Owce to inteligentne zwierzęta. Potrafią rozpoznać twarz na portrecie!

Wiele zwierząt cenimy ze względu na to, jak się zachowują oraz potrafią nawiązać relację z opiekunem. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że spokojne owce potrafią rozpoznać ”swojego człowieka”, a nawet nauczyć się rozpoznawać inne twarze.

© Skitterphoto / pexels.com / CC00

Na Uniwersytecie Cambridge zespół badawczy, prowadzony przez profesor neurobiologii Jenny Morton, bada grupę 8 owiec. Zwierzętom są pokazywane portrety takich osób jak: Barack Obama, Emma Watson, Fiona Bruce oraz Jake Gyllenhall. By nauczyć się twarzy owce dostawały jedzenie. Później rozgryzły na czym polega cała zabawa.

Gdy zwierzęta już przeszły przez proces nauki, prezentowane im były dwa portrety jednocześnie. Jeśli zwierzę wybrało odpowiedni obrazek, było nagradzane smakołykiem. Zadanie wcale nie było łatwe, ponieważ pokazywane zdjęcia były dość podobne do siebie – były na nich osoby w podobnych kadrach oraz należące do tej samej grupy etnicznej.

Zwierzaki całkiem nieźle sobie poradziły. Średnio 80 proc. wyborów było trafnych. Następnym badaniem było zaprezentowanie im twarzy pod kątem, bez uczenia ich wcześniej innego wizerunku. Wyobraźcie sobie, że nie stanowiło to dla nich większego problemu. Takie badania mają pomóc w rozumieniu trójwymiarowego postrzegania świata przez ludzi.

Co ciekawe – owce rozpoznawały na wyświetlanych zdjęciach swoich opiekunów bez wcześniejszego przygotowania. Pokazuje to, że ich pamięć i kojarzenie faktów działa na dobrym poziomie. Ten eksperyment może zostać w przyszłości wykorzystany do badań świadomości oraz opracowania lekarstw zmieniających postać choroby Huntingtona, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy.

Więcej informacji na temat samego eksperymentu znajdziecie na stronie The Royal Society.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Asteroidy jako bohaterowie drugiego planu na zdjęciach teleskopu Hubble'a Krótki film w klimacie ”Stranger Things” o przeklętym Polaroidzie zjeży wam włos na głowie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Chcesz filmować w tym włoskim miasteczku? Przygotuj ponad 8000 złotych! Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych Robisz zdjęcia jedzenia do mediów społecznościowych? Uważaj, bo twoim znajomym może się to nie spodobać Sztuczna inteligencja Nvidia tworzy zdjęcia ludzi, którzy nigdy nie istnieli Zobacz, jak wymienia się migawkę w Canonie EOS 6D Adobe Scribbler pokoloruje czarno-białe portrety w kilka sekund Canon EOS 5D Mark IV posłużył mu za foremkę do babeczki. Dlaczego fotograf wsadził aparat do piekarnika? Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Zobacz, czego nie należy robić, będąc fotografem Czy odróżnisz zdjęcia z aparatu z matrycą APS-C i pełnoklatkowego? Realistyczne aparaty Canona pojawią się w nowym japońskim anime ”Just Because!”

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej