Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. 1. Jaką wartość przysłony wybrać do portretu?
  2. 2. Z jakich ogniskowych warto korzystać?
  3. 3. Jak ustawić autofokus w aparacie?
  4. 4. Jak patrzeć na światło?

Jeśli śledzicie na bieżąco Fotoblogię, na pewno widzieliście film o przysłonie. W nim omówiłem działanie tego elementu i pokazałem jak zmiana wartości wpływa na wygląd zdjęć. Do robienia portretów najczęściej wykorzystujemy mocno otwartą przysłonę, bo w tego typu fotografii rozmycie tła jest jak najbardziej mile widziane.

Pamiętajcie, że do zrobienia prostej sesji wcale nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. W zupełności wystarczy amatorski korpus i jasny obiektyw, najlepiej stałoogniskowy. Jak w każdej fotografii, kluczową rolę odgrywa światło, choć dobór miejsca, modelki czy ciuchów też nie pozostają bez znaczenia. Z resztą wszystko, w maksymalnie przystępny sposób tłumaczę w moim wideoporadniku. Zobaczcie jak wygląda to w praktyce.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Pakujemy torbę na urlop, czyli fotograficzne must have na wczasy [poradnik] Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik] Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Fotomontaże bez użycia Photoshopa, za to z aferą w tle Przychodzi klient do fotografa… Frymografia: Gilotyna przestrzeni 5 błędów w fotografii portretowej, które łatwo naprawić Dwa sposoby na lokalną zmianę balansu bieli [wideoporadnik] Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć? Co wybrać za 1000 zł? [część 2.] Zdjęcia pod światło? Żaden problem! [wideoporadnik] Zbuduj w kilka minut cyfrową camerę obscurę na Światowy Dzień Fotografii Otworkowej! Przelewamy wspomnienia na papier - przygotowywanie zdjęć do laboratorium [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Fotografia okolicznościowa. Bądź niewidoczny i przestrzegaj zasad