Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt

Gary Farley podczas włamania do domu stracił swój sprzęt. Odzyskał go dzięki Lenstag, czyli platformie, na której wcześniej musimy zarejestrować zakupione urządzenia.

Zakupiony legalnie sprzęt zgłaszamy za darmo na stronie Lenstag. Odtąd dane o numerze seryjnym i zdjęcie każdego z akcesoriów przechowywane jest w zasobach aplikacji. Jeśli sprzęt zostanie skradziony lub zaginie, wysyła się zgłoszenie. Dzięki temu potencjalny nabywca trefnego towaru może sprawdzić, czy nie został zgłoszony jako zaginiony. Lenstag stanowi również swego rodzaju dowód na to, że jesteśmy właścicielami urządzeń, co ułatwi ich odzyskanie, jeśli odnajdzie je policja.

W przypadku Farleya było trochę inaczej. Kiedy stracił swojego Nikona D300s, dwa obiektywy (50 mm i 18–55 mm), lampę błyskową i grip, zgłosił to na Lenstag. Na odzew musiał czekać rok. Otóż na innej stronie, 500px.com, ktoś zarejestrował taki sam zestaw, jak zestaw okradzionego fotografa. Dzięki temu otrzymał on alert z Lenstag, który automatycznie wykrywa tego typu informacje. W tej sytuacji pozostało tylko poinformować o tym policję. Fotograf z 500px.com przekonywał, że kuzyn dokonał włamania do domu Gary'ego i jest aktualnie poszukiwany.

Pamiętajmy też, że tylko dzięki wzajemnej współpracy fotografów możliwe jest ograniczenie przypadków kradzieży. Po pierwsze, jak najwięcej aparatów czy obiektywów musi być zarejestrowanych. Po drugie, potencjalni kupujący muszą sprzęt sprawdzać oraz, co oczywiste, nie kupować budzącego podejrzenie aparatu i zgłaszać to na policję.

Lenstag zbiera także informacje o zgłoszonych kradzieżach i publikuje raporty o tym, jaki sprzęt ginie najczęściej oraz w jakich okolicznościach. Już niedługo możemy spodziewać się najnowszego sprawozdania za rok 2014, a póki co polecamy zapoznać się ubiegłorocznymi danymi.

"Najpierw treść, potem forma. Najpierw człowiek, potem aparaty". Będę starał się, by moje teksty były odpowiedzią na pytania, które do tej pory bałem się zadać…

WIĘCEJ: www.piotrkala.pl | Facebook

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka Poland National Award - specjalny konkurs dla fotografów z Polski Czy Pixsy zwalczy kradzież zdjęć? Nowości Adobe: aplikacje mobilne oraz większa integracja pomiędzy programami Kłopoty wrocławskiej Marilyn Monroe [Odpowiedź Hali Stulecia] Marcin Falana nowym redaktorem Fotoblogia.pl Fotograficzny OFF "bez granic” – startuje 4. Opolski Festiwal Fotografii Fotoreportaż, czyli warsztaty opowiadania obrazem według Filipa Ćwika Rusza BEiKS RoadShow 2014 – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i wideo „Moje miasto” Tomka Sikory – bezpłatne spotkania z fotografią Panasonic Lumix LX100 - kompakt z matrycą 4/3 i jasnym obiektywem Firmware 2.0 do Olympus OM-D E-M1 i nowa srebrna obudowa Oto zwycięzcy Visa pour l'Image 2014

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji