Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja o zamknięciu fabryki aparatów kompaktowych w Chinach. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o następnym kroku restrukturyzacji - zaprzestaniu sprzedaży sprzętu fotograficznego w Brazylii. I chociaż Nikon próbuje robić dobrą minę do złej gry, takie oblicze ma właśnie 100-lecie firmy.

Nikon znika z Brazylii?

Wczoraj na stronie internetowej brazylijskiego oddziału firmy Nikon pojawił się oficjalny komunikat:

Firma Nikon Corporation optymalizuje struktury badań i rozwoju, sprzedaży i produkcji w ramach akcji restrukturyzacji na skalę globalną. W ramach tego procesu, Nikon do Brasil Ltda. — od 31 grudnia 2017 r. zaprzestanie sprzedaży aparatów fotograficznych, obiektywów i akcesoriów fotograficznych na rynek brazylijski, który obecnie jest sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem e-commerce, sklepu Nikon. Pozostałe segmenty działalności firmy, w tym obsługa klienta i pomoc techniczna, będą nadal normalnie funkcjonować w Brazylii. Produkty objęte gwarancją, w tym produkty sprzedawane przez firmę Nikon Brazil e-commerce do 31 grudnia 2017 r., będą nadal honorowane okresy gwarancji. W przypadku produktów nieobjętych gwarancją, w miarę możliwości, pomoc techniczna będzie udzielana na podstawie kosztów zatwierdzonych przez właścicieli.

Krótko mówiąc oznacza to, że Nikon z końcem roku przestanie sprzedawać swój sprzęt w największym pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwie Ameryki Południowej. Idąc w szczegóły dowiadujemy się, że obecnie Nikon sprzedaje tam swoje produkty tylko przez swoją własną platformę e-commerce. Ich sklep internetowy zostanie zamknięty, zatem sprzęt z żółtym logo nie będzie oficjalnie dostępny w tym kraju.

Brazylia bez Nikona??

Co dalej? Są różne możliwości. Najbardziej prawdopodobne moim zdaniem rozwiązanie to, że Nikon zacznie współpracę z lokalnymi dystrybutorami i będzie sprzedawać aparaty i obiektywy na nieco innych zasadach. Trudno wierzyć, że na tak ogromnym rynku nie ma chętnych do fotografowanie ich sprzętem. Może po prostu forma dystrybucji jest zbyt kosztowna, mało konkurencyjna lub zbyt rozbudowana do malejącej liczby sprzedaży.

Zaprezentowany niedawno Nikon D850 to mocny kandydat do tytułu aparatu roku.

Inne rozwiązanie, dużo bardziej pesymistyczne, zakłada, że sprzęty fotograficzne Nikon nie będą po prostu dostępne w Brazylii. Wtedy jedyną możliwością zakupu będzie indywidualny import z zagranicy, bądź szara strefa. Chciałbym wierzyć, że ten scenariusz się nie spełni.

Czy Nikon D850 to rzeczywiście lustrzanka kompletna? Sprawdzamy w praktyce [test + wideo]

Nikon D850 to godny następca modelu D810. Znajdziemy w nim nową matrycę, autofokus z flagowego D5, filmy 4K bez cropa, a także szereg innych,…

To kolejny krok restrukturyzacji. Równo tydzień temu poinformowano o zamknięciu fabryki w Chinach

Równo tydzień temu Nikon poinformował, że zamierza zamknąć swoją fabrykę w mieście Wuxi w prowincji Jiangsu w Chinach. Na bruk zostanie wyrzuconych 2500 pracowników, którzy zajmowali się produkcją aparatów kompaktowych oraz obiektywów do lustrzanek. Japoński producent wini za to ogromny wzrost sprzedaży smartfonów, które w kilka lat niemal kompletnie zabiły rynek kompaktów. Kompaktów, które były produkowane właśnie w owej chińskiej fabryce.

Zobacz również: Wideotest Canon 1DX

W tym wypadku nie oznacza to jednak końca sprzedaży sprzętów Nikon w Chinach. Jak podaje serwis Nikkei, japoński producent ma 30 proc. udziałów w rynku aparatów cyfrowych w Państwie Środka. Jak podaje sam producent, firma ma zamiar "kontynuować aktywnie rozwój biznesu i usług w Chinach".

Nikon P900 to jeden z nielicznych aparatów kompaktowych tej marki, który wciąż się sprzedaje.

