© Cesar Dezfuli / www.npg.org.uk

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.

Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.

W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.

Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.

Uważam, że portret Amadou wyróżnia się ze względu na emocje, które emituje. Dopiero co został uratowany przez europejski statek spełniając swoje marzenie. Jednakże jeg spojrzenie oraz nastawienie pokazują strach, nieufność oraz niepewność, a zarazem determinację i siłę.

Cesar Dezfuli

Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.

Pamiętam szok i oszołomienie na twarzy kobiety, gdy zobaczyła obóz zza okna. Zadrżałam na myśl o tym, jak musi wyglądać życie pod rządami ISIS.

Abbie Trayler-Smith

Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Krajobraz miejski też może być piękny. Zrób kilka zdjęć! Oto zwycięzcy pierwszego konkursu fotografii techniką mokrego kolodionu Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia ”Szczęki” w prawdziwym życiu. Ogromny żarłacz biały wyskoczył 3,5 metra nad wodę 100,000 średnioformatowych zdjęć połączonych w timelapse 8K Narodziny Avatara w Photoshopie [WIDEO] Sigma wysłała 2 aparaty w kosmos, by pokazały Ziemię w 4K z wysokości 30 km Oto prosty pomysł na świąteczny karnecik, który umili prezent Waszym najbliższym [zrób to sam] Najlepsze zdjęcia uczestników Joop Swart Masterclass - warsztatów fundacji World Press Photo 10 lat wypraw na Mount Everest w 2-minutowym timelapsie Dla fotografa płonący las może być piękny Polscy portreciści, których podziwiam, czyli moi mistrzowie

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie jedno na milion. Kobieta ujęła piorun uderzający w drzewo Zapierająca dech w piersi panorama nocnego nieba. Tak doskonałej jeszcze nie było Mieszkał na bezludnej wyspie 29 lat. Po 4 latach powrócił do swojego raju Wielkie kule z pszczół. Rzadkie zjawisko ujęte na zdjęciu 104 lata. Tyle wystarczyło, by lodowiec prawie kompletnie stopniał Najpiękniejsze zdjęcia ptaków roku 2022. To kadry wysokich lotów! Jak zrobić zdjęcia w basenie? Prosto, tanio i na własne ryzyko Prosili, by wkleiła geparda, węża i nie tylko. Oto najdziwniejsze życzenia klientów Sztuczna inteligencja przywraca stare zdjęcia do życia. Wystarczy jedno kliknięcie Film sprzed 86 lat zyskał nowe życie. Obejrzyj go w rozdzielczości 6.2K Gumball 3000 to nie gra wideo. Zdjęcia z rajdu zapierają dech w piersi Niezwykły wyścig klasyków w Wielkiej Brytanii. Klimat przypomina filmy fantastyczne