Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. 1. Jaką wartość przysłony wybrać do portretu?
  2. 2. Z jakich ogniskowych warto korzystać?
  3. 3. Jak ustawić autofokus w aparacie?
  4. 4. Jak patrzeć na światło?

Jeśli śledzicie na bieżąco Fotoblogię, na pewno widzieliście film o przysłonie. W nim omówiłem działanie tego elementu i pokazałem jak zmiana wartości wpływa na wygląd zdjęć. Do robienia portretów najczęściej wykorzystujemy mocno otwartą przysłonę, bo w tego typu fotografii rozmycie tła jest jak najbardziej mile widziane.

Pamiętajcie, że do zrobienia prostej sesji wcale nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. W zupełności wystarczy amatorski korpus i jasny obiektyw, najlepiej stałoogniskowy. Jak w każdej fotografii, kluczową rolę odgrywa światło, choć dobór miejsca, modelki czy ciuchów też nie pozostają bez znaczenia. Z resztą wszystko, w maksymalnie przystępny sposób tłumaczę w moim wideoporadniku. Zobaczcie jak wygląda to w praktyce.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Photo-communicare - trudna sztuka kontaktu z ludźmi Mój przepis na zdjęcie – makaki Ciężka praca to norma dla fotografa Jak interpretować oznaczenia na karcie pamięci? Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Premier zamienił fotografa na młodszego. Dlaczego? Przypadkowy renesans: Jak robić zdjęcia przypominające obrazy? Jak wykonywać szczere fotografie? Jak dobrze robić czarno-białe zdjęcia? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o umowie fotografa! Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 1] Jak uratować niedoświetlone zdjęcia? [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Wynajmujesz apartament? Sprawdź, czy nie ma ukrytych kamer