© Cesar Dezfuli / www.npg.org.uk

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.

Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.

W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.

Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.

Uważam, że portret Amadou wyróżnia się ze względu na emocje, które emituje. Dopiero co został uratowany przez europejski statek spełniając swoje marzenie. Jednakże jeg spojrzenie oraz nastawienie pokazują strach, nieufność oraz niepewność, a zarazem determinację i siłę.

Cesar Dezfuli

Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.

Pamiętam szok i oszołomienie na twarzy kobiety, gdy zobaczyła obóz zza okna. Zadrżałam na myśl o tym, jak musi wyglądać życie pod rządami ISIS.

Abbie Trayler-Smith

Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

?Powódź z nieba? - wystawa fotografii lotniczych Kacpra Kowalskiego [GALERIA] Rude wcale nie jest wredne! Udowadnia to Brian Dowling na swoich portretach kobiet „Dziewczyny” bez Photoshopa w reklamie bielizny Female in Focus. Pierwsza edycja konkursu fotograficznego tylko dla kobiet Najpiękniejsze zdjęcia z sesji narzeczeńskich 2019 roku Fotografia jako odskocznia od korporacyjnej codzienności, czyli krajobrazy Pawła Pardały Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie Życie w bieli [galeria] Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Natura, czarnobiel i długi czas naświetlania nadają dramaturgii zdjęciom George’a Digalakisa Smakowite kadry konkursu kulinarnego Pink Lady Food Photographer of the Year 2018

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy Najlepsze zdjęcia ślubne 2021 roku. Ten konkurs pokazuje trendy w reportażu i sesjach Zdjęcia niesamowitych ludzi w metrze. Co zrobisz, gdy ich spotkasz? Agencja Reutera wybrała najlepsze zdjęcia 2021 roku. Oto kilka z nich Polak znalazł na pustyni wrak. Samolot znajdował się tam od 70 lat "Afgańska dziewczyna" uciekła z Afganistanu. Dostała azyl we Włoszech Hasselblad Masters 2021. Poznaj najlepszych fotografów według Szwedów Suczka dostała 4 nowe łapy po amputacji. Te zdjęcia od razu poprawią ci humor Wiewiórki poczuły zimę. Te zdjęcia poprawią ci humor! Curiosity wysyła ładne pocztówki z Marsa. Czerwona Planeta coraz przyjaźniejsza Niezwykłe zdjęcia pokazują, jaka naprawdę jest natura – piękna i niebezpieczna Znalazł się w piekle wojny. Kangur pomagał mu przetrwać