Oto zwycięzcy pierwszego konkursu fotografii techniką mokrego kolodionu

Pierwszy konkurs na najlepszą mokrą płytę kolodionową dobiegł końca. Z pośród ponad 200 zgłoszeń od 75 artystów, pochodzących z 19 różnych krajów, wyłoniono zwycięzców w czterech kategoriach.

Flickr

Flickr (© Paul Barden / Flickr)

Mokra płyta kolodionowa to technika z lat 50 XIX wieku, polegająca na pokryciu szklanej płytki materiałem światłoczułym i bezpośrednim jej naświetleniu. Dzięki wykorzystaniu związków srebra, prace zyskują metaliczny blask w jasnych partiach, a czernie pozostają głębokie.

Jurorami w konkursie byli: Michael Godek, Ian Ruhter, Jolene Lupo, Dale Bernstein i Max Grew.
Zdecydowali, że laureatem głównej nagrody zostanie Paul Barden za pracą zatytułowaną "Aristolochia Pods” ("Strąki Kokornaku”) .

Paul Barden: "Przez całe życie fascynowałam się roślinami wszelkiego rodzaju, a morfologia nasion jest szczególnie fascynująca. Doskonałym przykładem są strąki nasienne Aristolochia elegans, z matowymi czarnymi, drewnianymi kadłubami. To nie pierwszy raz, kiedy użyłem tego strąka jako tematu fotografii, ale po raz pierwszy zrobiłem zdjęcie, które uważam za niemal idealne. Tylko proces mokrego kolodionu mógłby dać taki wynik.

To zdjęcie powstało w prowizorycznym studio w moim domu, po prostu ułożyłem wybrane strąki na ciemnoszarym papierowym tle. Scena była oświetlona kompaktowym softboxem od góry, ze światłem konrującym od dołu. Lampy dostarczyły wystarczająco dużo światła, aby pozwolić mi naświetlić tę scenę na f11, używając obiektywu Schneider Symmar-S 240 mm."

W kategorii Portret w Studio zwyciężył Ed Gateley ze zdjęciem "Naomi on White”

Ed Gatley: "Od dawna jestem zafascynowany sposobem, w jakim czerwona pigmentacja w naszej skórze przekłada się na kolodion. Lekko ciemniejsze odcienie skóry może mogą dać dramatyczne efekty. Połączenie tego z tłem w wysokim kluczu naprawdę pokazuje charakter procesu mokrego kolodionu. Naomi była oświetlona 6-calowym rozproszonym parabolicznym parasolem, a tło było oświetlone od góry reflektorem.”

Pierwsze miejsce w kategorii Portret w naturalnym oświetleniu zajęła Angel Colmenares z „Luis from Quincy WA.”

Spotkałem Luisa, gdy chciałam sfotografować grupę ludzi bliskich mojemu sercu, "imigrantów". Ponieważ jestem imigrantką z Kuby, która wyjechała z powodów politycznych, wiedziałem, że chcę uchwycić ludzi przekraczających granicę szukając lepszego życia. Ludzi, którzy pracują na polach, obcych, którzy podejmują nielegalną pracę w Ameryce.Chcę fotografować ludzi, którzy są ważni, nawet jeśli uważają, że nie mają znaczenia.

Zobacz również: Podstawy fotografii: przysłona

Zwycięzcą w kategorii martwa natura został Gary Geboy ze zdjęciem “Beetle” ("Chrząszcz”)

Gary Geboy: "Pracowałem nad projektem o nazwie "Organics", fotografując znalezioną florę głównie za pomocą platyno i palladotypii, kiedy natknąłem się na ten mały klejnot: chrząszcza nosorożca. Był dość kruchy, bo leżał na ulicy przez jakiś czas, zanim się pojawiłem. A co jest lepszym sposobem na zachowanie takiej kruchości niż równie kruche medium: mokra płyta kolodionowa.”

W ostatniej kategorii, krajobraz i architektura najlepszy okazał się Kevin Koepke i jego praca “Empire State At Twilight” ("Empire State o północy”)

Kevin Koepke: "Zdjęcie "Twilight” zostało zrobione podczas "Magic 15"- czasu, kiedy światła w Empire State Building były włączone po zachodzie słońca, ale kiedy było wystarczająco dużo dziennego światła, aby pokazać tło i otaczające budynki. Obraz został przetworzony z tyłu mojego Chryslera i przetransportowany w zbiorniku do domu. To nie był pierwszy obraz w półmroku, z którego jestem dumny. Nadal przekraczam granice, aby zobaczyć, co można i czego nie można zrobić przy użyciu posiadanych materiałów.”

Mokra płyta kolodionowa to jedna moja ulubionych technika szlachetna. Muszę przyznać, że zwycięskie prace prezentują się świetnie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Inspiracje dokumentalne #12 Zapierające dech w piersi zdjęcie sekwencji zaćmienia Księżyca powstało na filmie Dwóch Polaków nagrodzonych w iPhone Photography Awards 2018 "Hello, Is This Planet Earth" - zachwycające zdjęcia z orbity Ziemi Audubon Photography Awards 2020, czyli genialne zdjęcia ptaków Wspaniałe zdjęcia zorzy polarnej widzianej z Polski Czy zgadniecie, co wydarzy się na fotografiach Lise Sarfati? Inspiracje dokumentalne #11 Najlepsze portrety w historii World Press Photo [galeria] Gigantyczna kula ognia rozświetliła niebo nad oceanem Analiza najnowszego zdjęcia Rodziny Królewskiej zdradza szczególne relacje Zastosuj Content Aware Fill na żywo - nowa jakość w edycji filmów? [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Apollo the Pies, czyli historia o moim małym fotograficznym przyjacielu DJI FPV wleciał prosto do wulkanu. Ludzie nie uczą się na błędach Interesujący lasek koło Jawora. Wygląda jak zielony pudel w rzepaku Ważne historyczne zdjęcia, które wpłynęły na rozumienie świata Zdjęcie dnia. Modelki czekające na pokaz z okazji 100 lat KPC Chwytające za serce zdjęcie wygrało prestiżowy konkurs. Pokazuje on jak ważna jest przyroda Najlepsze zdjęcia sportowe ostatnich 25 lat. Wyczucie chwili robi wrażenie! Gwiazda spadała prosto do wulkanu. To zdjęcie zapada w pamięć Jest prawdziwym panem czasu. Ten artysta wie, jak wykorzystać zwolnione tempo Tak się kręci filmy na weselach! Ten przelot dronem to jedno ujęcie Kruk biorący kąpiel mrówkową. Taki widok zdarza się ekstremalnie rzadko Cztery oberwania chmury na jednym zdjęciu. Wyglądają jak mistyczne drzewo