”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością

Fotografka Dominika Cuda ma zdecydowanie dość lansu w mediach społecznościowych i tego, że wszyscy dookoła udają. Bo przez to zapomina się, czym jest normalność. Jej najnowszy projekt i zarazem kampania społeczna Fake Off zdecydowanie skłania do refleksji. Autorka udzieliła komentarza specjalnie dla nas.

© Dominika Cuda / Facebook

KTO JEST BEZ GRZECHU, NIECH PIERWSZY RZUCI KAMIEŃ. Pospolity wyścig szczurów zaserwowaliśmy sobie sami. Tak, Halino i Januszu. Do Ciebie ta mowa. Od wieków zmagamy się z poczuciem własnej wartości, dbaniem o siebie — wizualnie, w głównej mierze

Dominika Cuda

Tak zaczyna opowieść o swoim najnowszym projekcie fotografka Dominika Cuda. Jej kampania Fake Off to będzie naprawdę coś!


Dopiero co zobaczyliśmy pierwsze zdjęcie z projektu, na którym pojawia się trenerka personalna Kasia Bigos. Kobieta pokazuje swoją siłę i to, czym jest normalność. W poście na swoim blogu pisze o tym, że ciało kobiety po porodzie się zmienia i taka jest kolej rzeczy.

Kampania FAKE OFF, która ma wam pokazać kawałek prawdziwego życia. Czemu nie ukryłam ciała pod luźnym ciuchem, czekając aż wrócę do dawnej formy? Bo bym was zwyczajnie oszukała i dołożyła cegiełkę do rozpędzonej i tak już machiny wyidealizowanego przez media świata bycia zawsze „perfect”. Nie chcę być idealna, chcę być sobą, dobrą, normalną mamą – z za dużym, workowatym brzuchem, który wynosił przez 9 miesięcy ukochane dziecko. Z ciałem, które w mękach wydało jej małe, niedotlenione ciałko na świat. Są na świecie ważniejsze sprawy niż idealna figura, zwłaszcza kiedy decydujemy się na dziecko, a wraz z nim na ogromne zmiany w głowie, ciele i sercu. Mój przekaz w tej kampanii jest prosty i jasny – mamuśki dajmy sobie czas!

Kasia Bigos

W pogoni za sztuczną doskonałością i ogólnym lansem na fejsie lub Instagramie zapomnieliśmy, że jesteśmy ludźmi. Niby nic, co ludzkie nie jest nam obce, ale czy naprawdę tak jest? Poprosiłem autorkę projektu o kilka słów na ten temat.

Charytatywny kalendarz ze sportowcami podbija serca na całym świecie. Dominika Cuda spisała się na medal

Dominika Cuda już po raz trzeci podjęła się wykonania kalendarza sportowego. Połączyła w nim swoje dwie pasje – fotografowanie oraz sport. Celem…

Marcin Watemborski: Zdjęcie z Kasią Bigos, trenerką personalną kilka tygodni po porodzie, to odważny początek. Dlaczego to zdjęcie? Jaka jest Kasia w Twoich oczach?

Dominika Cuda: Zdjęć Bohaterek akcji jest oczywiście więcej i każda z historii jest wyjątkowo ważna, aczkolwiek zdawałam sobie sprawę z faktu, że zdjęcia, które opublikuję pod szyldem Fake Off wywołają dyskusję.

Nie znam drugiej tak silnej kobiety jak Kasia Bigos. Wiedziałam, że to najodpowiedniejsza osoba do przecięcia szarfy milczenia. Spisała się na medal. Złoty — jak na pracowitego sportowca przystało.

Co tak cię wkurzyło, że postanowiłaś zrobić kampanię body-positive?

Od czterech lat realizuję projekt kalendarza sportowego. Projekt, który wycisnął ze mnie energię bez reszty.

Pewnego dnia usiadłam w swoim wyeksploatowanym krześle bez jakiegokolwiek poczucia misji, odpaliłam Instagram i podczas bezmyślnego scrollowania tablicy olśniło mnie, że nie dostarczam sobie żadnych treściwych informacji.

Świat przedstawiony w telefonie ogranicza się do kolejnego zdjęcia do lustra, kolejnego jędrnego tyłka z naciągniętymi majtami po same pachy. I w sumie tyle. Od tamtego czasu z uporem maniaka śledzę InstaStory NASA. (śmiech)

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

Wiesz, mam wokół tylu zdolnych ludzi, ogrom kreatywnych i niewierzących w siebie osób. Większością z nich są kobiety, które stale powtarzają, że są niewystarczające. Pytam "dla kogo?" i zapada niezręczna cisza. Otóż — cenzuralnie powiem — motyla noga! Czas coś tu naprostować. I tak o. Kampania FAKE OFF zadziała się.

Czy uważasz, że standardy urody i styl życia promowane w mediach prowadzą do pewnego rodzaju "samozagłady" społeczeństwa?

Nie, ale do depresji owszem. Brak mi rozwagi i dystansu w social mediach. Sami wpływamy na to, co publikujemy, a jednak wyścig szczurów popycha nas do serwowania kłamstw. Promowane priorytety są szalone, płytkie, materialne i niezrozumiałe.

Kiedy możemy liczyć na więcej zdjęć z projektu? Czego możemy się spodziewać?

Bądźcie czujni. Ten tydzień będzie obfity.

Całą kampanię możecie śledzić na Facebooku Dominiki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

5 sekund, które trwa ponad 3 minuty Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą? Sophie Gamand i jej uroczne portrety psów z kwiatowymi wianuszkami, które ułatwiają adopcję Fotografie XXI wieku - niesamowite rendery 3D Krzysztof Krawczyk, którego muzyką jest fotografia ślubna Rzucił wszystko i wyjechał robić zdjęcia. Inspirująca historia Travisa Burke Zawód: Fotosista. Wiesław Zdort i Renata Pajchel opowiadają o pracy na planie filmowym Antti Karppinen znalazł fantastyczne postaci w prawdziwym świecie Niewiarygodne rysunki, które wyglądają bardziej realistycznie niż zdjęcia 12 fotografów zawalczy o 25 tys. euro w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2018 Www sieci: Parafotomania

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf odtworzył w 3D i ożywił słynne zdjęcie z prof. Zbigniewem Religą Koloryzowane historyczne zdjęcia z Holokaustu nadają mu nowego wymiaru Dziewczynka z zespołem Downa została gwiazdą marek odzieżowych. Pozuje już od 2 lat Oto pierwsze w historii zdjęcie wykonane aparatem Leica. Ma już 107 lat! Pies utknął na balkonie. Próbował uciec od agresywnego właściciela Fotograf ujął piękną scenkę. Ptak wylądował na głowie zdziwionego jelenia Tragedia w Jonestown. Członkowie sekty popełnili zbiorowe samobójstwo Przyroda potrafi być zaskakująca. Wąż pożerał ptaka, a na nim siedziała jaszczurka Dziwne błyskawice nad Ziemią. Astronauta ujął je z ISS Marzyły o nim tysiące. Artysta ożywił zdjęcie z prezentacji Malucha Zerwała z narzeczonym, ale i tak zrobiła sobie piękną "sesję ślubną" To nie walka, a zabawa! Niesamowite zdjęcia pluskających się niedźwiedzi polarnych