DPRSplit pomoże wyciągnąć większą rozpiętość tonalną z Canona EOS 5D Mark IV

Jeżeli chcecie poprawić dynamikę swojego Canona EOS 5D Mark IV to jest na to prosta metoda, wystarczy ściągnąć aplikację DPRSplit i rozdzielić dwa zaszyfrowane zdjęcia z surowego pliku, wykonanego w technologii Dual Pixel RAW.

© KB

RawDigger i FastRawViewer wypuściły wersję beta aplikacji o nazwie DPRSplit, zaprojektowanej do aparatu Canon EOS 5D Mark IV. Dzięki DPRSplit, fotografowie mogą wgrać plik RAW z Canona 5D IV, a następnie wyodrębnić z niego drugi obraz. Ta funkcjonalność działa tylko przy aktywowanej funkcji Dual Pixel RAW.

Piksele w sensorach Dual Pixel mają konstrukcję składającą się podwójnych fotodiod. Dzięki takiej konstrukcji matryca może odbierać sygnały A i B oraz wykrywać wszelkie różnice fazowe pomiędzy tymi dwoma sygnałami, umożliwiając tym samym ustawianie ostrości w ramach systemu Dual Pixel AF. Podczas fotografowania w trybie Dual Pixel RAW, pojedynczy plik RAW zapisuje dwa obrazy. Jeden składa się z połączonych danych zdjęcia A + B, natomiast drugi tylko z danych, zaczerpniętych z obrazu A.

Canon

Fotografowie korzystają z technologii Dual Pixel RAW już w aplikacji Canon Digital Photo Professional, która pozwala na mikroregulację ostrości, zmianę rozmycia tła, czy redukcję gostingu. Jednak oprogramowanie Canona nie pozwala na wyciągniecie obu zdjęć z pliku CR2, co natomiast umożliwia DPRSplit.

Dzięki tej aplikacji fotografowie będą mieli dostęp do tej drugiej klatki, którą zarejestrował aparat. Ponieważ aparat wykonuje dwie ekspozycje o różnicy 1 EV, mamy szansę na poprawienie dynamiki tonalnej i wyciągnięcie szczegółów z cieni.

Zdjęcia są zapisywane w formacie DNG, więc można je dalej obrabiać mając do dyspozycji dwa zdjęcia z bracketingiem. Ponieważ obrazy są rejestrowane w tym samym momencie, są identyczne, no może poza minimalną paralaksą.

Aplikację DPRSplit beta 0.8 można ściągnąć za darmo na Windowsa oraz komputery Mac. Jak to z wersją beta mogą występować jakieś błędy, ale jestem bardzo ciekawy czy rzeczywiście dodatkowy plik będzie dawał więcej szczegółów i pozwoli na poszerzenie dynamiki.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

W 1995 roku cyfrówki były absolutną nowością. Ten aparat przeszedł do historii Oto jak rosyjska ciężarówka zyskała nowe życie dzięki fotografii Zrób to sam: obiektyw macro tilt-shift z samochodowej lampy Logger GPS w fotografii... ślubnej! Eksperci próbują swoich sił w programie Photoshop 1.0 Polaroid Lab ma ambicje być przenośną ciemnią fotograficzną Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona pokonało prawie 6 miliardów km Fotograf przygotował się do wykonania zdjęcia Superksiężyca aż 4 lata. Teraz fotografią zainteresowała się NASA PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? Modelka z okładki płyty "Vampire Weekend" pozywa fotografa, wytwórnię i zespół Steven Soderbergh, filmowiec i laureat Oscara, nagrał film iPhone'em. Zwiastun zachwyca!

Popularne w tym tygodniu:

Mężczyzna oswoił wiewiórkę i fotografuje ich wspólne przygody Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Zapozowała do zdjęcia z rodziną Fujifilm otwiera "Dom Fotografii" - plac zabaw dla fotografów Zdjęcia niecodziennych bliźniaków. Jeden jest albinosem Instagram kontra rzeczywistość. Znana blogerka pokazała prawdę Reżyser Johna Wicka i Deadpool 2 nagrał reklamę iPhonem 11 Pro Gra Doom działa na starym Kodaku DC260. Tego jeszcze nie było! Ostatni latarnik w Londynie. Gdy przejdzie na emeryturę, zniknie zawód Fotograf na porodówce: piękna pamiątka czy dziwna moda? 4-letka z zespołem Downa na wybiegu dla modelek skradła serca publiki Jak wyglądają ideały piękna na świecie? Graficy przerobili portrety Lil Bub nie żyje. Była ukochanym kotem internetu