18-latek zbudował kamerę filmową, opartą na aparacie wielkoformatowym 8x10 cala

Uwielbiam fotografię wielkoformatową – plastyka, pokłony – coś pięknego! Patrzenie przez ogromną matówkę to bajka. Gdy widzę jak fantastycznie tną się na niej plany – po prostu się rozpływam. Zev Hoover postanowił przenieść to, o czym mówię na ruchomy obrazek. Po prostu zachwyca!

Od czasu, gdy zainteresowałem się fotografią tradycyjną, aparaty wielkoformatowe napawały mnie zachwyceniem. Uwielbiam patrzeć przez wielką matówkę na odwrócony obraz i dokładnie móc przyjrzeć się punktowi ostrości oraz rozgraniczeniu planów przez głębię. To prawdziwa magia, której nie da się opisać – to trzeba po prostu zobaczyć.

Zev Hoover, 18-letni fotograf z USA, postanowił przenieść magię tradycyjnego wielkiego formatu na cyfrowy ruchomy obrazek. Chłopak zrobił to, co wydaje się najprostszym rozwiązaniem, ale jakże genialnym. Wykorzystał pełnoklatkowy korpus Sony a7s z obiektywem Irix 15 mm f/2.4 Firefly do zarejestrowania obrazu rzutowanego na matówkę starego ukraińskiego wielkiego formatu. Szeroki kąt widzenia obiektywu pozwolił mu na ujęcie całego obrazu.

Konstrukcja jednak nie jest aż tak prosta. Aparat cyfrowy nie jest skierowany bezpośrednio na matówkę, lecz na biały ekran. Do korekcji krzywizny młody fotograf wykorzystuje adapter tilt-shift. Dzięki pokłonom Hoover może bez zniekształceń ująć całą powierzchnię ekranu. NIestety strata światła wynosi aż 6 przysłon, ale Sony a7s dobrze sobie z tym poradził.

Ten fantastyczny eksperyment pozwolił Zevowi Hooverowi na przeniesienie plastyki wielkiego formatu do fotografii cyfrowej. Jednak do estetyki prawdziwego LF (Large Format) zdecydowanie temu daleko. W 2015 roku pojawiał się film, nagrany za pomocą przystawki cyfrowej do aparatu wielkoformatowego firmy LargeSense, lecz niestety była tak droga, że nie weszła do produkcji na stałe.

Więcej prac młodego fotografa znajdziecie na jego Instagramie.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Etienne Clotis wskrzesza ikony popkultury we wspaniałym projekcie Nocne życie miast w blasku neonów na zdjęciach Elsy Bledy Zamarznięte mydlane bańki Pawła Załuski podbijają świat! Tim Flach fotografuje zagrożone gatunki zwierząt jak gwiazdy Carl Størmer robił zdjęcia z ukrycia w XIX wieku. Czy był pierwszym fotografem ulicznym? Znane okładki albumów muzycznych odtworzone z kotami w rolach głównych Najbardziej popularne zdjęcia na Instagramie National Geographic w 2017 roku Zobaczcie, jak powstał time-lapse Warszawy w 4K Wyimaginowany świat sztucznych budynków w projekcie ”Facades” Zachariego Gaudrillot-Roya André jest największą inspiracją Jouk Oosterhof. Fotografuje go już od 15 lat Zwierzęta z fińskich lasów uwielbiają dla niego pozować! Zobaczcie niesamowicie bliskie portrety dzikiej przyrody Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic rozstrzygnięty! Poznajcie zwycięzców Małe amerykański miasteczka powoli znikają. Danny Wilcox Frazier dokumentuje ich życie Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Danila Tkachenko podpala wioski i je fotografuje. Czego nie robi się dla sztuki? Nowe siedem cudów świata uchwycone w 360 stopniach. Zachwycają jeszcze bardziej, niż na tradycyjnych zdjęciach Interesujący hyperlapse to świetna interaktywna wycieczka po Florencji Wystarczą mu 3 utwory, by uchwycić klimat całego koncertu. Przed wami Karol Makurat Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Humza Deas fotografuje Nowy Jork z drona. Jego zdjęcia rzucają nowe światło na metropolię Charytatywny kalendarz ze sportowcami podbija serca na całym świecie. Dominika Cuda spisała się na medal Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną British Wildlife Photography Awards 2017 – najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody z Wielkiej Brytanii. Zobaczcie ich historie

Popularne w tym tygodniu:

Bajkowe zdjęcia wśród krokusów w wykonaniu Patryka Biegańskiego Liczą się możliwości, nie ograniczenia! Bierz przykład z Achmada Zulkarnaina Znamy zwycięzcę World Press Photo 2018. Ronaldo Schemidt został Fotografem Roku Tam, gdzie życie spotyka się ze śmiercią. Święte miasto Varanasi w obiektywie Szymona Barylskiego Jeśli jesteś fanem długich ogniskowych, musisz zobaczyć ten film Twarda szkoła fotografii. Jędrzej Nowicki: "To zawód samotniczy" Architektura Walencji jest kosmiczna! Świetnie pokazał ją Gauvin Lapetoule Ogniste kawałki kurczaka z KFC reklamują się same! Bezdomna artystka zmieniła budkę fotograficzną w swoje studio Rzadkie historyczne zdjęcia pokazują Madonnę miejscu, gdzie zaczęła karierę Architektura obozu śmierci w obiektywie Tomasza Lewandowskiego Minimalistyczne krajobrazy pokazują piękno Włoch w prostocie formy