Google i Getty Images walczą z piractwem. Zawiązuje się nowa współpraca

Google i Getty Images łączą siły i zapowiadają współpracę w celu lepszej ochrony praw autorskich do zdjęć. Zapowiadają się zmiany w przeglądarce obrazów Google.

Getty Images poinformowało o nawiązaniu współpracy z Google, która rozwiązuje pozew z 2016 roku, złożony przez agencję fotograficzną przeciwko internetowemu gigantowi. Pozew oskarżał Google o promowanie piractwa przez linkowanie w wyszukiwarce zdjęć chronionych prawami autorskimi - w wysokiej rozdzielczości i bez znaków wodnych. Umożliwiało to ich zapisywanie i wykorzystywanie bez uiszczenia stosownej opłaty.

W centrum uwagi znalazła się wyszukiwarka grafiki Google i jej bezpośrednie powiązanie z obrazami w wysokiej rozdzielczości znalezionymi w artykułach i innych miejscach. Obrazy wysokiej rozdzielczości można było łatwo znaleźć w serwisie Google Images, więc użytkownicy mieli niewielką motywację do szukania właściwego źródła obrazu. Skutkiem tego były liczne naruszenia prawa autorskiego.

Getty i Google wspólnie ogłosili nową, wieloletnią umowę, dzięki której ten proceder ma ustać. Agencja będzie licencjonować dla Google swoje treści oraz ściśle współpracować w celu poprawy ochrony praw autorskich, jednocześnie rozwijając odpowiedni do tego ekosystem.

Więcej dowiadujemy się z serwisu The Verge, który informuje, że Google zacznie usuwać bezpośrednie linki do obrazów i będzie wyraźniej wyświetlało informacje o naruszeniu praw autorskich, co jest dobrą wiadomość dla wszystkich fotografów i agencji fotograficznych. Oczywiście zakładając, że ta praktyka będzie wykraczać poza obrazy licencjonowane przez Getty.

Getty Images formalnie wycofało skargę prawną przeciwko Google.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Photoshop otrzyma narzędzie do podmieniania nieba na bazie SI Koniec epoki: ostatnia rolka filmu Kodachrome wywołana USA może zakazać lotów cywilnymi dronami z obaw przed Chinami Social Media for Photographers: darmowy ebook Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii Arnold Odermatt - fotograf z drogówki SecureZIP, pomysł na zabezpieczenie zdjęć (i wszystkiego innego) GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku Brytyjska policja będzie mogła przejmować i zatrzymywać drony Warsztaty artystycznej fotografii przyrodniczej makro z Arkadiuszem Makowskim Tragedia w Indiach. Rodzina zginęła robiąc selfie Matryca o czułości ISO 200 000? Proszę bardzo!

Popularne w tym tygodniu:

Nie wkurzaj kobiet. Artysta przypomina, do czego są zdolne Zdjęcie dnia. Kobiety w Polsce nie przestają walczyć o swoje prawa #strajkkobiet Fotoreporterzy zaatakowani gazem pieprzowym w trakcie protestów Zdjęcie dnia. Protesty kobiet nasilają się – nie brakuje wymownych haseł Strajk kobiet w całej Polsce. Zdjęcia z protestów obiegły sieć Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru Zdjęcie dnia. W całej Polsce trwają protesty kobiet i przedsiębiorców NASA pokazała nowe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a. To "kosmiczny wodospad" Zdjęcie dnia. Premierka Jacinda Ardern cieszy się ze zwycięstwa w wyborach