Idealny komputer do Lightrooma? Temu fotografowi udało się taki zbudować

Fotograf postanowił złożyć komputer pod Lightrooma, zamiast wydawać grube tysiące dolarów na nowego iMac-a czy Mac-a Pro.

© Paul Stamatiou

Fotograf hobbysta i projektant dla Twittera Paul Stamatiou postanowił wymienić komputer, ponieważ jego dwuletni iMac nie radził sobie już w Lightroomie z RAW-ami w dużej rozdzielczości. Zamiast jednak wydawać grube tysiące dolarów na wypasionego iMaka albo Maka Pro, Paul postanowił zmienić system, zaoszczędzić trochę pieniędzy i stworzyć potwora specjalnie pod Lightrooma.

Fotograf tłumaczy, że postanowił rozstać się z swoim iMakiem po tym jak wrócił z podróży do Nowej Zelandii z 848 GB zdjęć i filmów w 4K, które edytował przez rok. 42-megapikselowe zdjęcia okazały się zbyt dużym wyzwaniem dla jego sprzętu.

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chcesz mieć szybki i w miarę niedrogi komputer to musisz go złożyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zoptymalizowania jego osiągów pod dziedzinę w jakiej będzie używany. Paul postanowił stworzyć peceta pod edycję zdjęć w Lighroomie, a dokładnie pod moduł Develop, w którym spędza najwięcej czasu.

Wszystkie szczegóły budowy znajdziecie w poście Paula na blogu, gdzie drobiazgowo opisuje cały proces. Trzeba przyznać, że przeanalizował wszystko co się da, łącznie z tym, jakie części komputera odpowiadają za konkretne akcje w Lightroomie.

Główny wniosek jest jeden — zamiast inwestować w wielordzeniowy procesor, Paul wybrał 6-rdzeniowy procesor Intel i7 8700K i podkręcił go do 5.2GHz na wszystkich rdzeniach, co jednak wymagało zastosowania chłodzenia cieczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer znacznie przyspieszył.

"Budowa komputera zdecydowanie przyspieszyła działanie modułu Develop, do którego byłem przyzwyczajony — ważne jest, jednak to, że bez udziału Adobe dalsze przyspieszenie nie będzie możliwe. Dopóki Lightroom Classic CC nie uzyska pewnych aktualizacji, które zoptymalizują jego wydajność."

tłumaczy Dpreview Paul

Ostatecznie Paul wydał na swój komputer 5931 dolarów łącznie z 27-calowym monitorem Dell i innymi akcesoriami, na które poszło kolejne 1500 dolarów. Jednak mimo, że udało mu się przyspieszyć działanie Lightrooma Paul stwierdza, że bez kolejnych poważnych aktualizacji ze strony samego Adobe, Lightroom nie będzie działał szybciej. Krótko mówiąc teraz w grze o przyspieszenie Lightrooma piłeczka jest po stronie Adobe.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zawsze patrz, gdzie zostawiasz aparat, bo może to się skończyć naprawdę źle Jesień w pełni. Zobacz zdjęcia radosnych wiewiórek Nie musisz robić zdjęć Polaroidem na drogich wkładach. Jest tańszy sposób #tetrischallenge, czyli nowa moda w sieci mobilizuje służby państwowe Ten film pokazuje mistrzostwo w lataniu dronem i łamaniu przepisów Ciekawska ośmiornica chciała zostać fotografem. Próbowała zabrać GoPro Canon 1DX Mark II - co kryje w środku obudowa mocarza? Firma LensCoat pomaga podczas pandemii koronawirusa. Szyją maski ochronne Niewiarygodne portrety. Artystka stworzyła je za pomocą sztucznej inteligencji Kreatywna wizytówka z Instaxów to nowy trend wśród fotografów To koniec selfie sticka! Teraz zrobisz "dzióbek" w inny sposób Szokująca kampania, pokazująca nastoletnich chłopców w ciąży

Popularne w tym tygodniu:

Te zdjęcia to koszmar. Retusz zdecydowanie nie jest ich mocną stroną Awaryjne lądowanie samolotu i mężczyzna rzucony na ziemię. Wzięli aparat za bombę Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania Zdjęcia uratowały mu życie. Poznajcie historię niewidomego psa o imieniu Tofu Kochasz fotografię i kraftowe piwo? Te szklanki są dla ciebie Zwierzęta jesienią są doskonałym tematem do fotografowania Fotografie zwierząt, które utknęły w nietypowych miejscach. Patrząc na nie uśmiejesz się do łez Sztuczna inteligencja pomyliła na zdjęciu kobietę z samochodem. Wystawiła mandat Gneisenau, czyli zatopiony w Gdyni pancernik niemiecki Dym z wulkanu na La Palmie ma ponad 2400 metrów wysokości. Zdjęcie zapiera dech w piersi Pierwsze takie wideo w historii: kształtowanie się kryształów soli na poziomie molekularnym Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza