokumentuje dorastanie swoich dzieci z dala od najnowszej technologii

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy Zdjęcia niesamowitych ludzi w metrze. Co zrobisz, gdy ich spotkasz? Agencja Reutera wybrała najlepsze zdjęcia 2021 roku. Oto kilka z nich "Afgańska dziewczyna" uciekła z Afganistanu. Dostała azyl we Włoszech Suczka dostała 4 nowe łapy po amputacji. Te zdjęcia od razu poprawią ci humor Hasselblad Masters 2021. Poznaj najlepszych fotografów według Szwedów Curiosity wysyła ładne pocztówki z Marsa. Czerwona Planeta coraz przyjaźniejsza Najlepsze zdjęcia ślubne 2021 roku. Ten konkurs pokazuje trendy w reportażu i sesjach Niezwykłe zdjęcia pokazują, jaka naprawdę jest natura – piękna i niebezpieczna Publiczność wybrała najlepsze zdjęcia konkursu Wildlife Photographer of the Year 2021. Oto one Znalazł się w piekle wojny. Kangur pomagał mu przetrwać Wiewiórki poczuły zimę. Te zdjęcia poprawią ci humor!