Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma, teraz dostępna także na Windowsa

Po latach fotografowie korzystający z komputerów z systemem Windows mają dostęp do programu Darktable, którym można obrabiać zdjęcie w formacie RAW.

Darktable pojawił się w 2009 roku i był używany przez fotografów, którzy pracują na Macach i Linuxie. Aplikacja pozwala na obróbkę RAW-ów, szczególnie w dużych paczkach. Pomimo, że wielu użytkowników domagało się wersji na Windowsa, nie miał jej kto wspierać. Ostatnio deweloper Peter Budai postanowił coś z tym zrobić. Po 8 latach wreszcie mamy wersję 2.4.0 na Windowsa.

Wersja na Windowsa nadal nie wspiera niektórych funkcji jak np. drukowanie czy wymaga specjalnych driverów do obsługi tetheringu. Jednak ogólnie aplikacja działa i jak zapewniają deweloperzy jest w pełni użyteczna.

Poza obsługą Windowsa wersja 2.4.0 wprowadza dużo zmian i nowych funkcji, naprawiono też wiele błędów i wprowadzono nowe aparaty. Wśród nowości warto wspomnieć o funkcji pozwalającej na usuwanie mgły, ulepszonych zmianach kontrastu, poprawionej pracy na maskach i lepszemu wsparciu HDR-ów. Wersję do ściągnięcia oraz więcej informacji znajdziecie na github.com/darktable-org.

Zobacz również: Jak efektywnie korzystać z mapy gradientu?

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

DxO Labs Optics Pro 7 - szybsze działanie i ulepszone narzędzia ACDSee Photo Manager 2009 Już w lipcu Eastreet2 - wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej Samsung NX100 - podobno ktoś go widział Telefon stacjonarny i cyfrowa ramka: 2 w 1 Nowa aktualizacja Lightrooma - zarządzanie presetami i lepsza synchronizacja profili Adobe Photoshop CC złamany przez piratów! Picasa Web Albums Uploader dla Maków Akademia fotoreportażu - tydzień w plenerze Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa B*Gallery ? zrób sobie galerię, za darmo Fotograf postrzelony przez policjanta. Pomylił aparat i statyw ze strzelbą

Popularne w tym tygodniu:

Nie żyje fotografka Beatlesów. Astrid Kirchherr miała 81 lat Adobe Premiere Pro 14.2 zyskuje potężne wsparcie kart graficznych NVIDIA Capture One 20 w specjalnej wersji do aparatów marki Nikon Zostań ambasadorem Adobe Lightroom. Producent uruchamia specjalny program Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję