f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu

Obiektywy to jeden z najważniejszych elementów sprzętu fotograficznego. Istnieje jednak jeden rodzaj fotografii, do której szkło nie jest potrzebne. Zobaczcie, jak przyjemnie można spędzić czas na fotografowaniu aparatem otworkowym.

© MF

Zero Image to nieduża firma z Hong Kongu, która produkuje ręcznie aparaty otworkowe z drzewa tekowego, które jest odporne na warunki atmosferyczne. Występują one w różnych wersjach zależnie od wersji otworku i formatu.

Craig Roberts z vloga e6 pokazał jak fotografuje się takim aparatem, spędzając dzień na fotografii otworkowej. Sednem fotografii otworkowej jest możliwość wykonania aparatu z jakiegoś pudełka czy puszki i fotografowanie bez optyki. Wystarczy odpowiednio dobrać otworek do wielkości puszki i można już bawić się w fotografię. Oczywiście zakładanie materiału światłoczułego jest trochę utrudnione. Rozwiązaniem jest właśnie aparat Zero Image, który jest bardziej dopracowanym aparatem otworkowym z odpowiednio dobranym otworkiem wykonanym laserowo. Odpowiada on przysłonie f/138 i do takiej przysłony ustawiamy czas ekspozycji. Przy dłuższych czasach należy uwzględnić efekt Schwarzschilda i odpowiednio wydłużyć ekspozycję. Krótko mówiąc bez statywu się nie obędzie. Jednak jak widać do fotografii krajobrazowej Zero Image świetnie się nadaje.

Zero Image

Tak się składa, że także jestem posiadaczem Zero Image 2000 w trochę uboższej wersji niż Craiga Delux, który oferuje dodatkowo poziomicę i spust wężyka. Dawno już nim nie fotografowałem i raczej jest ostatnio elementem wystroju, ale muszę przyznać, że po filmie Craiga nabrałem ochoty na jakiś plener z aparatem otworkowym. Może to być ciekawy powrót do podstaw — tylko negatyw w pudełku z otworkiem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Mgła na Marsie: NASA publikuje interesujące zdjęcia z Curiosity Tym potężnym aparatem robiono zdjęcia lotnicze podczas II wojny światowej Fotografowanie na filmie nie jest wegańskie. Oto dlaczego W wigilijny wieczór wypatruj komety - grudniowe atrakcje nocnego nieba Noc wcale nie jest czarna. Ważne odkrycie dla astrofotografów Odbitka platynowa może przetrwać nawet 1000 lat Photoshopowe wpadki gwiazd 4-wymiarowy portret zarejestrowany dzięki 53 kamerom GoPro 70 000 darmowych stocków od Adobe i 500 000 dolarów dla artystów Photoshop sterowany głosem może pojawić się w niedalekiej przyszłości Film sprzed 109 lat powiększony do 4K/60p i pokolorowany przez SI Jak działa obiektyw filmowy?

Popularne w tym tygodniu:

Pierwsza w pełni homoseksualna załoga amerykańskiego śmigłowca. Żołnierze pokazali poczucie humoru i dumę Jego mina to przestroga dla innych. Oto 21-latek, który trafi na 24 lata do więzienia przez głupotę Ogromny jacht przeciskający się przez wąskie kanały. Zdjęcia z Holandii obiegły świat Zdjęcie dnia: podniebny, przezroczysty basen między budynkami w Londynie Sztuczna inteligencja nauczy się twojego stylu retuszu. Obrobi zdjęcia za ciebie Aukcje NFT robią furorę. Znany mem sprzedany za 500 000 dolarów! Najgorsze zdjęcia ślubne, jakie widzieliśmy. Tego nie da się zapomnieć Niewiarygodne portrety. Artystka stworzyła je za pomocą sztucznej inteligencji Nostalgia w najlepszym wydaniu. Powstało Tamagotchi z wbudowanym aparatem! Kolekcja zdjęć Foxa Talbota sprzedana za 2 miliony dolarów. Był jednym z pionierów fotografii Film nie z tej Ziemi: Czarna dziura wchłania gwiazdę. Wygląda to pięknie Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]