Oto zwycięzcy pierwszego konkursu fotografii techniką mokrego kolodionu

Pierwszy konkurs na najlepszą mokrą płytę kolodionową dobiegł końca. Z pośród ponad 200 zgłoszeń od 75 artystów, pochodzących z 19 różnych krajów, wyłoniono zwycięzców w czterech kategoriach.

Flickr

Flickr (© Paul Barden / Flickr)

Mokra płyta kolodionowa to technika z lat 50 XIX wieku, polegająca na pokryciu szklanej płytki materiałem światłoczułym i bezpośrednim jej naświetleniu. Dzięki wykorzystaniu związków srebra, prace zyskują metaliczny blask w jasnych partiach, a czernie pozostają głębokie.

Jurorami w konkursie byli: Michael Godek, Ian Ruhter, Jolene Lupo, Dale Bernstein i Max Grew.
Zdecydowali, że laureatem głównej nagrody zostanie Paul Barden za pracą zatytułowaną "Aristolochia Pods” ("Strąki Kokornaku”) .

Paul Barden: "Przez całe życie fascynowałam się roślinami wszelkiego rodzaju, a morfologia nasion jest szczególnie fascynująca. Doskonałym przykładem są strąki nasienne Aristolochia elegans, z matowymi czarnymi, drewnianymi kadłubami. To nie pierwszy raz, kiedy użyłem tego strąka jako tematu fotografii, ale po raz pierwszy zrobiłem zdjęcie, które uważam za niemal idealne. Tylko proces mokrego kolodionu mógłby dać taki wynik.

To zdjęcie powstało w prowizorycznym studio w moim domu, po prostu ułożyłem wybrane strąki na ciemnoszarym papierowym tle. Scena była oświetlona kompaktowym softboxem od góry, ze światłem konrującym od dołu. Lampy dostarczyły wystarczająco dużo światła, aby pozwolić mi naświetlić tę scenę na f11, używając obiektywu Schneider Symmar-S 240 mm."

W kategorii Portret w Studio zwyciężył Ed Gateley ze zdjęciem "Naomi on White”

Ed Gatley: "Od dawna jestem zafascynowany sposobem, w jakim czerwona pigmentacja w naszej skórze przekłada się na kolodion. Lekko ciemniejsze odcienie skóry może mogą dać dramatyczne efekty. Połączenie tego z tłem w wysokim kluczu naprawdę pokazuje charakter procesu mokrego kolodionu. Naomi była oświetlona 6-calowym rozproszonym parabolicznym parasolem, a tło było oświetlone od góry reflektorem.”

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Pierwsze miejsce w kategorii Portret w naturalnym oświetleniu zajęła Angel Colmenares z „Luis from Quincy WA.”

Spotkałem Luisa, gdy chciałam sfotografować grupę ludzi bliskich mojemu sercu, "imigrantów". Ponieważ jestem imigrantką z Kuby, która wyjechała z powodów politycznych, wiedziałem, że chcę uchwycić ludzi przekraczających granicę szukając lepszego życia. Ludzi, którzy pracują na polach, obcych, którzy podejmują nielegalną pracę w Ameryce.Chcę fotografować ludzi, którzy są ważni, nawet jeśli uważają, że nie mają znaczenia.

Zwycięzcą w kategorii martwa natura został Gary Geboy ze zdjęciem “Beetle” ("Chrząszcz”)

Gary Geboy: "Pracowałem nad projektem o nazwie "Organics", fotografując znalezioną florę głównie za pomocą platyno i palladotypii, kiedy natknąłem się na ten mały klejnot: chrząszcza nosorożca. Był dość kruchy, bo leżał na ulicy przez jakiś czas, zanim się pojawiłem. A co jest lepszym sposobem na zachowanie takiej kruchości niż równie kruche medium: mokra płyta kolodionowa.”

W ostatniej kategorii, krajobraz i architektura najlepszy okazał się Kevin Koepke i jego praca “Empire State At Twilight” ("Empire State o północy”)

Kevin Koepke: "Zdjęcie "Twilight” zostało zrobione podczas "Magic 15"- czasu, kiedy światła w Empire State Building były włączone po zachodzie słońca, ale kiedy było wystarczająco dużo dziennego światła, aby pokazać tło i otaczające budynki. Obraz został przetworzony z tyłu mojego Chryslera i przetransportowany w zbiorniku do domu. To nie był pierwszy obraz w półmroku, z którego jestem dumny. Nadal przekraczam granice, aby zobaczyć, co można i czego nie można zrobić przy użyciu posiadanych materiałów.”

Mokra płyta kolodionowa to jedna moja ulubionych technika szlachetna. Muszę przyznać, że zwycięskie prace prezentują się świetnie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie Warszawskie: 63 dni życia i walki, czyli historia fotografów Powstanie warszawskie i jego ludzie - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego "Tank Man" - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Wielkie cmentarzysko rowerów miejskich to coś niesamowitego. Fotograf odwiedził to miejsce Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Monumentalne czarno-białe Dolomity na zdjęciach Przemysława Kruka Kevin Serna odbył podróż sentymentalną w poszukiwaniu tożsamości swojego ojca Piękna opowieść fotograficzna o pogoni za "Amerykańskim snem" Islandia to raj dla fotografów. Zimą jest jeszcze piękniejsza Przemierzył Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz. Przywiózł wspaniałe kadry Więzienne życie oczami Pepa Wiliama - fotografa z deskorolką Nie wiedzieli, co ich czeka. To się nazywa "decydujący moment"! Zobacz jak wygląda Nowy Jork bez świateł w zadziwiającym filmie poklatkowym Fotograf ujmuje równoległą rzeczywistość w kałużach świata

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf zastał tę scenę na weselu. To się nazywa wyczucie kadru! Fotograf pokazuje różnice między beztroską, a przerażającą prawdą Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K: Świetny film na tle Księżyca w pełni Zdjęcia do paszportu inaczej. Ten fotograf tworzy z nich sztukę Japonia w obiektywie Damiana Milczarka “A Tree Grows In…” to projekt kalifornijskiej fotografki. który przedstawia rośliny w nietypowych miejscach Abstract Aerial Art: “Chcemy pokazać, jak dziwacznie piękny jest świat”