3 tanie i stare obiektywy idealne na świąteczne portrety z pięknym bokeh

Mathieu Stern tym razem przygotował filmik o trzech obiektywach, które dają niesamowite rozmycie tła, a które kupicie za nieduże pieniądze.

Święta to doskonała okazja do zabawy z bokeh. Dzięki lampkom umieszczonym właściwie wszędzie od domów do ulic możemy za pomocą jasnego obiektywu otrzymać niesamowite efekty. Doskonale wie o tym francuski fotograf Mathieu Stern, który jest mistrzem w wyszukiwaniu ciekawych, starych obiektywów, które podpina do aparatów cyfrowych.

Tym razem Mathieu wybrał trzy obiektywy, które dają niesamowite rozmycie tła tzw. bokeh i wybrał się z nimi i modelką na miasto szukać ciekawych lampek. Zobaczcie co można osiągnąć korzystając z starych obiektywów, może to być świetna inspiracja na świąteczne portrety.

Porst 50 MM f/1.2

Porst 50 MM f/1.2 to pierwszy obiektyw, który wykorzystał Mathieu. Kupił go za mniej niż 100 dolarów i jest najdroższym szkłem w tym zestawieniu. Z ciekawości sprawdziłem czy takie szkło można kupić u nas i znalazłem w archiwum na popularnym serwisie aukcyjnym więc czasem się pojawia.

MIR-1B 37 mm f/2.8

Drugi obiektyw to MIR-1B 37 mm f/2.8, który jest jeszcze łatwiej dostępny i można go kupić za około 130 zł. Ten obiektyw Mathieu przerobił odwracając przednią soczewkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu MIR-1B 37 mm f/2.8 tworzy najbardziej zakręcone bokeh, które tworzy za postacią jakąś inną rzeczywistość, szczególnie jak porównamy zdjęcia z miejscem, w którym zostały wykonane.

Zobacz również: Jak korygować wady obiektywu w Adobe Lightroom?

KO-140mm f/1.8

KO-140mm f/1.8 to obiektyw, którego niestety nie znalazłem na naszych aukcjach. Jest to radziecki obiektyw do projektorów, który został podpięty do bezlusterkowca Sony. Ponieważ jest to najdłuższy obiektyw daje duże, okrągłe krażki w nieostrościach.

Mathieu udowadnia, że warto pobawić się starymi obiektywami bo mogą nas zaskoczyć efektami jakie oferują.

Źródło: www.diyphotography.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekowstki:

Niedźwiedź polarny trafił do wioski na Kamczatce - 700 km od domu Zmiana pory dnia i usuwanie mgły niedługo w Photoshopie Ludzie pokazują swoje kolekcje na zdjęciach. Niektóre z nich są zachwycające Pięciokrotna tęcza. Udało się sfotografować niezwykłe zjawisko Zdjęcie dnia. Cyberpunkowy mural na jednej z warszawskich kamienic Historia fotografa i pilota, którzy gonili wschód słońca Zdjęcie dnia. Światowy Dzień Seniorów w Indiach z tragedią w tle ”Czy w razie rozwodu oddasz nam pieniądze za zdjęcia?” Co odpowiesz na takie pytanie? Zdjęcie dnia. Aktywistki protestują przed pomnikiem Jana Pawła II w Warszawie Profesjonalny retusz już nie tylko na zdjęciach. Zobacz, jak upiększa się ludzi na filmie "Riders on the Storm", czyli ostatnie zdjęcia Jima Morrisona Twarze, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję

Popularne w tym tygodniu:

Osiem gwiazdek na Marsie? Zdjęcie podbija internet