Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują

Nowa okładka tygodnika ”Sieci” pojawiła się w internecie kilka dni temu i dopiero teraz wywołała niezłą burzę w środowisku fotograficznym. Znalazł się na niej Witold Gadowski, przedstawiony jako "reporter wojenny, znawca problematyki krajów arabskich i terroryzmu”. Zdjęcie w tle jest autorstwa Monniera Samera i przedstawia Syrię. Czy Gadowski w ogóle był na syryjskim froncie?

Manipulacja w mediach to bardzo powszechna sztuka – pojawia się wszędzie. Najnowsza okładka tygodnika ”Sieci” idealnie oddaje tę ideę. Witold Gadowski, który od grudnia 2012 roku współpracuje ze wspomnianym tygodnikiem, został przedstawiony w dość niecodziennej dla niego roli. Pojawia się jako korespondent wojenny w kamizelce kuloodpornej z napisem ”PRESS” oraz ma aparatem w ręce. Tuż obok portretu dziennikarza, będącego zapowiedzią wywiadu, jest się cytat: ”Żadnych sztuczek z imigracją”.


Matthew Tyrmand z ”Tygodnika do Rzeczy” zwrócił uwagę w mediach społecznościowych, że ”cień między głową, a rękami się nie zgadza tak jakby świeciły dwa słońca, a drugą sprawą jest perspektywa między osobą na zdjęciu i budynkami”. Cóż – faktycznie coś tu nie gra.

Jak się okazuje tło pochodzi z serwisu Shutterstock, a zdjęcie zostało wykonane przez Monniera Samera. Jego opis brzmi: ”zniszczone budynki w strefie wojny w mieście Hims po walce, Syria”.

Zrzut ekranu ze zdjęciem stockowym, wykorzystanym na okładce "Sieci"

Czy Witold Gadowski był w ogóle w Syrii? Tym bardziej – czy był na froncie? Zadałem to pytanie mailowo, lecz niestety nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. PRESS informuje, że dostał od Gadowskiego SMS-a o treści: ”Byłem na froncie w Iraku, zjechałem południową granicę Turcji z Syrią. Byłem w Libanie. Nie byłem na froncie w Syrii”. Jestem bardzo ciekawy jak ma się całą kwestia do kodeksu etyki dziennikarskiej oraz kreowania swojego wizerunku. Mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź już niedługo.

O ile zalew fotografii stockowej w mediach drukowanych i internecie nie jest niczym nowym, to dla mnie osobiście manipulowanie obrazem w środkach masowego przekazu jest absolutnie nieakceptowalne. Prasa ma pełnić rolę informacyjną, a nie fałszować rzeczywistość. Takie sytuacje niestety się zdarzają i to bardzo często. Co do samej okładki tygodnika "Sieci” to przeraża mnie nieco ukazywanie dziennikarza, czy też fotoreportera w roli wręcz bohatera z filmów akcji na tle zniszczonych podczas wojny budynków. A warto zwrócić uwagę, że to nie pierwsza kontrowersyjna okładka tego tygodnika, bo można przypomnieć tu choćby zdjęcie Tomasza Lisa przebranego w mundur SS. Ja takich manipulacji nie akceptuję i zdecydowanie je potępiam.

Paweł Jędrusik, fotoreporter

Gadowski komentuje kwestię okładki ”Sieci” dla PRESSa następująco: "Mogli dać jedno z wielu moich autentycznych zdjęć. (…) Taka koncepcja, nie moja rzecz”. No niestety, jest to jednak ”rzecz” Gadowskiego, co więcej – to jego wizerunek i prawdziwość. Gdzie podziała się rzetelność dziennikarska? Próbowałem się skontaktować z redakcją ”Sieci”, lecz również nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Nie dopatrywał bym się w tym zdjęciu jakiegoś skandalu. "Photoshopki" tego typu są na porządku dziennym w magazynach z czerwonym nagłówkiem. Nie raz widzieliśmy polityków czy dziennikarzy na okładkach, które miały jedynie sprowokować. Czy zdjęcie okładkowe musi być zdjęciem reporterskim, pokazującym jakąś prawdę czy ma wartość czysto ilustracyjną? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Fotograf prosił o zachowanie anonimowości

Co chwilę na moim Facebooku pojawiały się wpisy negatywnie komentujące całą sytuację. Ta sytuacja rodzi wiele pytań, które niestety wciąż zostają bez odpowiedzi. Gdy tylko dowiem się czegoś więcej w tej kwestii, będę was informował.

Źródło: PRESS

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

FotoGeA - nowy magazyn internetowy dla fotografów podróżników Na zdjęciu w jednej ze szkół retuszer pozmieniał kolor skóry uczniów Scott Kelby’s Worldwide Photowalk - ogólnoświatowy spacer z aparatem już w październiku Strajk Kobiet w Warszawie. Podsumowanie piątkowego protestu na zdjęciach Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Prawie 150 000 podpisów pod petycją o zatrzymanie chronologicznego Instagrama #SOSIndie: Polska Misja Medyczna organizuje aukcję zdjęć. Zbierają na pomoc Indiom Następca Nikona D90 i 200mm f/2 N VRII już we wrześniu? YouTube usunie filmy o koronawirusie niezgodne z informacjami WHO Photoshopowa wpadka roku na stronach The Guardian Wiktor Franko prezentuje kalendarz na 2021 rok. Możesz go już zamówić Weź zakupy pod lupę!

Popularne w tym tygodniu:

Troje dzieci zmarło przez wyzwanie na TikToku. Uważaj na swoją pociechę