Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017

Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017

Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017
Źródło zdjęć: © © Pari Dukovic
Borys Nieśpielak
19.01.2018 11:10, aktualizacja: 26.07.2022 18:10

Jako miłośnicy fotografii postanowiliśmy wytypować najlepsze zdjęcie roku 2017. Właśnie dlatego w środę 17 stycznia, poprowadziliśmy panel dyskusyjny na żywo. Były niesamowite obrazy i rzeczowy komentarz ekspertów.

Rok 2017 już za nami. Dopiero teraz, gdy udało nam się zgromadzić odpowiednie materiały i przejrzeć tysiące zdjęć możemy poważnie porozmawiać. Każdy z nas - Borys Nieśpielak, Jacek Szust i Paweł Piotrowski - ma kompletnie inne spojrzenie na fotografię. Jak to w życiu bywa - nie zawsze się zgadzamy, więc mamy powód do rzeczowej dyskusji.

Najlepsze zdjęcia 2017 - Tam Gdzie Stało LOMO

W tym roku nie udało nam się wspólnie wybrać jednego zdjęcia, więc zdecydowaliśmy, że będą 3 pierwsze nagrody. Każdy z nas musiał swój wybór obronić.

Wybór widzów i czytelników

Najlepszym zdjęciem według widzów ”Zdjęcia w Minutę” został wybrany kadr z agencji KCNA, czyli Agencji Prasowej Korei Północnej, przedstawiający Kim Dzong Una patrzącego na wystrzelenie rakiety. Borys zwrócił uwagę, na czystość tego zdjęcia oraz to, że jest ono stricte propagandowe i podejrzewa, że może to być sklejka, wykonana w Photoshopie.

Swoją drogą - zwróćcie uwagę na silny wyraz tej fotografii. Biurko z lampką w jasny dzień oraz bardzo stary model lornetki to chyba nie są specjalnie reprezentacyjne elementy.

Selekcja prezenterów

Zdjęciem roku według Jacka Szusta jest fotografia Yunusa Kelesa. Jest ono mocno symboliczne i pokazuje strażaków jedzących śniadanie podczas przerwy na tle unoszących się tumanów dymu i ognia. Pochodzą one z pożarów rafinerii ropy naftowej w trakcie wojny w Iraku. Jackowi to zdjęcie kojarzy się z walką o zasoby, tym bardziej, że plastikowe talerze oraz butelki nie mogłyby zostać wykonane bez ropy, która ulatuje z tyłu.

  • To czysty surrealizm i smutna prawda o człowieku – komentuje Jacek Szust.

Wybór Borysa to zdjęcie autorstwa Matta Stuarta – fotografa ulicznego, członka Magnum Photos. Na fotografii jest przedstawiony pożar Grenfell Tower w Londynie. Budynek został zburzony. Borys zwraca uwagę na to, jak wiele dzieje się w całym kadrze.

  • To jest coś, co uwielbiam w fotografii, czyli zdjęcie z wydarzenia zrobione z polotem, z jakimś pomysłem, z artystycznym sznytem. Wszystko tutaj mam. Zobaczyłem to zdjęcie i od razu powiedziałem, że to jest zdjęcie roku. (…) Nie oczekuję niczego więcej, to zdjęcie jest po prostu cudowne – mówi o twórczości Stuarta Nieśpielak.

Autorem zdjęcia roku według Pawła jest Pari Dukovic. Zdjęcie przedstawia czarnoskórą modelkę z bielactwem – Winnie Harlow. Została ona przedstawiona jako Mona Lisa. To interesujący wybór jak na Pawła zwłaszcza, że jest on fotografem dokumentalnym. Właściwie nie jest to wybór zdjęcia roku, a cyklu. W serii zostało zawarte 5 obrazów, które są współczesnym odtworzeniem znanych dzieł sztuki. Pojawiła się ona w Harper's Bazaar.

  • Świetnie dobiera kolory, oddaje nastrój. (…) Ta cała seria 5 zdjęć, w których zinterpretował na nowo klasyczne dzieła malarskie bardzo do mnie przemówiła. Z resztą to jest jeden z tematów, który zawsze zadaję grupie nowych studentów – mówi Paweł.

Najważniejsze zdjęcia roku 2017

Oprócz wyboru najważniejszych zdjęć roku, pod dyskusję zostało poddanych wiele innych dzieł, które możecie zobaczyć w materiale. Każdy z tych obrazów cechuje bardzo silna narracja wizualna i na pewno trzeba je postrzegać jako najważniejsze zdjęcia, które powstały w minionym roku.

Takie coroczne podsumowanie chyba wejdzie nam w krew. Jeśli macie chwilkę, rzućcie okiem jak wyglądało to w zeszłym roku.

Najlepsze reporterskie zdjęcia 2016 - TGSL #6

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)