Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma, teraz dostępna także na Windowsa

Po latach fotografowie korzystający z komputerów z systemem Windows mają dostęp do programu Darktable, którym można obrabiać zdjęcie w formacie RAW.

Darktable pojawił się w 2009 roku i był używany przez fotografów, którzy pracują na Macach i Linuxie. Aplikacja pozwala na obróbkę RAW-ów, szczególnie w dużych paczkach. Pomimo, że wielu użytkowników domagało się wersji na Windowsa, nie miał jej kto wspierać. Ostatnio deweloper Peter Budai postanowił coś z tym zrobić. Po 8 latach wreszcie mamy wersję 2.4.0 na Windowsa.

Wersja na Windowsa nadal nie wspiera niektórych funkcji jak np. drukowanie czy wymaga specjalnych driverów do obsługi tetheringu. Jednak ogólnie aplikacja działa i jak zapewniają deweloperzy jest w pełni użyteczna.

Poza obsługą Windowsa wersja 2.4.0 wprowadza dużo zmian i nowych funkcji, naprawiono też wiele błędów i wprowadzono nowe aparaty. Wśród nowości warto wspomnieć o funkcji pozwalającej na usuwanie mgły, ulepszonych zmianach kontrastu, poprawionej pracy na maskach i lepszemu wsparciu HDR-ów. Wersję do ściągnięcia oraz więcej informacji znajdziecie na github.com/darktable-org.

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Wystawa Pawła Klareckiego - „W otchłani krajobrazu” Pierwsze krokusy w Tatrach rozkwitają. TPN szykuje się na falę turystów Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Genesis wprowadza w Polsce nową linię produktów Jeden z oddziałów Fujifilm deklaruje pomoc w walce z koronawirusem Najlepsze poradniki fotograficzne tygodnia Nowe, ciekawe aparaty na horyzoncie Podsumowanie tygodnia (28.12 - 03.01) Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27-calowy Cintiq 27QHD Znamy polskie ceny Sony A6300, A68 i nowych obiektywów serii G Master Leica SL (typ 601) - nowy, pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy o świetnych parametrach Filip Ćwik autorem kalendarza Fujifilm Instax 2014 z chińskimi motywami zwierząt

Popularne w tym tygodniu:

Fotoreporterzy znowu potraktowani gazem przez policję podczas strajku Zdjęcie dnia. Putin zanurzający się w lodowatej wodzie z okazji Święta Chrztu Pańskiego Zdjęcie dnia. Protesty po aresztowaniu Nawalnego trwają pomimo -52 stopni Fujifilm Pro 400H nie będzie więcej produkowany. To smutny dzień dla fotografów Zdjęcie dnia. Szokujący raport na temat Domów Matki i Dziecka w Irlandii Surrealistyczne kolaże artystki pokazujące połączenia wizualne między niezwiązanymi rzeczami USA. 250 tys. dolarów kary i więzienie dla operatora drona? Chodzi o "niebezpieczną operację" Autor znanego zdjęcia "Napalm girl" zaatakowany w Waszyngtonie Filmulator – open-source'owy edytor RAW opartym na wywoływaniu odbitek Zdjęcie dnia. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej