10 cytatów fotograficznych, które powinniście znać

Zapraszamy do zapoznania się z 10 najpopularniejszymi, jednak inspirującymi, cytatami z dziedziny fotografii, które mogą Wam pomóc w codziennej fotografii.

Fotoreporter stara się wykonać zbliżenie niedźwiedzia w Zoo w Brookfield, 1945 rok

Fotoreporter stara się wykonać zbliżenie niedźwiedzia w Zoo w Brookfield, 1945 rok

„Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi".

Nie chodzi oczywiście o wykonie 10 000 takich samych zdjęć, raczej o eksperymentowanie i dostrzeganie nowych rzeczy, jednym słowem o rozwój.

„Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko".

Możemy to rozumieć dosłownie, że trzeba czasem podejść ze standardowym obiektywem w sedno akcji. Z dugiej strony należy przyjrzeć się bliżej temu, co fotografujemy. Zgłębić temat.

„Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim".

Oczywiście Ansel Adams miał na myśli aparaty wielkoformatowe, jednak nie w tym rzecz, po prostu używajmy głowy, gdy fotografujemy, starajmy się pomyśleć nieszablonowo, albo właśnie szablonowo.

Zobacz również: Oto prosty pomysł na świąteczny karnecik, który umili prezent Waszym najbliższym [zrób to sam]

„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie".

Cytat najbardziej współczesny odnoszący się do podręcznych aparatów, telefonów, kamerek itp. które koniec końców okazują się narzedziem, którym robimy najlepsze zdjęcia, bo zawsze mamy je pod ręką.

„Dobre zdjęcie, to wiedzieć gdzie się ustawić".

Wiedzą to wszyscy, od fotografów ślubnych, eventowych, celebrytów, mody, krajobrazu po fotografów przyrody itd. Czasem trzeba przejść wiele kilometrów, żeby stanąć we właściwym miejscu, a czasem wystarczy zmienić kąt widzenia.

„Prawdziwa fotografia nie musi być wyjaśniana, ani nie może być zawarta w słowach"

Jednym słowem prawdziwa fotografia musi się bronić sama, przyciągać wzrok i przybliżać temat.

„Myśl o zdjęciu zawsze przed jego zrobieniem i po. Nigdy w trakcie. Sekretem jest czas. Nie musisz działać szybko. Fotografowany model musi zapomnieć o tobie, a gdy już to się stanie, musisz działać bardzo szybko".

Trudno tu coś więcej dodać, chociaż na pierwszy rzut oka cytat jest trochę zagmatwany, jednak wszyscy, którzy próbowali wykonać portret nie do końca pozowany wiedzą o co chodzi. O wyczucie momentu, kiedy fotografowana osoba jest sobą, a nie modelem przed aparatem.

„Które z moich zdjęć jest moim ulubionym? To, które zrobię jutro".

Nie osiadajmy na laurach! Dziś zrobiliśmy świetne zdjęcie, ale dlaczego jutro nie zrobić lepszego?

„Ostrość to pojęcie burżuazyjne".

Nie wszystko na naszych zdjęciach musi być ostre. Nieostrości nadają nowych znaczeń, niedopowiedzeń. W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy mierzą ostrość ma to dodatkowy sens, nie chodzi o oglądanie zdjęć 1:1, ale o zdjęcia jako całość.

„Jeżeli zachowasz spokój osiągniesz wszystko".

Na koniec trzeba zachować trochę zimnej krwi i wcisnąć spust migawki w decydującym momencie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014 Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40." "Małe Nemo", czyli niemowlaki sfotografowane pod wodą Photoshopowe wpadki miesiąca - wakacje 2014 Sesja dla Disney'a i Annie Leibovitz podczas pracy Blogi modowe, na których zdjęcia zatrzymają Cię na dłużej "303 zdjęcia, które musisz znać" - recenzja albumu, którego nie ma Koken – darmowy system zarządzania treścią dla fotografów Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat... JPEGmini – zmieniamy rozmiar zdjęć jednym kliknięciem Książki o fotografii, które warto przeczytać [cz.1] Photoshopowe wpadki miesiąca [styczeń] Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem