Idealny komputer do Lightrooma? Temu fotografowi udało się taki zbudować

Fotograf postanowił złożyć komputer pod Lightrooma, zamiast wydawać grube tysiące dolarów na nowego iMac-a czy Mac-a Pro.

© Paul Stamatiou

Fotograf hobbysta i projektant dla Twittera Paul Stamatiou postanowił wymienić komputer, ponieważ jego dwuletni iMac nie radził sobie już w Lightroomie z RAW-ami w dużej rozdzielczości. Zamiast jednak wydawać grube tysiące dolarów na wypasionego iMaka albo Maka Pro, Paul postanowił zmienić system, zaoszczędzić trochę pieniędzy i stworzyć potwora specjalnie pod Lightrooma.

Fotograf tłumaczy, że postanowił rozstać się z swoim iMakiem po tym jak wrócił z podróży do Nowej Zelandii z 848 GB zdjęć i filmów w 4K, które edytował przez rok. 42-megapikselowe zdjęcia okazały się zbyt dużym wyzwaniem dla jego sprzętu.

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chcesz mieć szybki i w miarę niedrogi komputer to musisz go złożyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość zoptymalizowania jego osiągów pod dziedzinę w jakiej będzie używany. Paul postanowił stworzyć peceta pod edycję zdjęć w Lighroomie, a dokładnie pod moduł Develop, w którym spędza najwięcej czasu.

Wszystkie szczegóły budowy znajdziecie w poście Paula na blogu, gdzie drobiazgowo opisuje cały proces. Trzeba przyznać, że przeanalizował wszystko co się da, łącznie z tym, jakie części komputera odpowiadają za konkretne akcje w Lightroomie.

Główny wniosek jest jeden — zamiast inwestować w wielordzeniowy procesor, Paul wybrał 6-rdzeniowy procesor Intel i7 8700K i podkręcił go do 5.2GHz na wszystkich rdzeniach, co jednak wymagało zastosowania chłodzenia cieczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer znacznie przyspieszył.

"Budowa komputera zdecydowanie przyspieszyła działanie modułu Develop, do którego byłem przyzwyczajony — ważne jest, jednak to, że bez udziału Adobe dalsze przyspieszenie nie będzie możliwe. Dopóki Lightroom Classic CC nie uzyska pewnych aktualizacji, które zoptymalizują jego wydajność."

tłumaczy Dpreview Paul

Ostatecznie Paul wydał na swój komputer 5931 dolarów łącznie z 27-calowym monitorem Dell i innymi akcesoriami, na które poszło kolejne 1500 dolarów. Jednak mimo, że udało mu się przyspieszyć działanie Lightrooma Paul stwierdza, że bez kolejnych poważnych aktualizacji ze strony samego Adobe, Lightroom nie będzie działał szybciej. Krótko mówiąc teraz w grze o przyspieszenie Lightrooma piłeczka jest po stronie Adobe.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Chcesz pracować w studio o powierzchni 8000 mkw? IKEA zatrudnia! Niesamowity algorytm podkładania twarzy. Nie poznasz, która jest prawdziwa Stracili wszystko, ale studenci pomagają im odzyskać nadzieję Czy odróżnicie zdjęcia z aparatów Nikon, Canon i Sony? Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” 3 różne obiektywy retro i jedna modelka. Zobacz zdjęcia Najstarsze zdjęcie prezydenta w historii USA zostało odnalezione. Ma 174 lata! Co jest lepsze: stary Nikon 50 mm f/1.2 czy nowy Nikkor 50 mm f/1.4 Aparat Socialmatic - czy Instagram przestanie być tylko aplikacją? Canon 1Ds i 400 mm f/4 DO IS przecięte na pół Ihagee Elbaflex to kolejny dowód na odrodzenie fotografii tradycyjnej "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla istniała naprawdę!

Popularne w tym tygodniu:

Film z San Francisco i muzyka z "Blade Runnera" to idealne połączenie Różowe delfiny wróciły do Hongkongu. To jeden z pozytywnych skutków pandemii COVID-19 Zdjęcia dnia. Znamy najbardziej budujące zdjęcie Warszawy Niezwykle rzadka ruda uchatka. Zdjęcia, które rozczulają Co jest pięknego we wschodzie słońca? Oto naukowe wyjaśnienie Zdjęcie dnia. Dobrze zachowany XVII-wieczny statek znaleziony w Morzu Bałtyckim 3200 megapikseli. Taką rozdzielczość ma zdjęcie z największej matrycy świata Sztuczna inteligencja zamieni normalne wideo na zwolnione tempo nawet 16 razy Jak działa kolektor dolotowy? Wszystko widać na filmie z wewnątrz Zdjęcia ofiary poparzeń w cosplayu Deadpoola zwróciły uwagę Ryana Reynoldsa Niezwykłe znalezisko: Idealnie zachowany niedźwiedź sprzed 40 000 lat na zdjęciach Flamingi jedzą w bardzo dziwny sposób. Pokazał to ten film