Pamiętacie Kodak Boxy? Aparat Hamm NuBox czerpie inspirację z tej legendy

Hamm NuBox to nowy, prosty aparat na film średnioformatowy inspirowany "pudełkami" Kodaka. Nowością jest jednak możliwość wymiany obiektywów. Myślicie, że się przyjmie?

Hamm NuBox

Hamm NuBox

Zaprezentowany przez Kodaka w 1888 roku aparat-pudełko to jeden z najprostszych w historii, który był w użyciu jeszcze w połowie XX w. Aparaty tego typu zniknęły na dobre, gdy upowszechniły się aparaty dalmierzowe i lustrzanki.

Mimo, że fotografowanie na filmie nie jest tak popularne jak kiedyś, film powoli się odradza i wraca do łask. Jest na tyle popularny, że firma Hamm Camera Company postanowiła wskrzesić na platformie Kickstarter znaną wielu formę. Ulepszeniem w stosunku do dawnych pudełek jest to, że NuBox będzie miał wymienne obiektywy.

Aparat zasadniczo nie różni się od pierwowzoru, poza tym, że możemy do niego załadować film średnioformatowy 120 i wymieniać obiektywy. Nie jest to jednak tak łatwe, jak we współczesnych aparatach. By to zrobić, musimy rozłożyć aparat. Krótko mówiąc na jednej rolce możemy używać tylko jednego obiektywu.

Podstawowy obiektyw to 95 mm, który jest ekwiwalentem 55 mm dla małego obrazka. Poza tym do dyspozycji będą także szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 28–32 mm oraz teleobiektyw 90 mm.

Standard na przysłonie f/16 powinien utrzymywać w płaszczyźnie ostrości wszystko od 2 m do nieskończoności. Obiektyw pracuje w zakresie przysłon od f/5.6 do f/32, a aparat dysponuje tylko jednym czasem migawki 1/200 s. Przy cenie 80 dolarów za NuBoxa, nie jest to najtańsza propozycja tego typu, ponieważ można kupić oryginalne pudełko Kodaka z drugiej reki za dużo mniejszą sumę, ale sam pomysł i możliwość wymiany obiektywów jest bardzo fajny.

Zobacz również: Wykonanie własnego slidera za niewielkie pieniądze

Źródło: www.diyphotography.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami Zdjęcia majestatycznego Guangzhou Circle górującego nad Chinami Krótki film w klimacie ”Stranger Things” o przeklętym Polaroidzie zjeży wam włos na głowie W podróż do Izraela z dronem i Sony RX100 IV. Czy ja oszalałem? Niewidomy fotograf i sesja zdjęciowa najnowszej limuzyny Volkswagena Supermodelka zarejestrowała swój lot w wingsuicie nad aktywnym wulkanem Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? W 1995 roku cyfrówki były absolutną nowością. Ten aparat przeszedł do historii Zwycięzca Wildlife Photographer of the Year zrobił zdjęcie... wypchanego zwierzęcia Microsoft przeprasza na Twitterze za foto-wpadkę JPEGmini - czy można zmniejszyć zdjęcie JPEG o 80% i zachować jego jakość? Czy autofokus w Nikonie D850 działa równie dobrze, jak we flagowym Nikonie D5?

Popularne w tym tygodniu:

Christian Paul w warszawskim Studio Chmury? Realizował tam lookbooka Musi ją mieć każdy podróżnik! Ta koszulka pomoże się dogadać Zobacz ponad 2 tys. roślin biorących udział w koncercie na żywo w Barcelonie Sztuczna inteligencja wygeneruje realistyczny portret na bazie prostego rysunku Co roku powstawały tam MILIONY zdjęć, ale nie w tym. Festiwal balonów się nie odbędzie Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Algorytm powiększa zdjęcia, a niektórzy twierdzą, że jest… rasistowski! Fox News czy fake news? Fotomontaż był podawany jako prawda 72-latka wielokrotnie raniona przez bizona. Chciała zrobić zdjęcia W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Canon zamierza odpalić swojego satelitę. Ale właściwie po co…? Raspberry Pi 4 zamieniło stary zabawkowy aparat w całkiem ciekawą cyfrówkę