© Adobe

Grudniowa aktualizacja Adobe. Lightroom CC ze sztuczną inteligencją i nowymi funkcjami

Firma Adobe zaprezentowała grudniową aktualizację Lightrooma, która głównie wprowadza nowości do Lightrooma CC, jego mobilnej wersji oraz działającej w chmurze. Pojawiły się też mniejsze nowości dla Lightooma Classic CC i Camera Raw.

Tone Curve i Split Toning w Lightroomie CC

Adobe powoli i konsekwentnie wzbogaca Lightrooma CC w funkcje starszego brata na desktop, który teraz nazywa się Lightroom Classic CC. Lightroom CC był dla mnie innym wcieleniem Lightrooma Mobile, jednak powoli program poważnieje, a wprowadzenie zakładek Tone Curve i Split Toning jest tego dobrym dowodem.

Zakładka Tone Curve, czyli krzywe, pozwala dostosować ekspozycję świateł i ceni, kontrast i jest narzędziem bardzo często stosowanym do zbalansowania kolorów. Zakładka pojawiła się w panelu Light jako jego rozwinięcie. Do dyspozycji mamy histogram, krzywą oraz krzywą na kolorach RGB.

Split Toning pojawił się natomiast jako rozwinięcie zakładki Effects i pozwala na zmianę dominanty w światłach i cieniach i dokładne zbalansoenie kolorów.

Tryb Auto wspomagany przez Adobe Sensei, czyli sztuczna inteligencja z trybem samouczenia/

Adobe chwali się także wprowadzeniem nowego Trybu Auto, który jest oparty na technologii Adobe Sensei. Nowy tryb wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, starannie analizujące przetwarzane zdjęcia. Co więcej, system ten ma się uczyć i z biegiem czasu stawać mądrzejszym i lepiej obrabiać zdjęcia. Nowość pojawi się w Lightroomie CC na iOS i Android, Lightroomie CC w chmurze, Lightroomie Classic, a także w Adobe Camera Raw (ACR), co znaczy, że nowy tryb będzie również dostępny w Photoshopie przy pracy ze zdjęciami RAW. Aktualizacja jest już dostępna. Z ciekawości ją pobrałem i na szybko sprawdziłem. Kliknąłem tryb Auto na kilku zdjęciach w mojej bibliotece Lightrooma CC i muszę przyznać, że program ich nie zepsuł, a nawet niektóre trochę poprawił, więc zapowiada się dobrze.

Zobacz również: Szybki sposób na opanowanie skrótów klawiszowych w Adobe Lightroom

Z mniejszych nowinek warto wspomnieć o możliwości zmiany daty wykonania zdjęcia w Lightroomie CC, co przydaje się gdy mamy źle ustawiony datownik w aparacie. Wersja Lightrooma CC na iOS wprowadza także znaki wodne i poprawia możliwości HDR. Natomiast Lightroom Classic CC i Adobe Camera RAW doczekały się ulepszeń w zakładce odpowiedzialnej za maskowanie kolorów - Color Range Masking. Dodano także nowe aparaty i obiektywy w tym Sony A7R III, Leica CL, iPhone X, i Google Pixel 2. Więcej szczegółów znajdziecie na theblog.adobe.com

Źródło: theblog.adobe.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Www sieci: Rafał Milach bloguje Rozdajemy obiektyw Tamron AF 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD! 7. Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF Festival rozpocznie się już niedługo FavShare ? hiszpańskie 20GB na zdjęcia Skylum zapowiada AirMagic. Sztuczna inteligencja poprawi zdjęcia z dronów Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Kodak Ektachrome - legenda w średnim i wielkim formacie już niedługo Kupił sprzęt za równowartość ponad 20 000 złotych. W paczce dostał… kamienie i cegły! I to dwukrotnie Technologia XXI wieku odtworzy zdjęcia sprzed 200 lat Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Wernisaż wystawy fotografii Adama Golca Oto jak rząd może przyczynić się do zabicia fotografii przyrody w Polsce

Popularne w tym tygodniu:

Rozebrali się i oblali sztuczną krwią w obronie zwierząt. Zdjęcia dają do myślenia Fotografka prawie wpadła pod pociąg. Zaczepił o jej kurtkę Zdjęcia ogromnego pożaru w Petersburgu. Płonie skład chemii i gumy Panasonic ucieka z rynku produkcji matryc i sprzedaje swoje technologie Figurka Trumpa w kosmosie to niezły żart. Zdjęcia wyglądają zabawnie Kandydatka na Miss Świata z Filipin ma suknię za równowartość 236 tys. złotych