”Freckle/s” - ironiczny autoportret Jacka Kołodziejskiego w druku [recenzja]

Z twórczością Jacka Kołodziejskiego spotkałem się już jakiś czas temu. Ten kreatywny fotograf zdecydowanie zmienił polskie podejście do fotografii mody i portretu. Jego zdjęcia są niesamowicie estetyczne, a jeszcze przyjemniej patrzy się na nie na papierze. Jego album ”Freckle/s” to prawdziwa uczta dla miłośników pastelowych barw.

Jacek Kołodziejski

Jacek Kołodziejski (ur. 1980) jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórcą filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Ukończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studiował również film i fotografię w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace były wystawiane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles oraz Miesiącu Fotografii w Bratysławie. W 2016 roku Kołodziejski został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie — PDN Photo Annual 2016, oraz konkursu PDN "The Look — where fashion meets art".

Reprezentuje go agencja Shootme.

Premiera książki Jacka Kołodziejskiego odbyła już jakiś czas temu, lecz dopiero teraz udało mi się wejść w jej posiadanie. Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę jest fantastyczna oprawa. Album przychodzi w specjalnym kartonie z tytułem książki i nazwiskiem autora, który jest sklejony… wielkim piegiem!

Jacek Kołodziejski to fotograf, który zmienił oblicze postrzegania mody w Polsce

Zdjęcia Kołodziejskiego charakteryzują się bardzo kreatywnym podejściem do tematu mody i portretu. Specjalizuje się on w fotografii studyjnej, gdzie…

Po otwarciu opakowania naszym oczom ukazuje się sam album w ładnej okładce. Pod nim natomiast znajdziemy zmywalny tatuaż z piegiem oraz rozkładany duży plakat. Jakość druku tych elementów jest zadowalająca i muszę powiedzieć, że to miły dodatek do albumu.

Dobrze, dość już o tym, czas na książkę i sam projekt. Album ma 72 strony i 36 zdjęć w środku. Spokojnie – nie chodzi tu o ilość, ale jakość. A ta jest na naprawdę wysokim poziomie. Projektem graficznym zajęła się Magdalena Heliasz, natomiast tekst napisała Wiktoria Michałkiewicz. Sam album ma rozmiar 21,5 x 27,5 cm.

Motyw piega, jako plamy barwnej przejawia się w twórczości Kołodziejskiego od lat. To figura, która jest zupełnie przypadkowa, przez co zastanawiająca. Można podchodzić do tego, jak do stygmatyzacji ciała przez naturę, ale nie w tym sedno. Piegi powinny być postrzegane jako naturalna ozdoba, którą mogą poszczycić się tylko nieliczni, co chciał pokazać w swoim projekcie fotograf.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Sam Jacek również jest nosicielem piegów, więc ”Freckle/s” można postrzegać jako ironiczny autoportret artysty, snującego refleksje nad samym sobą oraz szukającego jedności z innymi ludźmi. W portretach pojawiają się liczne elementy geometryczne, która podkreślają piegowatość modeli. Osadzenie ich w stłumionych tonach uwypukla całą koncepcję. Nie ma tu żadnego przypadkowego elementu. Ten projekt jest naprawdę przemyślany!

Postrzegam ten projekt w kontekście wizualnej zabawy formą. Nie idzie tu znaleźć sensu dokumentalnego, ale czystą kreację. Bardzo satysfakcjonującą kreację. Jest to książką, która obok albumu Gregora Laubscha oraz Magdaleny Franczuk wchodzi w moją osobistą listę najlepszych wydawnictw tego gatunku fotograficznego w przeciągu ostatnich lat. Świetna inspiracja!

”Freckle/s” możecie kupić w cenie 231 złotych za pośrednictwem strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Kultura jedzenia śmieciowego w rozmiarze XXL Psy dryfujące w powietrzu. Zabawny projekt, który przełamuje rutynę 5000 zdjęć z Getty trafiło do Google Drive. Autorzy dostali grosze Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska Dzień z życia zawodowego fotografa (wideo) Młode pokolenie fotografów pokazuje, jak wygląda dorastanie w Europie Wschodniej Tak powstawała niesamowita reklama poklatkowa [wideo] W kropli wody mieści się więcej, niż Ci się wydaje [galeria] Kobiety, które były ofiarami przemocy domowej, stały się bohaterkami projektu fotograficznego Łukasz Kuś ? dokumentalista społeczny [galeria] Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! "Stuccoland!" to seria zdjęć, w której główną rolę gra kolorowy tynk

Popularne w tym tygodniu:

Bitwa myszy w stacji metra wybrana zdjęciem roku LUMIX People's Choice Award Fotograf robi zdjęcia zwierzętom, gdy najmniej się tego spodziewają Artystka ujęła puste ulice Szanghaju. Wszystko przez koronawirusa Toy Story 3 w prawdziwym życiu. Dwóch braci przez 8 lat odtwarzało film Richard Corman pokazał zdjęcia Madonny sprzed czasów jej sławy Najlepsze zdjęcia krajobrazowe w konkursie Landscape Photo of the Year 2019 International Landscape Photographer of the Year 2019 – wyniki konkursu Najlepsze zdjęcia przyrody w konkursie International Garden Photographer of the Year Najlepsze zdjęcia z porodu: Birth Photography Image Competition 2020 Jak robić dobre zdjęcia na Instagrama? Chris Hernandez zna się na tym doskonale Sony World Photography Awards 2020 - znamy finalistów Wymarzone miejsca na sesję zdjęciową - czy istnieją?