© Ronaldo Schemidt

World Press Photo 2018 – znamy nazwiska nominowanych fotografów

World Press Photo to najważniejszy konkurs fotografii prasowej i reportażowej na świecie. Co roku gromadzi najlepszych twórców z różnych krajów. Poznaliśmy nazwiska i prace fotografów, którzy będą konkurować w walce o nagrodę główną. Ostrzegamy, że niektóre zdjęcia są drastyczne.

Do konkursu World Press Photo 2018 zgłosiło się łącznie 4548 fotografów z 125 krajów, zgłaszając ponad 73 tysiące zdjęć. Na czele jury stoi Magdalena Herrera, a prace są prezentowane anonimowo. Pierwszy raz w historii World Press Photo mamy okazję poznać pięciu fotografów, którzy będą ubiegali się Grand Prix. Zwycięzca zostanie ogłoszony 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Amsterdamie.

Jury wybrało również 42 fotografów w 8 kategoriach. Pochodzą oni z 22 krajów, a 15 z nich miało okazję wcześniej zdobyć nagrodę World Press Photo. Łącznie zostało wybrane 312 nominacji. My jednak skoncentrujemy się na tym, co najważniejsze, czyli na World Press Photo of the Year, o tytuł który ubiega się sześć materiałów

Nominowani zostali:

Patrick Brown

Adam Ferguson

Aisha, 14 lat. Miała wziąć udział w misji samobójczej, ale udało się jej uciec zamiast wysadzić się w powietrze.

Toby Melville

Zdjęcie powstało po tym jak Khalid Masood wjechał w ludzi na Westminster Bridge. Przechodzień pociesza kobietę, ucierpiałą w wypadku. Zabił 5 osób, wiele innych zostało rannych.

Ivor Prickett (podwójnie)

Cywile z zachodniego Mosulu czekają, by uzyskać pomoc.
Chłopiec został wyniesiony z obszaru konktrolowanego przez ISIS w Mosulu. Mężczyzna jest prawdopodobnie żołnierzem.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Ronaldo Schemidt

José Víctor Salazar Balza został podpalony podczas starć z policją w trakcie protestu przeciwko Nicolasowi Maduro w Caracas w Wenezueli.

Nagrodą w konkursie jest 10 000 euro w gotówce. Zwycięzca otrzyma również sprzęt marki Canon. Wszyscy nominowani mają również zagwarantowaną podróż i pobyt w Amsterdamie podczas gali oraz wydarzeń towarzyszących World Press Photo. Otrzymają również dyplom i nagrodę Golden Eye podczas wręczenia nagród.

Zdjęcia zwycięskich fotografów zostaną włączone w wystawę, która odwiedzi 100 miejsc w 45 krajach. Trafią one również do pamiątkowego dorocznego albumu. Pierwsza wystawa odbędzie się w De Nieuwe Kerk w Amsterdamie już 14 kwietnia 2018 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Leniwe, długie ekspozycje na zdjęciach krajobrazowych Mike'a Prince'a Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Projekt "Acta est" ukazuje oblicze dorastania w rosyjskich ośrodkach resocjalizacyjnych Od dziewczynki do dojrzałej kobiety - portret Azjatek [galeria 960px] Trudny "Powrót" na właściwy tor życia na zdjęciach Adriana Wykroty Przysłona f/240 i 6-godzinna ekspozycja, czyli jak Weston fotografował paprykę Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Białoruski fotograf codziennie budzi się w blasku pięknego słońca odbijającego się od śniegu Salvatore Matarazzo - bezpośrednia fotografia uliczna prosto z Włoch Duchy przeszłości postsowieckiego Petersburga Niezwykłe światła na niebie w Norwegii. To nie była zorza polarna „Moment jest tylko jeden”, a zdjęć na wernisażu wiele [galeria]

Popularne w tym tygodniu:

Wyczucie chwili i dobry humor. Na tym polega fotografia uliczna Anthimosa Ntagasa Znamy nazwiska nominowanych do World Press Photo 2020. Jest wśród nich Tomek Kaczor Filmowiec ukazał ruch gwiazd w zapierającym dech w piersi filmie poklatkowym Znalazł szklane negatywy z kotami sprzed 120 lat i zrobił piękne cyjanotypy Kuba Konwent podbija Jordanię. Były spadochrony, zdjęcia i… pociski! Najlepsze zdjęcia krajobrazowe w konkursie Landscape Photo of the Year 2019 International Landscape Photographer of the Year 2019 – wyniki konkursu Underwater Photogrpher of the Year 2020 – najlepsze zdjęcia podwodne Jak robić dobre zdjęcia na Instagrama? Chris Hernandez zna się na tym doskonale WPO ściągnęło materiał o protestujacych z Hongkongu ze strony SWPA 2020 Genialne iluzje optyczne stworzone bez użycia Photoshopa Świetna gra świateł przeniesie cię w świat hollywoodzkich filmów