Pojedynczy atom został sfotografowany przez naukowca z Oksfordu

Autorem tego wspaniałego obrazu jest David Nadlinger z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pojedynczy atom został tu uwięziony w polu elektrycznym, a odległość między elektrodami wynosiła zaledwie 2 milimetry.

© David Nadlinger

Zdjęcie zostało zatytułowane ”Single Atom in an Ion Trap” (”Pojedynczy atom w pułapce jonowej”). Jego autorem jest David Nadlinger, który pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wygrało ono konkurs fotografii naukowej, organizowany przez The Engineering and Physical Sciences Research Council w Wielkiej Brytanii.

Pomysł bycia zdolnym do zobaczenia atomu gołym okiem jest dla mnie cudownym mostem łączącym świat kwantowy z naszą makroskopową rzeczywistością. Obliczenia pokazały, że cyfry są po mojej stronie, więc pewnego cichego niedzielnego popołudnia poszedłem do laboratorium z aparatem i statywami. Zostałem nagrodzony tym zdjęciem małej, blado-niebieskiej kropki.

David Nadlinger

Pojedynczy atom strontu został uwięziony w polu elektrycznym między elektrodami, które były oddalone od siebie o zaledwie 2 milimetry. Widać go ponieważ zaczął świecić. Mogłoby się wydawać, że to gorący piksel na matrycy aparatu, ale nie! Nadlinger wykorzystał do tego aparat Canon EOS 5D Mark II z obiektywem Canon EF 50 mm f/1.8 oraz pierścieniami pośrednimi. Jakby tego było mało – postanowił dodać zdjęciu artyzmu przez zastosowanie kolorowych filtrów żelowych.

Naprawdę jesteśmy pod wrażeniem tego zdjęcia!

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Zobacz piękno dwudziestolecia międzywojennego w Polsce na zabytkowych zdjęciach Raul Guillermo pokazuje samotność na północnym wybrzeżu Francji w niezwykłej serii Serial "Z Archiwum X" był promowany w latach 90 piekielnie dziwną sesją zdjęciową Wymyślone postacie w codziennych sytuacjach. Kremer i Johnson ponownie zachwycają Zimowa Moskwa Kristiny Makeevej wygląda jak kraina z baśni Jak robić ciekawe psie portrety? Popraw swój warsztat w 2 minuty Photoshopowe wpadki, które nie powinny były ujrzeć światła dziennego PAP Arch Foto to skarbnica historycznych zdjęć! Letnia sesja zdjęciowa w zimie? Wystarczyło pójść do sklepu ogrodniczego Młode pokolenie fotografów pokazuje, jak wygląda dorastanie w Europie Wschodniej Gąsienice są przepiękne! Zobaczcie jak dokładnie wyglądają dzięki tym zdjęciom makro Potrzebował 2 lat i 13 000 klatek, by pokazać piękno Alp w cudownym hyperlapsie Stowarzyszenie Fotoreporterów wybrało Krystiana Maja na Fotoreportera Roku 2017 Polacy na podium w konkursie B&W Child Photography Photo Contest Jonathan Higbee jest mistrzem dostrzegania kontekstów wizualnych na ulicach Nowego Jorku Rebecca Millen to 23-letnia fontanna kreatywności! Jej twórczość jest wspaniała Wielu Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2017 Robisz selfie? Może twoje zdjęcia trafią do muzeum w Los Angeles Mike Chalmers zamyka duszę w klatkach filmów światłoczułych. Jego portrety są genialne! Aparat wielkoformatowy na kółkach, czyli genialny pomysł Brendana Barry’ego i jego portrety Mgła nie jest wymówką, ale tematem. Udowadnia to Andreas Levers Peter Lavery przez 50 lat dokumentował magiczne życie cyrkowców Chcesz robić lepsze portrety? Rzuć okiem na te profile na Instagramie Piękne światło, wolność i radość – to wszystko ujęła Katarzyna Okrzesik-Mikołajek

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz piękno dwudziestolecia międzywojennego w Polsce na zabytkowych zdjęciach Pojedynczy atom został sfotografowany przez naukowca z Oksfordu Naukowcy czekali na to wydarzenie latami. Astronom-amator przypadkiem zrobił zdjęcie supernowej Publiczność wybrała ulubione zdjęcie w konkursie Wildlife Photographer of the Year Andrea David doskonale wie, gdzie są miejscówki ze znanych filmów World Press Photo 2018 – znamy nazwiska nominowanych fotografów Gwilym Pugh: od nieśmiałego agenta ubezpieczeniowego do topowego modela Prawie 30 lat temu zrobił zdjęcie bezdomnemu. Spotkał go i emocje wzięły górę Adam Nurkiewicz jest w Pjongczangu i podesłał nam genialne zdjęcia! Nudne zdjęcia narzeczeńskie? Zapomnij! Tak powinno się robić sesje zakochanych Piegi to jego ulubiony akcent ludzkiej urody. Fotografuje je non stop! 16 Polaków na podium oraz ponad 30 wyróżnionych w International Photographer of the Year 2017