Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw!

Nagrywanie filmów wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Oprócz tego - trzeba kombinować. Okazuje się, że statyw to bardzo poręczne narzędzie - nie tylko do stawiania na nim aparatu! Te kilka trików zdecydowanie ułatwi ci pracę.

Jako fotografowie coraz częściej kręcimy filmy. Dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na filmiki poradnikowe, które poprawią nasz warsztat operatorski. Okazuje się, że statyw fotograficzny i filmowy w rękach specjalisty może znacznie ułatwić robotę! Przed wami 8 porad z kanału Film Riot jak kreatywnie wykorzystać statyw do filmowania.

Gumka do płynnych ruchów

Pierwsze dwa triki korzystają ze specjalnej głowicy filmowej, która umożliwia płynne ruchy, dzięki specjalnym sprężynom i konstrukcji. Jednak nawet taka głowica wymaga umiejętności, żeby sprytnie wykorzystać jej możliwości. Pierwszy trik polega na używaniu zwykłej gumki do rozpoczęcia ruchu kamery, dzięki czemu jest on od początku płynny. To samo rozwiązanie możemy wykorzystać do ruchu statywu pod warunkiem, że mamy odpowiednią głowicę wyposażoną w przynajmniej jedną rączkę (nie kulową).

Zrób ze statywu steadycam

Kolejny trik to wykonanie ze statywu steadycamu, który znacznie ułatwia wykonanie stabilnych ujęć w ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nogi statywu balansują i stabilizują korpus. Pomaga to także przy późniejszym stabilizowaniu obrazu w post produkcji. To samo rozwiązanie można wykorzystać obracając cały zestaw i filmując tuż nad ziemią. Dostajemy wtedy stabilne i ciekawe ujęcie, które wystarczy obrócić.

Ujęcia vlogowe

Do ujęć samego siebie można po prostu ustabilizować nogi na swoim pasie, ktoś inny odpowiednio ustawia aparat i kadr, i gotowe! Możemy poruszać się i nagrywać siebie nawet przy dość dynamicznym ruchu.

Ciekawe najazdy

Kolejny trik pozwala wykonać najazd - wystarczy schować jedną nogę statywu, ustabilizować dwie pozostałe i wykonać ruch statywem z jednoczesnym odchyleniem głowicy. Jeżeli nie przesadzimy z ruchem góra-dół, to powinniśmy uzyskać ciekawy najazd na postać, który zdecydowanie nada dynamiki ujęciom.

Zobacz również: Wywoływanie RAWów w Adobe Lightroom

Z góry

Ujęcie z góry to jedno z prostszych rozwiązań, które daje jednak bardzo ciekawy efekt. Wystarczy solidnie przymocować statyw do drabiny i skierować kamerę w dół. Teraz możemy wygodnie i bezpiecznie kręcić ujęcia z góry.

Dynamiczne skoki

Ostatni trik ze statywem, który warto zastosować, to dynamiczne ujęcie ze skokiem przez przeszkodę, którą jest właśnie nasza kamera. Wystarczy przymocować statyw do podłoża tak, żeby można było obracać głowicę i poprosić aktora, żeby skakał, a my w tym czasie będziemy obracać głowicą.

Pamiętajcie oczywiście o bezpieczeństwie, które przy poruszaniu się z aparatem i statywem jest bardzo ważne!

Źródło: www.youtube.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik] Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? 8 trików, dzięki którym twoje zdjęcia będą ciekawsze. I to niskim kosztem! Zdjęcia "z ręki” przy długich czasach naświetlania. Co zrobić, aby były nieporuszone bez statywu? Jak ulepszyć warsztat podczas sesji miłosnej? Kai Wong radzi, jak robić lepsze zdjęcia krajobrazowe Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik] Fotografia koncertowa, czyli zdjęcia w 5 minut. Jak fotografować, żeby nie fałszować? Jakie szkła wybrać do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony? Kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy, czyli kilka słów o filtrach Lustrzanka w podróży. O czym trzeba pamiętać? Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie Zdjęcia jedzenia okiem ekspertek. Liczy się naturalność Dostałeś w prezencie aparat? Zobacz, jak wykorzystać jego potencjał Kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy portrecie Idealne zdjęcie. Ponadgatunkowe porozumienie dżentelmeńskie Jasne obiektywy nie zawsze są super. Zalety i wady jasnych i ciemnych szkieł Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Popularne w tym tygodniu:

Piekło fotografa ślubnego, czyli najgorsze typy klientów Zanim spłuczesz się na nowym sprzęcie, naucz się patrzeć Fotografie ślubny, dlaczego robisz nudne zdjęcia? 10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak dobrze drukować zdjęcia? Jak pracować z modelką? 10 szybkich rad Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów? Dlaczego inni robią lepsze zdjęcia od ciebie? Najbardziej wpływowi ludzie świata fotografii i ich porady Jaki komputer dla fotografa: Macbook czy PC? Jak wywołać plik RAW? Przygotowanie do retuszu w Photoshopie