DPRSplit pomoże wyciągnąć większą rozpiętość tonalną z Canona EOS 5D Mark IV

Jeżeli chcecie poprawić dynamikę swojego Canona EOS 5D Mark IV to jest na to prosta metoda, wystarczy ściągnąć aplikację DPRSplit i rozdzielić dwa zaszyfrowane zdjęcia z surowego pliku, wykonanego w technologii Dual Pixel RAW.

© KB

RawDigger i FastRawViewer wypuściły wersję beta aplikacji o nazwie DPRSplit, zaprojektowanej do aparatu Canon EOS 5D Mark IV. Dzięki DPRSplit, fotografowie mogą wgrać plik RAW z Canona 5D IV, a następnie wyodrębnić z niego drugi obraz. Ta funkcjonalność działa tylko przy aktywowanej funkcji Dual Pixel RAW.

Piksele w sensorach Dual Pixel mają konstrukcję składającą się podwójnych fotodiod. Dzięki takiej konstrukcji matryca może odbierać sygnały A i B oraz wykrywać wszelkie różnice fazowe pomiędzy tymi dwoma sygnałami, umożliwiając tym samym ustawianie ostrości w ramach systemu Dual Pixel AF. Podczas fotografowania w trybie Dual Pixel RAW, pojedynczy plik RAW zapisuje dwa obrazy. Jeden składa się z połączonych danych zdjęcia A + B, natomiast drugi tylko z danych, zaczerpniętych z obrazu A.

Canon

Fotografowie korzystają z technologii Dual Pixel RAW już w aplikacji Canon Digital Photo Professional, która pozwala na mikroregulację ostrości, zmianę rozmycia tła, czy redukcję gostingu. Jednak oprogramowanie Canona nie pozwala na wyciągniecie obu zdjęć z pliku CR2, co natomiast umożliwia DPRSplit.

Dzięki tej aplikacji fotografowie będą mieli dostęp do tej drugiej klatki, którą zarejestrował aparat. Ponieważ aparat wykonuje dwie ekspozycje o różnicy 1 EV, mamy szansę na poprawienie dynamiki tonalnej i wyciągnięcie szczegółów z cieni.

Zdjęcia są zapisywane w formacie DNG, więc można je dalej obrabiać mając do dyspozycji dwa zdjęcia z bracketingiem. Ponieważ obrazy są rejestrowane w tym samym momencie, są identyczne, no może poza minimalną paralaksą.

Aplikację DPRSplit beta 0.8 można ściągnąć za darmo na Windowsa oraz komputery Mac. Jak to z wersją beta mogą występować jakieś błędy, ale jestem bardzo ciekawy czy rzeczywiście dodatkowy plik będzie dawał więcej szczegółów i pozwoli na poszerzenie dynamiki.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ludzie nie lubią patrzeć na zdjęcia swoich twarzy. Wyjaśniamy zjawisko Czy stary obiektyw z projektora może dać dobry obraz? Mathieu Stern pokazuje, że tak! Dziwne wodne stworzenia, o których istnieniu nie wiedziałeś Polak potrafi: matówka + taśma klejąca = kwadratowy format w lustrzance Jak rozpoznać twarze stworzone przez sztuczną inteligencję? Pierwsze w Polsce VOD o fotografii Zasłonka ze slajdów Kodachrome - przepiękna! Irański serwis streamingowy nie odrobił lekcji z Photoshopa. Ani z równouprawnienia Film, który pokazuje lot orła w dół z najwyższego budynku świata Która zebra na zdjęciu jest z przodu: lewa czy prawa? Rozwiążesz zagadkę? Internauci pokazują swoje działania, by pomóc podczas pandemii koronawirusa Śmiercionośne pożary w Kalifornii na zdjęciach NASA

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf amator zrobił zdjęcie niezwykle rzadkiej czarnej pantery Wilhelm Brasse, polski fotograf Auschwitz, który zafascynował Hollywood Naukowcy ujęli na filmie pojedynczą wiązkę światła odbijającą się od luster Turysta uszkodził 200-letnią włoską rzeźbę. Usiadł na niej, aby zapozować do zdjęcia Przepiękna mgławica wygląda jak motyl. Znajduje się ponad 3000 lat świetlnych od Ziemi Kodak będzie walczył z koronawirusem. Akcje firmy poszły w górę ponad 2000%! Najdziwniejsze zdjęcia Marsa. Ludzie uwierzyli, że to ślady cywilizacji [galeria] #MedBikini: Lekarki pokazują się w bikini. To protest przeciwko seksizmowi Zobacz trasę kolejki Lech w Śląskim Wesołym Miasteczku. Może zakręcić się w głowie VSS Unity: Zobacz jak wewnątrz wygląda statek kosmiczny Virgin Galactic Pułapka fotograficzna na dzikie zwierzęta ujęła bardzo nietypowego gościa Ciekawska ośmiornica chciała zostać fotografem. Próbowała zabrać GoPro