Jak działa tryb portretowy w smartfonach? Czy widać różnicę w porównaniu z Hasselbladem X1D?

Czy tryb portretowy w smartfonach to przydatna funkcja, czy tylko marketingowy slogan? Zobaczcie porównanie flagowych smartfonów ze średnioformatowym Hasselbladem X1D.

Podwójne aparaty stały się standardem w smartfonach fotograficznych, a wraz z nimi rozwija się funkcja pozwalająca wykonywać profesjonalnie wygladające portrety. Symulacja płytkiej głebii ostrości działa coraz lepiej, a Youtuber Marques Brownlee porównuje tryb portretowy we flagowych smartfonach - iPhone X, Note 8 i Pixel 2 ze średnioformatowym Hasselbladem X1D.

Ze wzgledu na wielkość matrycy smartfony nie są stworzone do zdjęć z płytką głębią ostrości. W większości przypadków, poza dużymi zbliżeniami, wszystko na zdjeciach ze smarfona jest ostre. Tryb portretowy symuluje małą głębię ostrosci wykorzystując jakiś rodzaj rozpoznawania, co ma być ostre i w pierwszym planie, a co można rozmyć.

Jak zauważa Brownlee iPhone X i Note 8 do określenia dystansu wykorzystują mapowienie odległości, które jest możliwe dzięki zastosowaniu właśnie dwóch aparatów. Następnie rozmywają obiekty, które znajdują się w tle. Pixel 2 wykorzystuje trochę inne podejście - piksele są podzielone na prawy i lewy dzięki czemu matryca dostaje więcej informacji na temat głębi sceny co jest wykorzystywane w trybie portretowym i pomaga także autofokusowi. Obie te metody są wspomagane przez detekcję twarzy, a oprogramowanie zaznacza co ma zostać ostre na zdjęciu, a co i jak ma być rozmyte zaleznie od odległości.

Mimo pewnych różnic trzeba przyznać, że tryb portretowy we wszystkich prezentowanych smartfonach przeszedł dużą ewolucję i patrząc na zdjęcia w pomniejszeniu większość z nich trudno odróżnić od tych wykonanych aparatem z dużą matrycą. Może już w przyszłości poza trybem portretowym będziemy mogli też symulować rozmycie tła dla konkretnych obiektywów i ogniskowych. Jednak na szczęście do tego czasu będziemy musieli korzystać z aparatów z dużymi matrycami i ciekawymi obiektywami.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ani to dziurkacz, ani aparat - ale fajny! Zamroziliśmy kartę SD. Czy wytrzyma spotkanie z młotkiem? Aparaty zamiast broni. Ten film gangsterski rozbawi cię do łez Oszukaj swój mózg, tak by widział czarno-białe zdjęcia w kolorze Krótki film w klimacie ”Stranger Things” o przeklętym Polaroidzie zjeży wam włos na głowie National Geographic istnieje już 130 lat! Zobacz jak zmieniały się jego okładki Fotograficzny gadżet dla eleganckiego fotografa z wyobraźnią Fotograf Kim Dzong Una zwolniony przez absurd. Tak działa aparat władzy Fotografia portretowa jeszcze nigdy nie była tak... wyjątkowa [wideo] Nowa matryca Canona daje rozdzielczość 60 razy większą niż Full HD 70 aparatów Fujifilm GFX 50R w 8 godzin. Takie rzeczy tylko w fabryce w Sendai Poznajcie Doris, 100-letnią pilotkę drona

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf nie chce robić zdjęć na ślubach jednopłciowych. Grozi mu wysoka kara w USA W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Kometa NEOWISE była widoczna w Polsce. Oto wasze zdjęcia Która zebra na zdjęciu jest z przodu: lewa czy prawa? Rozwiążesz zagadkę? Profesjonalni fotografowie Getty Images będą robili zrzuty ekranu z gry wideo Czy to zdjęcie jest prawdziwe? Autor uważa, że tak Jego dom ma kształt aparatu, a synowie imiona: Canon, Nikon i Epson Chciała zrobić zdjęcie z dzikim niedźwiedziem. Przeliczyła się Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Nowy kodek H.266: Ta sama jakość obrazu i 2 razy mniejsze pliki. Rewolucja w 8K? Disneyland promuje swoje otwarcie filmem. Jest naprawdę okropny Chwila przed atakiem bizona na 72-latkę ujęta na filmie