Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw!

Nagrywanie filmów wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Oprócz tego - trzeba kombinować. Okazuje się, że statyw to bardzo poręczne narzędzie - nie tylko do stawiania na nim aparatu! Te kilka trików zdecydowanie ułatwi ci pracę.

Jako fotografowie coraz częściej kręcimy filmy. Dlatego postanowiliśmy zwrócić uwagę na filmiki poradnikowe, które poprawią nasz warsztat operatorski. Okazuje się, że statyw fotograficzny i filmowy w rękach specjalisty może znacznie ułatwić robotę! Przed wami 8 porad z kanału Film Riot jak kreatywnie wykorzystać statyw do filmowania.

Gumka do płynnych ruchów

Pierwsze dwa triki korzystają ze specjalnej głowicy filmowej, która umożliwia płynne ruchy, dzięki specjalnym sprężynom i konstrukcji. Jednak nawet taka głowica wymaga umiejętności, żeby sprytnie wykorzystać jej możliwości. Pierwszy trik polega na używaniu zwykłej gumki do rozpoczęcia ruchu kamery, dzięki czemu jest on od początku płynny. To samo rozwiązanie możemy wykorzystać do ruchu statywu pod warunkiem, że mamy odpowiednią głowicę wyposażoną w przynajmniej jedną rączkę (nie kulową).

Zrób ze statywu steadycam

Kolejny trik to wykonanie ze statywu steadycamu, który znacznie ułatwia wykonanie stabilnych ujęć w ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nogi statywu balansują i stabilizują korpus. Pomaga to także przy późniejszym stabilizowaniu obrazu w post produkcji. To samo rozwiązanie można wykorzystać obracając cały zestaw i filmując tuż nad ziemią. Dostajemy wtedy stabilne i ciekawe ujęcie, które wystarczy obrócić.

Ujęcia vlogowe

Do ujęć samego siebie można po prostu ustabilizować nogi na swoim pasie, ktoś inny odpowiednio ustawia aparat i kadr, i gotowe! Możemy poruszać się i nagrywać siebie nawet przy dość dynamicznym ruchu.

Ciekawe najazdy

Kolejny trik pozwala wykonać najazd - wystarczy schować jedną nogę statywu, ustabilizować dwie pozostałe i wykonać ruch statywem z jednoczesnym odchyleniem głowicy. Jeżeli nie przesadzimy z ruchem góra-dół, to powinniśmy uzyskać ciekawy najazd na postać, który zdecydowanie nada dynamiki ujęciom.

Zobacz również: Wykonaj kreatywne nakładki na obiektyw

Z góry

Ujęcie z góry to jedno z prostszych rozwiązań, które daje jednak bardzo ciekawy efekt. Wystarczy solidnie przymocować statyw do drabiny i skierować kamerę w dół. Teraz możemy wygodnie i bezpiecznie kręcić ujęcia z góry.

Dynamiczne skoki

Ostatni trik ze statywem, który warto zastosować, to dynamiczne ujęcie ze skokiem przez przeszkodę, którą jest właśnie nasza kamera. Wystarczy przymocować statyw do podłoża tak, żeby można było obracać głowicę i poprosić aktora, żeby skakał, a my w tym czasie będziemy obracać głowicą.

Pamiętajcie oczywiście o bezpieczeństwie, które przy poruszaniu się z aparatem i statywem jest bardzo ważne!

Źródło: www.youtube.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co to jest temperatura barwowa? Czy naprawdę potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki, by robić dobre zdjęcia? Guzik co wzywa śmigłowiec Co oznaczają numery i litery umieszczone na obiektywie? 10 rzeczy które warto wiedzieć, zanim kupisz lustrzankę Kilka kroków, o których musisz pamiętać przy obróbce krajobrazów [wideoporadnik] "Frymografia": Niewidzialna granica Jak zabrać się za czarno-białe portrety? [poradnik] Specjalizacja w jednej dziedzinie fotografii Jak wywołać plik RAW? Przygotowanie do retuszu w Photoshopie Efekt flary ? jak pozbyć się niechcianych odbłysków w słoneczne dni? Muzyka a fotografia cz.1 - co ma wspólnego Annie Leibovitz z Trickym?

Popularne w tym tygodniu:

Ucz się fotografii za darmo razem z Nikonem. Bezpłatne kursy przez miesiąc Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio? Nie wiesz co robić podczas kwarantanny? Leica podsuwa darmowe lekcje Jak zrobić własny wywoływacz (caffenol) w domu? Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu Jak usunąć białe tło z obrazka? Poradnik dla początkujących Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Szybki i prosty sposób Jak drukować z telefonu? Kilka cennych wskazówek dla początkujących