Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. 1. Jaką wartość przysłony wybrać do portretu?
  2. 2. Z jakich ogniskowych warto korzystać?
  3. 3. Jak ustawić autofokus w aparacie?
  4. 4. Jak patrzeć na światło?

Jeśli śledzicie na bieżąco Fotoblogię, na pewno widzieliście film o przysłonie. W nim omówiłem działanie tego elementu i pokazałem jak zmiana wartości wpływa na wygląd zdjęć. Do robienia portretów najczęściej wykorzystujemy mocno otwartą przysłonę, bo w tego typu fotografii rozmycie tła jest jak najbardziej mile widziane.

Pamiętajcie, że do zrobienia prostej sesji wcale nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. W zupełności wystarczy amatorski korpus i jasny obiektyw, najlepiej stałoogniskowy. Jak w każdej fotografii, kluczową rolę odgrywa światło, choć dobór miejsca, modelki czy ciuchów też nie pozostają bez znaczenia. Z resztą wszystko, w maksymalnie przystępny sposób tłumaczę w moim wideoporadniku. Zobaczcie jak wygląda to w praktyce.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Frymografia: Trzeba zapłacić Kompozycja w fotografii, czyli jak przekazać na zdjęciu, co czułeś fotografując Wszystko o narzędziu HDR w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Czy fotografia mody nie jest tajemnicą? [poradnik] Fotografowanie na urlopie - jak się do tego zabrać Ratunku, mój aparat się grzeje! I bardzo dobrze W poszukiwaniu własnego kadru The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze Dla początkujących: Pocztówkowa mozaika Jak dobrze robić czarno-białe zdjęcia? Dodawanie zamglenia do zdjęć [wideoporadnik] Jak pokazać nienarodzone piękno ? sesje przyszłych mam