© Adobe

Grudniowa aktualizacja Adobe. Lightroom CC ze sztuczną inteligencją i nowymi funkcjami

Firma Adobe zaprezentowała grudniową aktualizację Lightrooma, która głównie wprowadza nowości do Lightrooma CC, jego mobilnej wersji oraz działającej w chmurze. Pojawiły się też mniejsze nowości dla Lightooma Classic CC i Camera Raw.

Tone Curve i Split Toning w Lightroomie CC

Adobe powoli i konsekwentnie wzbogaca Lightrooma CC w funkcje starszego brata na desktop, który teraz nazywa się Lightroom Classic CC. Lightroom CC był dla mnie innym wcieleniem Lightrooma Mobile, jednak powoli program poważnieje, a wprowadzenie zakładek Tone Curve i Split Toning jest tego dobrym dowodem.

Zakładka Tone Curve, czyli krzywe, pozwala dostosować ekspozycję świateł i ceni, kontrast i jest narzędziem bardzo często stosowanym do zbalansowania kolorów. Zakładka pojawiła się w panelu Light jako jego rozwinięcie. Do dyspozycji mamy histogram, krzywą oraz krzywą na kolorach RGB.

Split Toning pojawił się natomiast jako rozwinięcie zakładki Effects i pozwala na zmianę dominanty w światłach i cieniach i dokładne zbalansoenie kolorów.

Tryb Auto wspomagany przez Adobe Sensei, czyli sztuczna inteligencja z trybem samouczenia/

Adobe chwali się także wprowadzeniem nowego Trybu Auto, który jest oparty na technologii Adobe Sensei. Nowy tryb wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, starannie analizujące przetwarzane zdjęcia. Co więcej, system ten ma się uczyć i z biegiem czasu stawać mądrzejszym i lepiej obrabiać zdjęcia. Nowość pojawi się w Lightroomie CC na iOS i Android, Lightroomie CC w chmurze, Lightroomie Classic, a także w Adobe Camera Raw (ACR), co znaczy, że nowy tryb będzie również dostępny w Photoshopie przy pracy ze zdjęciami RAW. Aktualizacja jest już dostępna. Z ciekawości ją pobrałem i na szybko sprawdziłem. Kliknąłem tryb Auto na kilku zdjęciach w mojej bibliotece Lightrooma CC i muszę przyznać, że program ich nie zepsuł, a nawet niektóre trochę poprawił, więc zapowiada się dobrze.

Z mniejszych nowinek warto wspomnieć o możliwości zmiany daty wykonania zdjęcia w Lightroomie CC, co przydaje się gdy mamy źle ustawiony datownik w aparacie. Wersja Lightrooma CC na iOS wprowadza także znaki wodne i poprawia możliwości HDR. Natomiast Lightroom Classic CC i Adobe Camera RAW doczekały się ulepszeń w zakładce odpowiedzialnej za maskowanie kolorów - Color Range Masking. Dodano także nowe aparaty i obiektywy w tym Sony A7R III, Leica CL, iPhone X, i Google Pixel 2. Więcej szczegółów znajdziecie na theblog.adobe.com

Źródło: theblog.adobe.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Szalik ISHU uchroni przed niechcianymi zdjęciami Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? Kup aparat Fujifilm X-Pro2 z jednym z wybranych obiektywów, XF 50 mm f/2 dostaniesz gratis TIFF Festiwal 2015 we Wrocławiu - tematem przewodnim „Polska Now!” "Ujęcia ze smakiem" - smakowity kąsek dla fotografa [recenzja książki] Sonda InSight zrobiła sobie pierwsze selfie na Marsie Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Ektachrome powraca! Wiemy, jak będzie wyglądał odświeżony slajd LensCulture Visual Storytelling Awards 2015 – Agnieszka Sosnowska nagrodzona 40 nowych profili kreatywnych w Lightroomie - duża aktualizacja Adobe Adobe Carousel - przechowywanie zdjęć w chmurze i bez ograniczeń Zdjęcie dnia. Ogień trawi kalifornijskie winnice

Popularne w tym tygodniu:

Na Marsie gorąco, w Nowym Jorku mróz i śnieżyca. Nagiemu kowbojowi to nie przeszkadza