© Cesar Dezfuli / www.npg.org.uk

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017

Taylor Wessling Photographic Portrait Prize to prestiżowe współzawodnictwo, przeznaczone dla fotografów portretowych. Ten konkurs koncentruje się wokół pokazywania indywidualnych, spójnych historii różnych bohaterów. Fotografowie z całego świata postanowili spróbować swoich sił. Oto nagrodzone prace.

Konkurs organizowany jest już od 1993 roku. Jest to bardzo uznane współzawodnictwo przez portrecistów z całego świata, a zdobycie w nim wyróżnienia jest ogromnym prestiżem. W tegorocznej edycji Tylor Wessling Photographic Portrait Prize wzięło udział prawie 6000 prac. Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że fotografowie mogli prezentować nie tylko tradycyjne odbitki, ale również prace cyfrowe.

W tym roku fotografowie ubiegali się o nagrodę w wysokości 15 tysięcy funtów oraz możliwość wystawienia swoich prac podczas zbiorowej ekspozycji 59 prac. W jury zasiedli: Nicholas Cullinan, David Campany, Tim Eyles, Sabina Jaskot-Gill, Fiona Shields oraz Gillian Wearing.

Pierwsze miejsce zajął Cesar Dezfuli za portret z serii ”Pasażerowie”. Jego dokument opowiada o ludziach, którzy odważyli się na to, by uciec z krajów przepełnionych przemocą, nienawiścią oraz biedą. Na jego zdjęciu widnieje postać Amadou Sumaila, 16-latka z Mali, który został przeniesiony do obozu dla uchodźców we Włoszech.

Uważam, że portret Amadou wyróżnia się ze względu na emocje, które emituje. Dopiero co został uratowany przez europejski statek spełniając swoje marzenie. Jednakże jeg spojrzenie oraz nastawienie pokazują strach, nieufność oraz niepewność, a zarazem determinację i siłę.

Cesar Dezfuli

Srebrny medal trafił w ręce Abbie Trayler-Smith za portret kobiety z cyklu ”Kobiety na wojnie: Życie po ISIS”. Zdjęcie zostało wykonane przed obozem Hasan Sham w Iraku podczas wykonywania zlecenia dla Oxfam. Właśnie przyjechał transport z ludźmi poszukującymi schronienia od ogarniętego zamieszkami Mosulu. Wtedy powstało to zdjęcie.

Pamiętam szok i oszołomienie na twarzy kobiety, gdy zobaczyła obóz zza okna. Zadrżałam na myśl o tym, jak musi wyglądać życie pod rządami ISIS.

Abbie Trayler-Smith

Zobacz również: Szybkie usuwanie zafarbu ze skóry

Trzecie miejsce oraz John Kobal New York Award zostały przyznane dla fotografki z Finlandii – Maija Tammi. Jej portret nie przedstawia człowieka, a robota o imieniu Erica. Jest to zaawansowane urządzenie, stworzone i zaprogramowane przez japońskiego inżyniera Hiroshiego Ishiguro. Erica potrafi odpowiadać na wiele pytań oraz wyrażać emocje, dzięki dziesiątkom układów pod jej sylikonową skórą. Fotografka tym zdjęciem chciała zadać pytanie: ”Co to znaczy być człowiekiem oraz być żywym”.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie "Rzeki są liniami życia naszej planety": piękne zdjęcia Gorana Safranka "We Animals" – wyjątkowy projekt dokumentalny, który zwraca uwagę na problem traktowania zwierząt Marlena Jabłońska - laureatka drugiej edycji „Pokaż się” w ramach 5. Opolskiego Festiwalu Fotografii Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia zrobione z dronów w 2016 roku Runmageddon, protest i życie bacówki, czyli zwycięzcy konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2016 "W fotografii chodzi o pokazanie jakiejś niewidocznej na co dzień, emocjonalnej prawdy" - mówi Gregor Laubsch Philippe Dumas udowadnia, że nigdy nie jest za późno na karierę modela Fotograf nie porzucił swojej pasji pomimo trudnej walki z rakiem Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło? Nowe zdjęcia z 11 września i ataku na WTC

Popularne w tym tygodniu:

Wyczucie chwili i dobry humor. Na tym polega fotografia uliczna Anthimosa Ntagasa Znamy nazwiska nominowanych do World Press Photo 2020. Jest wśród nich Tomek Kaczor Filmowiec ukazał ruch gwiazd w zapierającym dech w piersi filmie poklatkowym Znalazł szklane negatywy z kotami sprzed 120 lat i zrobił piękne cyjanotypy Kuba Konwent podbija Jordanię. Były spadochrony, zdjęcia i… pociski! Najlepsze zdjęcia krajobrazowe w konkursie Landscape Photo of the Year 2019 International Landscape Photographer of the Year 2019 – wyniki konkursu Underwater Photogrpher of the Year 2020 – najlepsze zdjęcia podwodne Najlepsze zdjęcia z porodu: Birth Photography Image Competition 2020 Jak robić dobre zdjęcia na Instagrama? Chris Hernandez zna się na tym doskonale Wymarzone miejsca na sesję zdjęciową - czy istnieją? WPO ściągnęło materiał o protestujacych z Hongkongu ze strony SWPA 2020