Obsesyjne robienie selfie to już oficjalnie zaburzenie psychiczne o nazwie "Selfitis"

Selfitis zostało oficjalnie zakwalifikowane jako zaburzenie psychiczne. Badania brytyjskich i indyjskich naukowców pokazały, że młodzi ludzie chronicznie nadużywają selfies.

Po tym jak w 2014 roku w internecie pojawił się fake news informujący, że Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne uznało robienie sobie autoportretów za zaburzenie psychiczne, naukowcy naprawdę zajęli się tą sprawą na poważnie.

Janarthanan Balakrishnan z Thiagarajar School of Management w Indiach, oraz Mark D. Griffiths z Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii opublikowali właśnie artykuł w magazynie naukowym International Journal of Mental Health and Addiction pt. “Badania nad Selfitis i określenie skali zachowań Selfitis” (“An Exploratory Study of ‘Selfitis’ and the Development of the Selfitis Behavior Scale”).

Badania pozwoliły stworzyć skalę zachowań "Selfitis — SBS" (Selfitis Behavior Scale), które określają jak dużą obsesję mamy na punkcie selfies. Naukowcy wykorzystali do badań 225 studentów z dwóch uniwersytetów w Indiach i sklasyfikowali ich na użytkowników chronicznych, ostrych oraz granicznych.

“Zazwyczaj osoby cierpiące na tę dolegliwość cierpią na brak pewności siebie i starają się "dopasować" do otoczenia i mogą wykazywać objawy podobne do innych potencjalnie uzależniających zachowań. Teraz wydaje się, że istnienie tego symptomu zostało potwierdzone, mamy nadzieję, że zostaną przeprowadzone dalsze badania, aby zrozumieć dlaczego ludzie rozwijają to potencjalnie obsesyjne zachowanie i co można zrobić, aby pomóc ludziom, którzy są najbardziej tym dotknięci.”

mówi Balakrishnan dla New York Post.

Mężczyźni okazali się bardziej podatni na "Selfitis" bo aż 57,5 proc. z nich przejawiało objawy nadużywania autoportretów, gdy u kobiet było to 42.5 proc. Aż 25,5 proc. ze wszystkich studentów znalazło się w grupie chronicznie nadużywającej selfies, 40,5 proc. to ostrzy użytkownicy, podczas gdy 34 proc. studentów zakwalifikowano jak grupę graniczną. 9 proc. badanych wykonuje więcej niż 8 selfies każdego dnia, a 25 proc. z nich udostępnia codziennie 3 swoje zdjęcia w mediach społecznościowych.

Selfie — lubimy je robić, ale nie lubimy ich oglądać

Większość użytkowników smartfonów lubi robić autoportrety, jednak niewielu lubi oglądać tego typu zdjęcia wykonane przez innych. Większość woli…

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Wystawa Pawła Klareckiego - „W otchłani krajobrazu” Najnowsze zdjęcie Jowisza wygląda jak abstrakcyjne dzieło malarskie Poznaj sekrety fotografów ślubnych na zimowym kursie w Mikołajkach Spotkajmy się w Łodzi. Mamy dla was 30 wejściówek na XIX Targi Film Video Foto Fotoreporterzy są oburzeni tym, jak "Gazeta Polska" wykorzystała i przerobiła ich zdjęcia Już w lipcu Eastreet2 - wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Trzęsienie ziemi w Kumamoto spowolni dostawy aparatów Nikona oraz innych producentów Www sieci: Bartek Pogoda Pomóżmy znaleźć aparat 83-letniemu panu Erykowi z okolic Trójmiasta Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Nie żyje fotografka Beatlesów. Astrid Kirchherr miała 81 lat

Popularne w tym tygodniu:

Obrób zdjęcia on-line dzięki edytorowi w usłudze Microsoft OneDrive Troje dzieci zmarło przez wyzwanie na TikToku. Uważaj na swoją pociechę