Zobacz jak wygląda Nowy Jork bez świateł w zadziwiającym filmie poklatkowym

Zobacz jak wygląda Nowy Jork bez świateł w zadziwiającym filmie poklatkowym

Zobacz jak wygląda Nowy Jork bez świateł w zadziwiającym filmie poklatkowym
Źródło zdjęć: © © Harun Mehmedinovic / [Vimeo](https://vimeo.com/harun)
Monika Homan
06.04.2018 09:12, aktualizacja: 06.04.2018 11:15

Też ubolewacie nad tym, że w wielkich miastach nie można nigdy dostrzec rozgwieżdżonego nieba? Zastanawiacie się, jak wyglądałby miejski, nocny krajobraz, gdyby światła miasta nie zagłuszały światła gwiazd? Tak wyglądałby Nowy York, gdyby grało nad nim nocne niebo.

Na trzyminutowym filmie, zatytułowanym "Skyglow: NYC” możemy zobaczyć, jak wyglądałoby jedno z największych miast świata, gdyby wyeliminować zagłuszanie gwiazd przez miejskie światła. Twórcy filmu: Harun Mehmedinovic i Gavin Heffernan, połączyli nocne ujęcia ulic Nowego Yorku z ujęciami gwiazd z Rezerwatów Ciemnego Niebia – Wielkiego Kanionu i Doliny Śmierci.

Mehmedinovic i Heffernan są autorami projektu "Skyglow”, w ramach którego wydali 192–stronicowy album z fotografiami nocnego nieba nad Północną Ameryką oraz serię filmów poklatkowych. Jest to owoc 3 letniej pracy, podczas której fotografowie zrobili 3 miliony zdjęć, przebywając prawie 250 tysięcy kilometrów.

"Skyglow” to mieszanka obrazów, opowiadań i esejów, które badają historię i mitologię odkrywania nocnego nieba. Opisują również wpływ rozpowszechniania elektrycznego oświetlenia na powstanie zjawiska zanieczyszczenia światłem.

Obraz
© © Harun Mehmedinovic / [Vimeo](https://vimeo.com/harun)

Timelapse powstał na cześć zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba. Wydarzenie to trwa od 15 do 21 kwietnia. Stworzone przez Jennifer Barlow w 2003 roku ma zwracać uwagę na szkodliwe działanie zanieczyszczenia światłem na nasz ekosystem. Szczególnie niszczycielski wpływ ma ono w przypadku zwierząt nocnych i owadów, ale również migrujących ptaków. Coraz więcej badań wskazuje na to, że utrata naturalnego środowiska nocnego, ma również negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Obraz
© © Harun Mehmedinovic / [Vimeo](https://vimeo.com/harun)

Wiecie, że w Polsce istnieją dwa parki ciemnego nieba? Pierwszy z nich – Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady” powstał w 2008 roku i obejmuje obszar ponad stu kilometrów kwadratowych w Bieszczadach Zachodnich. Jest to drugi pod względem wielkości park tego typu w Europie.

Drugi Park powstał rok później w Górach Izerskich w Sudetach, obejmuje obszar 75 kilometrów kwadratowych po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich. Jest to pierwszy transgraniczny park ciemnego nieba na świecie. Są to idealne miejsca do astrofotografii. Warto wybrać się tam z aparatem.

Obraz
© © Harun Mehmedinovic / [Vimeo](https://vimeo.com/harun)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)