Na swoje 100-lecie Nikon przestaje sprzedawać sprzęt fotograficzny w Brazylii

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja o zamknięciu fabryki aparatów kompaktowych w Chinach. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o następnym kroku restrukturyzacji - zaprzestaniu sprzedaży sprzętu fotograficznego w Brazylii. I chociaż Nikon próbuje robić dobrą minę do złej gry, takie oblicze ma właśnie 100-lecie firmy.

Nikon znika z Brazylii?

Wczoraj na stronie internetowej brazylijskiego oddziału firmy Nikon pojawił się oficjalny komunikat:

Firma Nikon Corporation optymalizuje struktury badań i rozwoju, sprzedaży i produkcji w ramach akcji restrukturyzacji na skalę globalną. W ramach tego procesu, Nikon do Brasil Ltda. — od 31 grudnia 2017 r. zaprzestanie sprzedaży aparatów fotograficznych, obiektywów i akcesoriów fotograficznych na rynek brazylijski, który obecnie jest sprzedawany wyłącznie za pośrednictwem e-commerce, sklepu Nikon. Pozostałe segmenty działalności firmy, w tym obsługa klienta i pomoc techniczna, będą nadal normalnie funkcjonować w Brazylii. Produkty objęte gwarancją, w tym produkty sprzedawane przez firmę Nikon Brazil e-commerce do 31 grudnia 2017 r., będą nadal honorowane okresy gwarancji. W przypadku produktów nieobjętych gwarancją, w miarę możliwości, pomoc techniczna będzie udzielana na podstawie kosztów zatwierdzonych przez właścicieli.

Krótko mówiąc oznacza to, że Nikon z końcem roku przestanie sprzedawać swój sprzęt w największym pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwie Ameryki Południowej. Idąc w szczegóły dowiadujemy się, że obecnie Nikon sprzedaje tam swoje produkty tylko przez swoją własną platformę e-commerce. Ich sklep internetowy zostanie zamknięty, zatem sprzęt z żółtym logo nie będzie oficjalnie dostępny w tym kraju.

Brazylia bez Nikona??

Co dalej? Są różne możliwości. Najbardziej prawdopodobne moim zdaniem rozwiązanie to, że Nikon zacznie współpracę z lokalnymi dystrybutorami i będzie sprzedawać aparaty i obiektywy na nieco innych zasadach. Trudno wierzyć, że na tak ogromnym rynku nie ma chętnych do fotografowanie ich sprzętem. Może po prostu forma dystrybucji jest zbyt kosztowna, mało konkurencyjna lub zbyt rozbudowana do malejącej liczby sprzedaży.

Zaprezentowany niedawno Nikon D850 to mocny kandydat do tytułu aparatu roku.

Inne rozwiązanie, dużo bardziej pesymistyczne, zakłada, że sprzęty fotograficzne Nikon nie będą po prostu dostępne w Brazylii. Wtedy jedyną możliwością zakupu będzie indywidualny import z zagranicy, bądź szara strefa. Chciałbym wierzyć, że ten scenariusz się nie spełni.

Czy Nikon D850 to rzeczywiście lustrzanka kompletna? Sprawdzamy w praktyce [test + wideo]

Nikon D850 to godny następca modelu D810. Znajdziemy w nim nową matrycę, autofokus z flagowego D5, filmy 4K bez cropa, a także szereg innych,…

To kolejny krok restrukturyzacji. Równo tydzień temu poinformowano o zamknięciu fabryki w Chinach

Równo tydzień temu Nikon poinformował, że zamierza zamknąć swoją fabrykę w mieście Wuxi w prowincji Jiangsu w Chinach. Na bruk zostanie wyrzuconych 2500 pracowników, którzy zajmowali się produkcją aparatów kompaktowych oraz obiektywów do lustrzanek. Japoński producent wini za to ogromny wzrost sprzedaży smartfonów, które w kilka lat niemal kompletnie zabiły rynek kompaktów. Kompaktów, które były produkowane właśnie w owej chińskiej fabryce.

Zobacz również: Wideotest Nikona D600

W tym wypadku nie oznacza to jednak końca sprzedaży sprzętów Nikon w Chinach. Jak podaje serwis Nikkei, japoński producent ma 30 proc. udziałów w rynku aparatów cyfrowych w Państwie Środka. Jak podaje sam producent, firma ma zamiar "kontynuować aktywnie rozwój biznesu i usług w Chinach".

Nikon P900 to jeden z nielicznych aparatów kompaktowych tej marki, który wciąż się sprzedaje.

Nikon dołuje, a Canon idzie do góry

Pamiętam, jak podczas premiery jednego z modeli marki Nikon, jeden z przedstawicieli chwalił się, że Nikon ma przewagę nad Canonem, ponieważ to firma od lat skupiona tylko na rozwoju sprzętu fotograficznego. Argumentował, że ich główny konkurent jednocześnie zajmuje się także np. rozwojem drukarek biurowych przez co aparaty nie są tak dopracowane. Może i rzeczywiście technologicznie była (a może nadal jest) to przewaga, jednak z biznesowego punktu widzenia życie szybko zweryfikowało możliwości obu firm. Obie mocno dostały po kościach w ostatnich latach ze względu na smartfonową rewolucję. Jednak to Canon obudził się dużo szybciej. Mało kto wie, że już kilka lat temu firma zaczęła restrukturyzację. Trochę o tym pisaliśmy, ale nowa strategia była mocno widoczna już w czasie ubiegłorocznych targów Photokina w Kolonii. Canon ma wiele różnych dywizji, sprzedaje wiele różnych produktów, w tym wspomniane drukarki, ale także oferuje wiele usług — od fotoksiążek po kompleksowe projektowanie, wyposażanie i obsługiwanie biur. W dodatku dużo szybciej rozpoczął proces dostosowywania swoich aparatów do potrzeb współczesnego użytkownika. Ten kierunek się opłacił.

Stoisko Canona na targach Photokina 2016.

Niedawno firma Canon opublikowała wyniki finansowe za 3. kwartał br. i ostatnie 9 miesięcy 2017 r. (styczeń — wrzesień). Wynika z nich, że to kolejne tegoroczne sprawozdanie finansowe firmy, w którym Canon notuje wysokie wzrosty sprzedaży i zysku netto dla spółki Canon Europe oraz całej grupy Canon Inc.

Canon na targach Photokina 2016, czyli uwieczniaj, przechowuj i dziel się

Na stoisku Canona na targach Photokina 2016 była przedstawiona kompleksowa wizja najnowszych technologii fotograficznych — od sprzętu po usługi cyfrowe i…

Całkowity przychód ze sprzedaży netto Canon Europe wyniósł 243.7 miliarda jenów i był wyższy o 25.3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. Z kolei całkowity przychód ze sprzedaży netto Canon Inc. wyniósł 994.4 miliarda jenów i był wyższy o 27.7 proc. Zysk netto Canon Inc. wyniósł 63 miliardy jenów, co daje wzrost o 158.6 proc. rok do roku. Tylko w tym roku do września łączny zysk netto Canon Inc. wyniósł 187.3 miliarda jenów i był wyższy o 77 proc.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, jednostka biznesowa Imaging System odpowiedzialna za aparaty, obiektywy i drukarki, zanotowała wzrost sprzedaży o 9,0 proc. podczas gdy zysk operacyjny wyniósł 39,2 miliarda jenów, co stanowi wzrost o 31,1 proc. rok do roku. Te dane robią wrażenie i dają nadzieję, że Canon powoli wychodzi na prostą. Mam nadzieję, że już niebawem podobne dobre wieści będę mógł wam przekazać na temat firmy Nikon, która niestety w swoje 100. urodziny ma poważne problemy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pomożesz wydać świetną książkę Damiana Chrobaka? Martin Parr w Poznaniu! Rusza XPRINT - międzynarodowy festiwal książek fotograficznych Macphun Luminar - czy będzie konkurencją dla Lightrooma? Premiera notesu poetyckiego "Poezja A-Z” i spotkanie z Andrzejem Tobisem DxO OpticsPro 11 jest rozdawany za darmo. To ciekawa alternatywa dla Lightrooma Jak powstrzymać nowego Lightrooma przed skasowaniem wersji 6? Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji? Adobe Cloak to Content-Aware Fill dla wideo. Jeszcze dalej idzie Adobe Project "Deep Fill" DxO wykupuje Nik Collection od Google i zapowiada wznowienie rozwoju wtyczek Terry Richardson ma zakaz pracy z Vogue, Vanity Fair, GQ, Glamour oraz Wired Fujifilm prezentuje smartfonową drukarkę do kwadratowych zdjęć instax SHARE SP-3 Sony prezentuje nowy uniwersalny zoom do pełnej klatki FE 24-105 mm f/4 G OSS oraz ogłasza prace nad FE 400 mm f/2.8 GM OSS Sigma 16 mm f/1.4 DC DN - wiemy jak może wyglądać nowy obiektyw Dyskryminacja ze względu na wiek i ”etatowy wolny strzelec”. Fotograf złożył pozew przeciwko New York Times Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Znamy wyniki konkursu fotograficznego "Mokotów – teraz!" Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania

Popularne w tym tygodniu:

Iran. Aresztowanie blogerów. Latali dronem bez pozwolenia World Trade Center. Zamach z 11 września. Niepublikowane zdjęcia pojawiły się na wyprzedaży Canon EOS 1D-x Mark III może mieć stabilizację matrycy, wideo 6K oraz 2 sloty kart CFExpress Marcus Hyde, fotograf Kim Kardashian zażądał nagich zdjęć od modelki. Zachowaj czujność Zwycięzcy Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2019 Zmarł Robert Frank. Legenda fotografii dokumentalnej Zmarł Fred Herzog. Miał 88 lat Nie żyje Charlie Cole. Twórca fotografii "Tank Man" Sigma wycofuje się z produkcji obiektywów do Pentaxa Gra o tron. Album fotograficzny zza kulis serialu Stabilizacja matrycy w Canonach. Jest patent Lu Guang – nowe informacje o uwięzionym fotoreporterze