Szczęście fotografa: Radziecka Zorki za 15 dolarów okazała się 50 razy droższą Leiką!

Zorki to tania, radziecka kopia Leiki, jednak, żeby Leika udawała Zorki... Tego jeszcze nie było! Rosyjski kolekcjoner aparatów "rozczarował się", gdy dowiedział się prawdy.

Aprat Zorki, a u nas znany jako Zorka, to aparat dalmierzowy, który był produkowany w Związku Radzieckim w latach 1948–78 i był tanim klonem Leiki. Często Zorki udawały oryginalne Leiki, jednak jeden rosyjski kolekcjoner aparatów spotkał się z czymś odwrotnym — jego Zorki za 15 dolarów okazał się prawdziwą Leiką wartą 800 dolarów.

Vitalijs Kezens to kolekcjoner aparatów, który opowiedział swoją historię serwisowi USSRPhoto. Za około 15 dolarów Vitalijs kupił używany aparat Zorki-C. Po bardziej drobiazgowych oględzinach znalazł niemieckie oznaczenia w stylu “Zu”, “Auf” czy “Mtr”.

Po rozłożeniu górnej płytki okazało się, że jest to oryginalna Leica z obiektywem Elmar, który został zamaskowany blaszką z radzieckiego Industara. Krótko mówiąc jakiś sprytny Rosjanin z zewnątrz miał Zorki, a w środku Leikę, która oszukała nawet sprzedającego.

W sumie to typowy zabieg, gdy nie chcemy, żeby drogi sprzęt rzucał się w oczy, co w tamtych czasach mogło mieć jeszcze większe znaczenie niż obecnie. Właściciel unikał tym samym pytań, skąd ma bardzo drogi, niemiecki aparat.

Vitalijs zdjął zbędne elementy, dorobił wizjer i okleił swoją nową Leikę brązową skórą. Teraz aparat wzbudza zazdrość, a zaczynał jako "Zorki za 15 dolarów".

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

W 1995 roku cyfrówki były absolutną nowością. Ten aparat przeszedł do historii Zdjęcia Marilyn Monroe w pościeli: Aparat jest warty ponad 1 mln złotych Hełm, który spowalnia czas Zdjęcia wiewiórki z kwiatem stały się hitem internetu. Są przeurocze! Jak fotografować z odległości 3 kilometrów - zrób to sam [wideo] Wtyczka, która zablokuje na Facebooku wszystkie zdjęcia dzieci Tajemniczy "latający spodek". NASA zdradza historię interesującego zdjęcia 70 000 darmowych stocków od Adobe i 500 000 dolarów dla artystów Eksperci próbują swoich sił w programie Photoshop 1.0 Canona 1DX Mark II - jeden z najlepszych, także pod wodą Agencja NASA ustanowiła nowy rekord fotografii dalekodystansowej Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro

Popularne w tym tygodniu:

Sęp w Warszawie? Zdjęcie nie kłamie Operator był szybszy niż zawodowi biegacze. Przebił wszystkich w wyścigu na 100 metrów Ekstremalnie zużyte przedmioty na zdjęciach. Czas nie był dla nich łaskawy Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską Nagroda Pulitzera. Wyróżnienie dla 18-latki, która wyciągnęła telefon z kieszeni Ujął UFO na filmie. Wierzysz, że to obca cywilizacja? Jedno zdjęcie wystarczy, by Facebook podrobił twój podpis. Uważaj, co wrzucasz Jak szybko porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Widać to na zdjęciu Canon: Kamery ze sztuczną inteligencją wpuszczą tylko uśmiechniętych pracowników Fotograf odnalazł prawdziwy skarb. O tych zdjęciach ktoś zapomniał Nie mogli uwierzyć. Ludzie trzymali ich zdjęcia i skandowali hasła na ich cześć