Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji

Kalendarz Pirelli wychodzi już od 45 lat. Tegoroczna edycja została zaprezentowana 10 listopada w Manhattan Center w Nowym Jorku. Za realizację zdjęć odpowiadał mistrz fotografii kreacyjnej Tim Walker, a motywem przewodnim była ”Alicja w Krainie Czarów”. Poznajcie współczesną interpretację klasycznej brytyjskiej literatury w obiektywie genialnego artysty.

© Tim Walker

Tim Walker zrealizował na potrzeby Kalendarza Pirelli 2018 aż 28 kreacyjnych ujęć, które zostały osadzone w świecie ”Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Była to jego interpretacja kreacji, za które odpowiadał w oryginalnej książce John Tanniel. Fotografowi zależało, by znaleźć ”inny i oryginalny punkt widzenia”. Zdecydowanie mu się to udało, bo te zdjęcia według mnie są bardzo dalekie klasycznej koncepcji powieści Brytyjczyka.

Artysta zaprosił do udziału w sesjach muzyków, aktorów, modelki oraz działaczy politycznych. Łącznie pojawiło się 18 postaci. Wśród nich była znana modelka Naomi Campbell, aktorka Whoopi Goldberg, raper Puff Daddy, Adut Akech – sudańsko-australijska modelka, Adwoa Aboas – działaczka feministyczna z Wielkiej Brytanii oraz wielu innych. Jest to druga w pełni czarnoskóra obsada Kalendarza. Za pierwszą odpowiadał fotograf Terenve Donovan w 1987 roku. Portretował on wtedy 5 czarnoskórych kobiet, wśród których były: Naomi Campbell oraz Waris Dirie.

Przy tworzeniu Kalendarza Pirelli 2018 brali udział również Shona Heath – jedna z czołowych brytyjskich reżyserek i scenografek oraz Edward Enninful – stylista, który odpowiadał za stroje. Niecodzienny przewrót świata ”Alicji w Krainie Czarów” dokonał się za sprawą Shony. To ona wymyśliła zastąpienie białego królika czarnym oraz czerwonych róż czarnymi.

Bardzo ważne jest, aby opowieść o Alicji została przekazana nowemu pokoleniu. Jej przygoda w Krainie Czarów rezonuje ze światem, w którym dziś żyjemy; przeszkodami, które musimy przezwyciężyć oraz pomysłem celebrowania tego co odmienne. Dorastając w Londynie, często żyłem w świecie fantazji, bajek i kryminałów. Alicja zawsze była jedną z moich ulubionych postaci. Zawsze czułem, że uczestniczę razem z nią w podróży przez Krainę Czarów, a wszystkie te niezwykłe postaci stały się moimi przyjaciółmi… wszystkie oprócz strasznej Królowej i jej katów… Możliwość ujrzenia czarnej Alicji oznacza dzisiaj, że dzieci wszystkich ras mogą zostać objęte ideą różnorodności już od najmłodszych lat, a także uznać, że piękno ma różne barwy. Żyjemy w zróżnicowanym kulturowo świecie. Projekty takie jak ten niezwykły Kalendarz Pirelli pokazują, że wciąż jest nadzieja w tym, co czasem odczuwamy jako coraz bardziej cyniczna rzeczywistość.

Edward Enninful

Robert Douglas-Fairhurt, profesor literatury angielskiej, napisał esej, w którym zauważa, że odrzucenie przez Tima Walkera koncepcji wiktoriańskiego kiczu w interpretacji ”Alicji w Krainie Czarów” jest ciekawe. Jakby nie patrzeć – ta powieść kojarzy się jednoznacznie z magiczną bajką, w której świat jest kolorowy, dziwny i dzieją się w nim niestworzone rzeczy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Kalendarza Pirelli.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Under-Bikes - nowy projekt Andriusa Burby, który uwielbia fotografować wszystko... od spodu! Andre D. Wagner przez lata fotografował ludzi w nowojorskim metrze. Pokazał prawdziwy obraz społeczeństwa Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Sportowe emocje to specjalność Michała Stańczyka. Ten facet jest zawsze tam, gdzie trzeba Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Kacper Kowalski powraca z nowym lotniczym projektem. Zobaczcie jego zdjęcia z książki fotograficznej ”OVER” Aparatowe selfie - historia aparatów analogowych w jednym projekcie Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Drew Geraci odwiedził Nową Zelandię z Sony A7R III. Zobaczcie jego piękny film poklatkowy Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Sesja nie z tego świata, czyli fotografowanie przy zerowej grawitacji Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Prezentujemy projekt Marka Lapisa ”Biało-czerwona”. Otwarcie wystawy już jutro! Pomóż stworzyć obraz XX wieku i dołącz do The Anonymous Project Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Jade Doskow odwiedziła "Zaginione Utopie" w swoim najnowszym projekcie fotograficznym Koty na targach Hongkongu czują się jak w domu. Pokazał to Marcel Heijnen Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Znane modelki odtworzyły klasyczne dzieła sztuki. Wyszły naprawdę nieźle Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Oto najlepsze zdjęcia przyrodnicze z Europy. Zobaczcie fotografie zwycięzców konkursu GDT European Wildlife Photographer of the Year 2017 Przed wami zwycięzcy konkursu Take a View - Landscape Photographer of the Year 2017

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017