Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego!

Podczas 13. edycji aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej najwyższą cenę uzyskało zdjęcie "Przerażenie wariata" autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), ale inne zdjęcia, również współczesnych fotografów, są w cenie.

„Przerażenie wariata”, 1931

„Przerażenie wariata”, 1931 (© Stanisław Ignacy Witkiewicz)

"Przerażenie wariata" powstało w 1931 roku. 80 500 złotych to najwyższa kwota, za jaką sprzedano zdjęcie w ramach projektu Fotografii Kolekcjonerskiej. Nie jest to jednak najdroższe zdjęcie, jakie sprzedano na polskiej aukcji. W 2003 roku sprzedano za 135 000 złotych zdjęcie także autorstwa Witkacego pod tytułem "Kolaps przy lampie, Autoportret".

„Kayla, Boston, Massachusetts”, 2012/2014

W niedzielę 26 października w warszawskim Kino.Lab-ie jeszcze dwie inne prace uzyskały ceny powyżej 10 000 złotych. Fotografia Ilony Szwarc, laureatki World Press Photo, z cyklu "American Girls" wylicytowano za 16 000 złotych. Natomiast zdjęcie Rafała Milacha "Bez tytułu" z serii "7 Rooms" zostało sprzedane za 14 000 złotych.

„Bez tytułu” z cyklu „7 Rooms”, 2008/2013

Duże przebicie w stosunku do ceny wywoławczej uzyskała fotografia Zofii Rydet "Zagłada", wśród licytowanych zdjęć znalazła się też fotografia Ryszarda Horowitza "Nedda" sprzedana za 8000zł, a dwie fotografia Bronisława Schlabsa "poszły" za 5 000 i 6 000 złotych.

„Zagłada” z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni”, 1975-1979

Fotografia Kolekcjonerska to cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od 2007 roku jest okazją do propagowania w Polsce idei kolekcjonowania fotografii. W tym roku podczas wystawy przedaukcyjnej obok zdjęć ikon polskiej fotografii, jak Edward Hartwig czy Tadeusz Rolke, można było zobaczyć również prace młodych autorów odnoszących światowe sukcesy, jak Karolina Breguła, Rafał Milach, czy Kacper Kowalski.

„Nedda", 1969/2014

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Polski rynek fotografii kolekcjonerskiej jest wciąż mały i ceny uzyskiwane na polskich aukcjach nijak się mają do światowych rekordów, najdroższe zdjęcie autorstwa Andreasa Gursky'ego kosztowało ponad 4 miliony dolarów. Jednak pocieszający jest fakt, że rynek ten się stale powiększa, a ceny zdjęć rosną.

„Fotogram 70/60”, 1960
"Najpierw treść, potem forma. Najpierw człowiek, potem aparaty". Będę starał się, by moje teksty były odpowiedzią na pytania, które do tej pory bałem się zadać…

WIĘCEJ: www.piotrkala.pl | Facebook
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka Poland National Award - specjalny konkurs dla fotografów z Polski Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć? Nowości Adobe: aplikacje mobilne oraz większa integracja pomiędzy programami Kłopoty wrocławskiej Marilyn Monroe [Odpowiedź Hali Stulecia] Marcin Falana nowym redaktorem Fotoblogia.pl Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii Fotoreportaż, czyli warsztaty opowiadania obrazem według Filipa Ćwika Rusza BEiKS RoadShow 2014 – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i wideo „Moje miasto” Tomka Sikory – bezpłatne spotkania z fotografią Panasonic Lumix LX100 - kompakt z matrycą 4/3 i jasnym obiektywem Firmware 2.0 do Olympus OM-D E-M1 i nowa srebrna obudowa Oto zwycięzcy Visa pour l'Image 2014 Relacja na żywo z targów Photokina 2014 na Fotoblogia.pl iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8. Fotoblogia.pl poszukuje osoby do stałej współpracy

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku