Robert Capa przemówił w swoje 100. urodziny

Wszystko za sprawą przypadku, dzięki któremu odpowiedni ludzie weszli w posiadanie nagrania głosu mistrza fotoreportażu.

© Robert Capa

Gdyby Robert Capa żył, 22 października skończyłby 100 lat. Niestety, w 1954 roku jego pełne przygód życie skończyło się na froncie pierwszej wojny indochińskiej. W jego urodziny twórcy blogu Lens opublikowali jedyne znane nagranie jego głosu. Udostępnił je Brian Wallis — kurator International Centre of Photography. Kupił je na eBayu od sprzedawcy ze stanu Massachusetts (USA). Cena wywoławcza wynosiła 99 centów. Wallis skontaktował się ze sprzedawcą bezpośrednio i zaproponował mu 2000 dol. za bezcenną taśmę z głosem fotografa.

Nagranie pochodzi z radiowego wywiadu, którego Capa udzielił w 1947 roku. Fotograf wystąpił w programie "Hi! Jinx” w radiu NBC, którego prowadzącymi byli Jinx Falkenburg i Tex McCrary. W publikowanym fragmencie fotoreporter opowiada historię powstania zdjęcia zatytułowanego "Upadek żołnierza", które zrobił w 1937 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. Jedna z najsłynniejszych fotografii świata powstała w zasadzie przez przypadek. Z wywiadu z Capą dowiadujemy się, że spędził trochę czasu z oddziałem żołnierzy koalicji Frontu Ludowego. Tego dnia szykowali się oni do wypadu na gniazdo CKM-u faszystów. Zdjęcie powstało w momencie wymarszu z okopów. Capa uniósł aparat nad głowę, wycelował w jednego z żołnierzy i nacisnął spust właśnie w momencie, kiedy ten dostał kulę. Tego dnia Capa zrobił wiele innych fotografii. Niewywołane filmy wysyłał z frontu, na którym spędził jeszcze trzy miesiące. O tym, że został sławny dzięki tej fotografii, dowiedział się dopiero po powrocie z wyprawy.

Ciekaw jestem, jak odbieracie głos Mistrza. Dla mnie nie brzmi jak głos bohatera i macho, jakiego znamy z jego biografii. Co myślicie?

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Niezwykłe panoramy 360 stopni z Korei Północnej i z kokpitu wojskowego odrzutowca

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K! Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! Europejskie Stowarzyszenie Ślubne Nikon to nowa grupa dla wybitnych fotografów