© Cesar Dezfuli / www.npg.org.uk

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.

Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.

W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.

Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.

Uważam, że portret Amadou wyróżnia się ze względu na emocje, które emituje. Dopiero co został uratowany przez europejski statek spełniając swoje marzenie. Jednakże jeg spojrzenie oraz nastawienie pokazują strach, nieufność oraz niepewność, a zarazem determinację i siłę.

Cesar Dezfuli

Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.

Pamiętam szok i oszołomienie na twarzy kobiety, gdy zobaczyła obóz zza okna. Zadrżałam na myśl o tym, jak musi wyglądać życie pod rządami ISIS.

Abbie Trayler-Smith

Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Wystrzałowy dziadek podbija internet. Wszystko dzięki odtwarzaniu zdjęć celebrytów Codzienne przedmioty w nietypowych rolach Fotograf z Dąbrowy Górniczej zachęca do zostania w domu. Pokazał pustki w mieście Fotografia może uratować prasę drukowaną - lokalna gazeta dowodem Cmentarzysko samochodów zwycięskim zdjęciem w Nat Geo Photo Contest 2018 Zarobią milion dolarów na cudzych zdjęciach? Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Najzabawniejsze zdjęcia domowych pupili, czyli selekcja finalistów wyjątkowego konkursu "Ważne są wygodne buty", czyli czego potrzebuje Bartek Trybus w fotografii ulicznej Mathieu Stern chciał mieć unikatowy obiektyw, wydrukował go na drukarce 3D Skok z mostu, czyli czego się nie zrobi dla ciekawej fotografii Odreagowywanie na kwarantannie. Polski duet odtwarza kultowe memy

Popularne w tym tygodniu:

Dorosłe fanki LEGO odtwarzają na zdjęciach legendarne polskie filmy. Robią to doskonale! Grand Press Photo 2021: Oto zwycięzcy prestiżowego konkursu dla fotoreporterów Historia pewnej chatki pod Warszawą. To tajemnicze miejsce przyciąga go od lat "Gwiezdne Wojny" w nieziemskim wydaniu. Oto doskonałe zdjęcie przelotu ISS na tle Słońca Wleciał dronem do wulkanu i już nie wyleciał. To musiało się w końcu stać 10 najlepszych ujęć dzikich zwierząt zrobionych, gdy się tego nie spodziewały Przeżyła koszmar fotografa ślubnego. Ten "wujek z aparatem" niemal zniszczył wszystko Nie chce się wierzyć, że ten film nagrano budżetowym dronem. Ukazuje piękno Bajkału Ujął aktywność na Słońcu ze swojego podwórka. Jak to w ogóle możliwe? Miłość rośnie wokół nas, czyli przeurocze zdjęcia dzikich zwierząt okazujących sobie czułość Seks w podeszłym wieku. Rankin porusza ważny temat w najnowszym projekcie Magiczna Nowa Zelandia pochłonie cię bez końca. Musisz zobaczyć ten film