3 tanie i stare obiektywy idealne na świąteczne portrety z pięknym bokeh

Mathieu Stern tym razem przygotował filmik o trzech obiektywach, które dają niesamowite rozmycie tła, a które kupicie za nieduże pieniądze.

Święta to doskonała okazja do zabawy z bokeh. Dzięki lampkom umieszczonym właściwie wszędzie od domów do ulic możemy za pomocą jasnego obiektywu otrzymać niesamowite efekty. Doskonale wie o tym francuski fotograf Mathieu Stern, który jest mistrzem w wyszukiwaniu ciekawych, starych obiektywów, które podpina do aparatów cyfrowych.

Tym razem Mathieu wybrał trzy obiektywy, które dają niesamowite rozmycie tła tzw. bokeh i wybrał się z nimi i modelką na miasto szukać ciekawych lampek. Zobaczcie co można osiągnąć korzystając z starych obiektywów, może to być świetna inspiracja na świąteczne portrety.

Porst 50 MM f/1.2

Porst 50 MM f/1.2 to pierwszy obiektyw, który wykorzystał Mathieu. Kupił go za mniej niż 100 dolarów i jest najdroższym szkłem w tym zestawieniu. Z ciekawości sprawdziłem czy takie szkło można kupić u nas i znalazłem w archiwum na popularnym serwisie aukcyjnym więc czasem się pojawia.

MIR-1B 37 mm f/2.8

Drugi obiektyw to MIR-1B 37 mm f/2.8, który jest jeszcze łatwiej dostępny i można go kupić za około 130 zł. Ten obiektyw Mathieu przerobił odwracając przednią soczewkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu MIR-1B 37 mm f/2.8 tworzy najbardziej zakręcone bokeh, które tworzy za postacią jakąś inną rzeczywistość, szczególnie jak porównamy zdjęcia z miejscem, w którym zostały wykonane.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

KO-140mm f/1.8

KO-140mm f/1.8 to obiektyw, którego niestety nie znalazłem na naszych aukcjach. Jest to radziecki obiektyw do projektorów, który został podpięty do bezlusterkowca Sony. Ponieważ jest to najdłuższy obiektyw daje duże, okrągłe krażki w nieostrościach.

Mathieu udowadnia, że warto pobawić się starymi obiektywami bo mogą nas zaskoczyć efektami jakie oferują.

Źródło: www.diyphotography.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekowstki:

Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących Posłuchaj fotografii - muzycy z całego świata stworzyli ścieżki dźwiękowe do zdjęć Raport Nikona: ponadto 50% profesjonalnych fotografów nie wie, jak podpisać zdjęcia zgodnie z prawem Wilk, ryś i niedźwiedź "złapane" w fotopułapki podczas nocnego spaceru Nareszcie wiemy, ile zarabiają fotografowie ślubni w Polsce Nadchodzi rewolucja w konstruowaniu obiektywów. Czy będą płaskie? Najlepsze poklatkowe filmy hyperlapse, jak można znaleźć w Sieci FaceApp to nuda. Zamień swoje selfie na stary portret z AI Portraits Niesamowita Warszawa w obiektywie Macieja Margasa Sztuczna inteligencja Apple oceni twoje zdjęcia Zobacz, jak zmieniły się nastolatki z całego świata przez ostatnie 100 lat Oto co się stanie, kiedy sowa spotka kamerę lub aparat przy swojej dziupli