Darktable - darmowa alternatywa dla Lightrooma, teraz dostępna także na Windowsa

Po latach fotografowie korzystający z komputerów z systemem Windows mają dostęp do programu Darktable, którym można obrabiać zdjęcie w formacie RAW.

Darktable pojawił się w 2009 roku i był używany przez fotografów, którzy pracują na Macach i Linuxie. Aplikacja pozwala na obróbkę RAW-ów, szczególnie w dużych paczkach. Pomimo, że wielu użytkowników domagało się wersji na Windowsa, nie miał jej kto wspierać. Ostatnio deweloper Peter Budai postanowił coś z tym zrobić. Po 8 latach wreszcie mamy wersję 2.4.0 na Windowsa.

Wersja na Windowsa nadal nie wspiera niektórych funkcji jak np. drukowanie czy wymaga specjalnych driverów do obsługi tetheringu. Jednak ogólnie aplikacja działa i jak zapewniają deweloperzy jest w pełni użyteczna.

Poza obsługą Windowsa wersja 2.4.0 wprowadza dużo zmian i nowych funkcji, naprawiono też wiele błędów i wprowadzono nowe aparaty. Wśród nowości warto wspomnieć o funkcji pozwalającej na usuwanie mgły, ulepszonych zmianach kontrastu, poprawionej pracy na maskach i lepszemu wsparciu HDR-ów. Wersję do ściągnięcia oraz więcej informacji znajdziecie na github.com/darktable-org.

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Quantuum i Multifoto otwierają wypożyczalnię sprzętu studyjnego Gali i festiwalu World Press Photo 2020 nie będzie przez SARS-CoV-2 Nowe "Zdjęcia Google" na iPhonie daje kontrolę nad głębią i ostrością „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Jest nowy firmware do Canona EOS-1D X - nowe funkcje i drobne poprawki Nikkory z korekcją perspektywy W Chinach zostali powołani specjalni pracownicy. Sprawdzają mieszkańców Iomega eGo Encrypt 320 GB - przyjaciel fotografa-podróżnika Sprzedała aparat. Kupujący ją oszukał i odesłał 3 razy tańszy Nowa matryca Panasonika z globalną migawką kręci w 8K i 60 kl./s! To pierwsza taka na rynku! Przyśpiesz pracę w Photoshopie za pomocą kolorów [wideoporadnik] Najpiękniejsze zdjęcia konkursu "Świeć się z Energą"

Popularne w tym tygodniu:

Ptaki osierociły tysiące jaj. Wszystko to wina bezmyślnych operatorów dronów