Nadchodzi rewolucja w konstruowaniu obiektywów. Czy będą płaskie?

Już wkrótce możemy zobaczyć płaskie obiektywy działające na zasadzie mikrosoczewek, które zastąpią szkło. Czy po cyfrowej rewolucji przyjdzie czas na rewolucję w optyce?

Nowy rodzaj obiektywów będzie rewolucyjny.

Nowy rodzaj obiektywów będzie rewolucyjny. (© Jared Sisler/Harvard SEAS)

W ostatnim czasie matryce światłoczułe przeszły ogromną ewolucję. W świecie obiektywów właściwie niewiele się zmieniło, nadal mamy do czynienia z klasycznym szkłem, czasem jakiś producent pokaże nową powłokę czy soczewkę, która lepiej radzi sobie z jakąś wadą optyczną. Ogólna zasada jest jednak prosta  -  jasne oraz długie obiektywy są duże i ciężkie.

Klasyczny obiektyw tele

Rozwiązaniem tego problemu mają być płaskie obiektywy oparte na technologii mikrosoczewek. Jednak dotychczas ta technologia działa na ograniczonej liczbie kolorów, co skutecznie uniemożliwiało jej zastosowanie w fotografii.

Jednak technologia idzie do przodu, a zespół naukowców z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) ogłosił, że opracował pierwsze mikrosoczewki, które są w stanie skupić całe widzialne spektrum światła w dużej rozdzielczości. Jest to spory postęp tego zespołu, który jeszcze niedawno informował o sukcesach w kolorach od niebieskiego do zielonego.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Nanotechnology, gdzie zespół opisuje mikrosoczewki, które wykorzystują specjalne nanostruktury, żeby skupić całe spektrum światła. Innymi słowy: tam, gdzie tradycyjna soczewka potrzebuje wielu zakrzywionych szklanych elementów o różnej grubości, aby skupić całe spektrum światła widzialnego na jednym punkcie, mikrosoczewki wykonują dokładnie to samo, używając nanostruktur.

Dzięki takiemu rozwiązaniu powinniśmy otrzymać płaski obiektyw, który ma trzy bardzo duże zalety w stosunku do tradycyjnych szklanych soczek, jak wyjaśnia główny autor badań, Federico Capasso:

"Mikrosoczewki są cienkie, łatwe do wytworzenia i opłacalne. Ten przełom rozszerza te zalety w całym widzialnym zakresie światła."

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Kolejnym krokiem dla zespołu SEAS jest powiększenie obiektywu; dążą do średnicy 1 cm. W międzyczasie Harvard udzielił już licencji na technologię dla startupów do komercyjnego rozwoju tej technologii, więc produkt, który wykorzystuje mikrosoczewki, może pojawić się wcześniej niż się spodziewamy.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekowstki:

3 tanie i stare obiektywy idealne na świąteczne portrety z pięknym bokeh Nie uwierzycie, że te zdjęcia powstały bez pomocy Photoshopa Sztuczna inteligencja Apple oceni twoje zdjęcia Test w ciemno: Sony A9, Canon EOS-1DX Mark II i Nikon D5. Rozpoznasz zdjęcia? ”Czy w razie rozwodu oddasz nam pieniądze za zdjęcia?” Co odpowiesz na takie pytanie? Znikające Polaroidy Fade to Black pojawiły się dużo wcześniej niż Snapchat Płaskie obiektywy już niedługo mogą pojawić się w fotografii i to nie tylko mobilnej Oto przewodnik przez niesamowity i bardzo rzadki sprzęt Nikona Raport Nikona: ponadto 50% profesjonalnych fotografów nie wie, jak podpisać zdjęcia zgodnie z prawem Samsung ma pomysł na fotografię przyszłości i opatentował aparat w soczewce kontaktowej Moda na Instaxy wciąż trwa, a Fujifilm sprzedaje ich coraz więcej Ehang 184 to chiński dron, do którego zmieści się aparat i fotograf Sprawdzamy jak działa funkcja 4K Photo i Post Focus w aparatach Panasonic Niesamowita Warszawa w obiektywie Macieja Margasa Jedno zdjęcie, dobra wola i Facebook. Rachunek dla fotografa na 10 tys. dolarów Post Focus - ostrzenie po wykonaniu zdjęcia Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących Czy media społecznościowe rujnują życie? Shuttout.com - konkursy fotograficzne dla amatorów na których można zarobić Nowa i tania Leica! Sports Illustrated zwalnia wszystkich swoich fotografów Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome Niezwykłe fotomontaże... bez Photoshopa Czy prawdziwego burgera można sfotografować iPhonem, aby wyglądał jak w reklamie?