Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji

To, jak bardzo sztuczna inteligencja idzie do przodu, może przerażać. Patrząc na te portrety, w życiu bym nie pomyślał, że odpowiada za nie algorytm. Zobaczcie sami i oceńcie. Przyszłość przez wielkie ”P”.

Czasem do zilustrowania tekstu lub jakiegoś materiału reklamowego potrzebny jest portret. Często wymagany jest dokładny typ urody modela, który ma użyczyć wizerunku. Być może już niedługo nie będziemy musieli przeglądać katalogów agencji modelingowych i będziemy mogli wygenerować pożądany ”look”.

Firma NVIDIA, jeden z liderów na rynku kart graficznych, opublikowała interesujący materiał, w którym przedstawia zaawansowane działanie GAN (generative adversarial network) oraz swój nowy algorytm korzystający z dwóch sieci neuronowych jednocześnie. Pierwsza sieć tworzy obraz, druga odpowiada za jego przetworzenie. Połączenie obu technologii pozwala na wygenerowanie sztucznego zdjęcia, które wygląda bardzo prawdziwie. Szczerze mówiąc – nie zorientowałem się, że to tylko wytwór sztucznej inteligencji.

Sieci neuronowe zostały wyszkolone na podstawie zdjęć znanych osób w niskiej rozdzielczości. Z czasem algorytmom zostały przedstawione zdjęcia w lepszej jakości, co przyspieszyło i ustabilizowało proces uczenia się. Dzięki takim zabiegom sztuczna inteligencja wypracowała sposób na stworzenie ”zdjęcia” nieistniejącej osoby. Generowanie twarzy wydaje się być najbardziej złożonym i interesującym procesem. Jednak oprócz tego algorytmy potrafią tworzyć różne scenerie oraz przedmioty, co daje im możliwość zbudowania kompletnego fotorealistycznego obrazu.

NVIDIA trzyma wysoką pozycję na rynku gier wideo, lecz nie sądzę, by ta technologia znalazła zastosowanie tylko na tym konkretnym rynku. Widzę tu ogromny potencjał w branży reklamowej. Dla przykładu – od dawna tworzy się reklamy, oparte o trójwymiarowe grafiki samochodów, rzadko kiedy występują w nich prawdziwe pojazdy. Taki sposób jest po prostu tańszy i wygodniejszy. Obawiam się, że to samo może wydarzyć się z reklamami produktów, w których potrzebni są modele. Przyznacie, że przypomina to trochę klimat z ”Łowcy Androidów”.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NVIDIA.

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ogromne obiekty, osadzone w różnych przestrzeniach dla pokazania ich rozmiaru Kreatywna fotografia dziecięca. Niemowlak został bohaterem filmów Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Muzycy również mają swoich pupili. Te rzadkie zdjęcia ukazują, jak bardzo je kochają Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie Mało brakowało, a mężczyzna utopiłby swojego drona. Zadziałał refleks i umiejętności pływackie Smartfonowy skaner z kartonu za 150 złotych. Czy może być przydatny? Słynne termosy Canona w "realu" - zdjęcia Plastic Bullet - nowa aplikacja do zdjęć na iPhone'a Zdjęcia uroczego jeża w sam raz na jesienną chandrę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji

Popularne w tym tygodniu:

Ma 97 lat, fotografował II wojnę światową i przeżył zarażenie koronawirusem Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO 45-gigapikselowe zdjęcie obrazu Rembranta pokazuje dokładnie wszystkie detale Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę Organiczne odbitki na szalce Petriego. Czy algi są światłoczułe? Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy 70 bilionów klatek na sekundę. Ta kamera jest niesamowita! Burze na Jowiszu i pomarańczowa poświata planety na nowych zdjęciach Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Peak Design przeznacza ponad 200 000 dolarów na walkę z COVID-19 Przypiął się do samochodu i zaczął nagrywać. Miał 1 szansę na dobre ujęcie