EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni

Jednym z fajniejszych patentów na ciekawy portret, jest użycie gadżetów do malowania światłem. Wystarczy aparat z długim czasem ekspozycji, statyw i jakieś narzędzie do świecenia. Dzisiaj pokażemy jak działa EL-wire.

© Warsaw Light Crew / www.lightbomb.pl

Zbliża się zima, dzień jest krótki i na fotografowanie w plenerze jest coraz mniej czasu. Ciekawym rozwiązaniem, urozmaicającym zimową nudę mogą być kreatywne portrety z malowaniem światłem, które możemy wykonać w domu. Dzisiaj pokażemy jak wykonać portret rodem z książek SF używając ciekawego gadżetu jakim jest EL-wire.

EL-wire to fajny i niedrogi gadżet, który od niedawna można też kupić w Polce za mniej niż 30 zł. EL-wire to przewód elektroluminescencyjny, który świeci w różnych kolorach, jest giętki i daje świetne efekty przy malowaniu światłem, przypominające płomienie.

Jak wykonać portret efektem płomieni?

1. Miejsce i model

Wybieramy miejsce, gdzie nie dociera światło zastane, nawet księżyca. Ustawiamy aparat na statywie i wykonujemy zdjęcie próbne z ekspozycją 30 s. Dzięki temu zaobserwujemy ile światła rejestruje aparat.

Potrzebujemy też modela, który stanie nieruchomo, w czasie kiedy będziemy malować wokół niego EL-wire. Posłuży nam za zastawkę, dającą czarny kształt naszej postaci otoczonej elektroniczną mgłą.

2. Ustawienia

Na aparacie ustawiamy tryb manualny, niskie ISO np. 100 i przysłonę f/5.6. Jeżeli pierwsze zdjęcia są przepalone przymykamy przysłonę do f/8. Wybieramy czas B albo 30 s. jeżeli nasz aparat nie oferuje B. Dobrze zastosować pilota do wyzwalania, żeby uniknąć poruszeń na zdjęciu.

Zobacz również: Wykonaj własny ringlight za 40zł!

3. Malowanie światłem

Włączamy EL-wire, nasz model musi stać nieruchomo w czasie, gdy obmalowujemy go EL-wire. Warto być ciągle w ruchu i ruszać EL-wire, żeby samemu nie zarejestrować się na zdjęciu.

4. Sprawdź i dalej eksperymentuj

Po wykonaniu kilku zdjęć obejrzyj, jak wyglądają efekty świetlne jakie się zarejestrowały. Gdy już opanujesz płomienie eksperymentuj, dwa EL-wire dają ciekawszy efekt niż jeden, nie wspominając o dodaniu innych światełek, wymalowywaniu modela, ale o tym następnym razem.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość! Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik] Przepis na zdjęcie - pół na pół Zdjęcia ze smakiem, czyli domowa fotografia kulinarna [poradnik] Nie bój się Lightrooma, czyli jak bezboleśnie opuścić Bridge i Camera RAW Błyskawiczna poprawa kolorystyki skóry [wideoporadnik] Obiektyw tilt-shift do miniatur za 100 zł, czyli fotograficzny recykling Fotografia produktowa - jak zacząć? Organizujemy domowe studio [poradnik] Frymografia: Poskramiać i podsycać Jak cię widzą, tak cię piszą - przegląd szablonów Wordpress na portfolio fotografa Mój przepis na zdjęcie - papuga Zaznaczanie nieostrości w Adobe Photoshop CC 2014 - jak sprawdza się nowe narzędzie? [wideoporadnik] Włączamy lampy i robimy zdjęcia! Kilka sposobów na oświetlenie portretowe w studio 7 niedrogich obiektywów, które warto mieć Idealny aparat na wyjazd. Subiektywnie o sprzęcie po powrocie z Dubaju Kompletujemy sprzęt studyjny - od czego zacząć, żeby nie stracić fortuny?