NAS czy DAS? Wybieramy dysk do naszych potrzeb [wideoporadnik]

Kiedy dysk w naszym komputerze pęka w szwach, musimy zdecydować się na zewnętrzne rozwiązanie. Co będzie lepszym wyborem - dysk sieciowy, czy podłączany przez USB? Jakie są różnice między nimi? W tym wideoporadniku zajmę się właśnie tym tematem.

Obecnie w komputerach, najczęściej montowane są szybkie dyski SSD. To świetne rozwiązanie — komputer działa zdecydowanie szybciej, a dane ładują się mgnienia oku. Jednak dyski SSD mają dwie zasadnicze wady - wysoką cenę i niewielką pojemność. Oczywiście możemy szukać wyjątków, ale gigabajt przestrzeni dyskowej na SSD będzie znacznie droższy niż na dysku talerzowym. Między innymi dlatego, chyba wszyscy fotografowie sięgają po zewnętrzne dyski.

Archiwizacja komputera przy pomocy Time Machine i WD Backup — jak to zrobić? [wideoporadnik]

Archiwizowanie komputera na bieżąco naprawdę potrafi uratować skórę. Jak jednak się do tego zabrać i wykorzystać proste narzędzia? Wszystkiego…

Tu zawsze zalecam urządzenia minimum 2-dyskowe, bo możemy ustawić na nich RAID1, który podniesie bezpieczeństwo naszych danych w razie awarii jednego z dysków. Ale dzisiaj nie o tym. W poradniku wyjaśniam czym różni się rozwiązanie NAS (Network Attached Storage) od DAS (Direct Attached Storage) i kiedy powinniśmy rozważyć zakup jednego i drugiego urządzenia. A Wy, na czym robicie kopie zapasowe i gdzie trzymacie swoje dane? Dajcie znać!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Głębia ostrości - jak ją rozgryźć? [poradnik] Foto Kawka, czyli Zieniu na żywo: własny styl, oczekiwania odbiorców Ring Flash - jak działa i co mamy do wyboru? [poradnik] Jak stworzyć zdjęcia w 3D zwykłym aparatem? 7 rzeczy, których nie powinieneś robić ze swoją lustrzanką [poradnik] Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach Serwer NAS jako domowe centrum danych, rozrywki i multimediów Nikon D3200 z drugą najlepszą matrycą APS-C wg DxOMark Jak fotografować na koncertach, aby nie fałszować? [poradnik] Fotograf w podróży, czyli poradniki podróżnika na Fotoblogii Haiti: Z obiektywem w piekle cz. II Czas przerwać dyktaturę "puszki" - "słoik" kontratakuje

Popularne w tym tygodniu:

Jak zrobić dobre zdjęcie, czyli jak zmieniać parametry Jak robić ujęcia dronem w hollywoodzkim stylu?