Naukowcy czekali na to wydarzenie latami. Astronom-amator przypadkiem zrobił zdjęcie supernowej

Wyobraźcie sobie, że wychodzicie w piękną noc, by sprawdzić swój nowy sprzęt. Nagle okazuje się, że zrobiliście historyczne zdjęcie, na którym widać coś, czego jeszcze nikt wcześniej nie ujął. Victor Buso przejdzie do historii fotografii i astronomii.

© Victor Buso

Był w odpowiednim miejscu i czasie. Los mu sprzyjał

Argentyński amator nocnego nieba – 58-letni Victor Buso – ustawia swój nowy aparat, podpięty do teleskopu. Ustawia urządzenia w kierunku galaktyki spiralnej NGC 615 w gwiazdozbiorze Wieloryba, oddalonej o 65 milionów lat świetlnych od nas. Wciska przycisk. Wykonuje 100 zaszumionych zdjęć w przeciągu 1,5 godziny. Każde zdjęcie było naświetlane przed 20 sekund. Jedno jest pewne — ten dzień, 20 września 2016 roku, przejdzie do historii.

Victor Buso ze swoim teleskopem

Ostatnie 30 minut fotografowania to historyczna chwila. Na zdjęciach Victora pojawia się eksplozja supernowej. Nikt nigdy wcześniej nie ujął pierwszych chwil istnienia tego zjawiska. Poniżej w czerwonym kółku możecie zobaczyć to, co zarejestrował Buso.

Właściwie uważamy, że jest to pierwszy raz, gdy obserwator zarejestrował pojawienie się supernowej na aparacie. Niektóre supernowe zostały odkryte godziny po eksplozji, a Victor Buso ujął dokładnie te minuty, w których to zjawisko się narodziło.

Melina Besten dla Newsweeka

Czym jest supernowa i jak do niej dochodzi?

Supernowa jest niesamowitym zjawiskiem. Jest to świadectwo śmierci gwiazdy, ogromny wybuch. Ta kosmiczna eksplozja powoduje powstanie na niebie bardzo jasnego punktu, który po kilku tygodniach staje się niewidoczny. Istnieją dwie drogi, które powodują wybuch – w jądrze dużej gwiazdy przestają zachodzić reakcje termojądrowe albo zachodzi proces pochłaniający promieniowanie.

Gdy zabraknie składników do przeprowadzania dalszej syntezy jądrowej. W takim przypadku gwiazda staje się coraz częstsza. Wydaje się jakby się rozrastała – wtedy staje się czerwonym nadolbrzymem. Kurczenie się jądra doprowadza do punktu krytycznego, w którym zachodzi seria gwałtownych reakcji. Fuzja nie może być podtrzymywana w momencie, gdy w jądrze znajduje się głównie żelazo. Rdzeń osiąga wtedy temperaturę miliarda stopni Celsjusza, atomy natomiast są tak mocno ściśnięte, że jądro ulega rozbiciu. Wybuch jest niesamowicie potężny i zmiata wszystko, co jest w obrębie działania fali uderzeniowej.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Obserwatorium Victora Buso

W tym drugim przypadku zmniejszenie ciśnienia promieniowana powoduje zapadanie się gwiazdy pod własnym ciężarem. Supernowy występują czasem w podwójnych układach gwiazd. Małe gwiazdy zamieniają się w białe karły. Gwiazda, która jest skurczona do wielkości Ziemi ma dużą gęstość i ogromną grawitację. Wtedy zaczyna ona wyciągać materią od drugiej w tym samym układzie, jeśli znajduje się w wystarczająco małej odległości. Jeśli masa tej pierwszej wzrośnie do poziomu granicy Chandrasekhara, ciśnienie w jej środku doprowadza do niekontrolowanego wybuchu supernowej.

Z ogromną siłą w przestrzeń wyrzucana jest większość materii gwiazdy lub nawet całą. Powstaje wskutek tego mgławica, która jest dość nietrwała – ulega kompletnemu zniszczeniu po kilkudziesięciu tysiącach lat. Szacuje się, że w obrębie Drogi Mlecznej na przestrzeni kilku miliardów lat było wiele milionów wybuchów supernowych, ale poznane zostało zaledwie 265.

Źródło: Nature

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 Powstanie Warszawskie: 63 dni życia i walki, czyli historia fotografów Powstanie warszawskie i jego ludzie - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego "Tank Man" - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków 100 portretów w różnych wannach i stylizacjach uwalniają dziecięce ”ja” artystki W pogoni za szpakami: fotograf śledzi ptaki, by ująć ich piękne formacje ”Kochanie, zmniejszyłem ludzi!” – Renan Viana tworzy fantastyczne historie z miniaturami Łyżwiarze w Pjongczangu stroją niezłe miny! Te zdjęcia zostały wykonane w odpowiedniej chwili 16 Polaków na podium oraz ponad 30 wyróżnionych w International Photographer of the Year 2017 Adam Nurkiewicz jest w Pjongczangu i podesłał nam genialne zdjęcia! Andrea David doskonale wie, gdzie są miejscówki ze znanych filmów Brendan Barry buduje aparaty ze wszystkiego i wszędzie! Robią całkiem niezłe zdjęcia Nudne zdjęcia narzeczeńskie? Zapomnij! Tak powinno się robić sesje zakochanych

Popularne w tym tygodniu:

Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 "Atlas Piękna”. Projekt pokazujący piękno kobiet z całego świata Przeurocze przygody chłopca i jego psa uchwycone na zdjęciach Instagram vs. rzeczywistość. Takie zdjęcia możesz zrobić wszędzie Uliczne rozmowy: Paweł Jędrusik Dodatkowy zarobek dla fotografa (sprawdzony sposób) Uliczne rozmowy: Damian Milczarek