Nikon dołuje, a Canon idzie do góry

Pamiętam, jak podczas premiery jednego z modeli marki Nikon, jeden z przedstawicieli chwalił się, że Nikon ma przewagę nad Canonem, ponieważ to firma od lat skupiona tylko na rozwoju sprzętu fotograficznego. Argumentował, że ich główny konkurent jednocześnie zajmuje się także np. rozwojem drukarek biurowych przez co aparaty nie są tak dopracowane. Może i rzeczywiście technologicznie była (a może nadal jest) to przewaga, jednak z biznesowego punktu widzenia życie szybko zweryfikowało możliwości obu firm. Obie mocno dostały po kościach w ostatnich latach ze względu na smartfonową rewolucję. Jednak to Canon obudził się dużo szybciej. Mało kto wie, że już kilka lat temu firma zaczęła restrukturyzację. Trochę o tym pisaliśmy, ale nowa strategia była mocno widoczna już w czasie ubiegłorocznych targów Photokina w Kolonii. Canon ma wiele różnych dywizji, sprzedaje wiele różnych produktów, w tym wspomniane drukarki, ale także oferuje wiele usług — od fotoksiążek po kompleksowe projektowanie, wyposażanie i obsługiwanie biur. W dodatku dużo szybciej rozpoczął proces dostosowywania swoich aparatów do potrzeb współczesnego użytkownika. Ten kierunek się opłacił.

Stoisko Canona na targach Photokina 2016.

Niedawno firma Canon opublikowała wyniki finansowe za 3. kwartał br. i ostatnie 9 miesięcy 2017 r. (styczeń — wrzesień). Wynika z nich, że to kolejne tegoroczne sprawozdanie finansowe firmy, w którym Canon notuje wysokie wzrosty sprzedaży i zysku netto dla spółki Canon Europe oraz całej grupy Canon Inc.

Canon na targach Photokina 2016, czyli uwieczniaj, przechowuj i dziel się

Na stoisku Canona na targach Photokina 2016 była przedstawiona kompleksowa wizja najnowszych technologii fotograficznych — od sprzętu po usługi cyfrowe i…

Całkowity przychód ze sprzedaży netto Canon Europe wyniósł 243.7 miliarda jenów i był wyższy o 25.3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. Z kolei całkowity przychód ze sprzedaży netto Canon Inc. wyniósł 994.4 miliarda jenów i był wyższy o 27.7 proc. Zysk netto Canon Inc. wyniósł 63 miliardy jenów, co daje wzrost o 158.6 proc. rok do roku. Tylko w tym roku do września łączny zysk netto Canon Inc. wyniósł 187.3 miliarda jenów i był wyższy o 77 proc.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, jednostka biznesowa Imaging System odpowiedzialna za aparaty, obiektywy i drukarki, zanotowała wzrost sprzedaży o 9,0 proc. podczas gdy zysk operacyjny wyniósł 39,2 miliarda jenów, co stanowi wzrost o 31,1 proc. rok do roku. Te dane robią wrażenie i dają nadzieję, że Canon powoli wychodzi na prostą. Mam nadzieję, że już niebawem podobne dobre wieści będę mógł wam przekazać na temat firmy Nikon, która niestety w swoje 100. urodziny ma poważne problemy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

!ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem Darmowy przegląd i wymiana migawki w wadliwych egzemplarzach Nikona D750 Kalendarz Pirelli 2020, czyli wyśmienite portrety Paolo Roversi Hyperlapse Barcelona GO! Dlaczego Polacy boją się bezlusterkowców? Jobo Plano 10 Gestic - bezdotykowa ramka fotografczna Sony planuje zdetronizować Canona na rynku fotograficznym i zostać liderem Żaglowcem na Antarktydę ? album fotograficzny ze zdjęciami Thijsa Heslenfelda Komentarz Microsoft Polska do reklamowej wpadki [video] Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja? Film powraca do gry? 10 darmowych akcji do Photoshopa, które ułatwią ci retusz

Popularne w tym tygodniu:

Zmarł Robert Freeman. Autor słynnych okładek albumów Beatlesów Powódź w Wenecji: Historyczne miasto na wodzie tonie, lecz wygląda przy tym pięknie Darktable 3.0: darmowy konkurent Lightrooma ma nowy interfejs David Burnett fotografował wielkim formatem przesłuchanie w sprawie Trumpa Kobieta prawie zginęła robiąc zdjęcia w Wielkim Kanionie 25 lat więzienia dla fotografa za nadużycia seksualne Kostaryka: #stopanimalselfies, czyli nie rób selfie z dzikimi zwierzętami 17-latek zginął podczas sesji na torach kolejowych Adobe Photoshop CC 2020, nowe aplikacje mobilne i aktualizacje w pigułce Adobe MAX 2019: Nowe projekty wykryją manipulacje, zmienią światło i więcej Fujifilm Neopan Acros 100 II w dwóch formatach. Dostawy już w listopadzie Kodak odnotował wzrost sprzedaży o 21 proc., lecz ciągle jest na minusie