Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii!

Zdjęcie, które wykonał José Palazona jest świetnym przykładem syntezy zjawiska, które opisywane jest w tysiącstronicowych raportach i dokumentach naukowych.

© José Palazon

José Palazona jest nauczycielem z Melilli — hiszpańskiej enklawy w Afryce, która graniczy z Marokiem. José należy do pozarządowej organizacji Prodein, która udziela pomocy nielegalnym imigrantom, którzy dostają się do bogatej Europy przez Melilli. I właśnie taką sytuację uchwycił na swoim zdjęciu, które w krótkim czasie odbiło się szerokim echem w internecie.

Na zdjęciu, na pierwszym planie widzimy wypielęgnowany trawnik pola golfowego oraz dwie kobiety, które w śnieżnobiałych strojach trenują kolejne uderzenia. Symbolizują sytą i bogatą Europę. Jednak w tle widać ubranych na ciemno ludzi, którzy siedzą na szczycie wysokiego ogrodzenia, które jest granicą między Marokiem, a hiszpańską enklawą. Ci ludzie to imigranci, którzy próbują się dostać na stronę pola golfowego. Z boku jest jeszcze próbujący interweniować strażnik z drabiną. Tymczasem golfistki grają, jak gdyby nigdy nic.

To zdjęcie jest kwintesencją problemu, z jakim Europa nie potrafi sobie poradzić. Z jednej strony widzimy dramat mieszkańców Afryki, którzy, co zrozumiałe, mają nadzieję na lepsze życie na Zachodzie, w końcu widzą je przez płot! Oczywiście na legalne przekroczenie granicy nie mają szans. Z drugiej strony mamy Europę, która udaje, że nie ma problemu, że sprawę załatwią coraz wyższe płoty i wynajęci do pilnowania granicy strażnicy. Tymczasem według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku roku już ponad 4 tysiące imigrantów straciło życie, głównie na Morzu Śródziemnym, próbując dostać się do zachodniego świata.

Takie zdjęcie jest dowodem na słuszność stwierdzenia, że jedno zdjęcie potrafi zastąpić 1000 słów. Dlatego zamiast pisać kolejne zdania, lepiej popatrzę kolejny raz na to zdjęcie i pomyślę o losie tych, którym nie było dane urodzić się w naszej części świata.

Dramatyczne sytuacje podczas przedzierania się imigrantów przez płot w Melilli pokazuje też ten filmik.

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka Poland National Award - specjalny konkurs dla fotografów z Polski Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć? Nowości Adobe: aplikacje mobilne oraz większa integracja pomiędzy programami Kłopoty wrocławskiej Marilyn Monroe [Odpowiedź Hali Stulecia] Marcin Falana nowym redaktorem Fotoblogia.pl Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii Fotoreportaż, czyli warsztaty opowiadania obrazem według Filipa Ćwika Rusza BEiKS RoadShow 2014 – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i wideo „Moje miasto” Tomka Sikory – bezpłatne spotkania z fotografią Panasonic Lumix LX100 - kompakt z matrycą 4/3 i jasnym obiektywem Firmware 2.0 do Olympus OM-D E-M1 i nowa srebrna obudowa Oto zwycięzcy Visa pour l'Image 2014 Relacja na żywo z targów Photokina 2014 na Fotoblogia.pl iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8. Fotoblogia.pl poszukuje osoby do stałej współpracy Szukając spadkobierców Vivian Maier, czyli walka o ogromne pieniądze Lensless by Sony. Wycieka QX1 Pics.io umożliwia organizowanie i edycję zdjęć w Google Drive. Zobaczcie, jak działa

Popularne w tym tygodniu:

Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Dron przeleciał 100 m od lądującego w Modlinie samolotu Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC? I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki